שתף קטע נבחר

חוסך בקרן פנסיה? לא תופלה לרעה

בשורה לעמיתי קרנות הפנסיה: פס"ד תקדימי מבטל את היתרון של פוליסות ביטוח החיים שאפשרו למבוטח לקבל פיצוי כפול במקרה של פציעה או מוות, לעומת עמיתי קרנות הפנסיה שלא יכלו לעשות זאת. המפסידים מהמהלך: חברות הביטוח

בשורה לחוסכים בקרנות הפנסיה. בעקבות פסיקה תקדימית, שהתקבלה לאחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה, יוכלו גם מבוטחי קרנות הפנסיה לקבל פיצוי כפול במקרה של פציעה או מוות - הן מהמזיק והן מקרן הפנסיה.

 

 

על פי הפסיקה, שדחתה את תביעתה של קרן הפנסיה מקפת, בקביעת סכום הפיצויים בתביעת נזיקין (עקב תאונה או חבלה) אין להפחית תשלומים שמקבל הנפגע מקרן הפנסיה. בכך משווה הפסק את התשלומים שיקבלו עמיתי קרנות הפנסיה לתשלומים שמקבל מבוטח בביטוח חיים.

 

אין תשלום כפול

אדם החוסך בקרן פנסיה הכוללת כיסוי לקצבה בגין נכות או מוות ונפגע בתאונה ומגיש תביעה לפיצויים כנגד הפוגע וחברת הביטוח שלו - עלול שלא לקבל אפילו שקל כפיצוי מחברת הביטוח, גם אם תביעתו צודקת לחלוטין.

 

מדוע? תקנה ייחודית לקרן הפנסיה קובעת שכל תשלום שתשלם קרן הפנסיה, עבור אי יכול לעבוד או חלילה מוות - ינוכה מסכום הפיצויים שיקבל הנפגע. כך, מסכום הפיצויים שנפסקו לטובתו, יופחתו כל הסכומים שזכאי הנפגע או שאיריו (אם נהרג בתאונה) לקבל מקרן פנסיה . מדובר במאות אלפי שקלים.

 

זאת בזמן שאם הנפגע חוסך בביטוח מנהלים (ביטוח חיים), במקום בקרן פנסיה - הוא זכאי לקבל את מלוא הפיצוי: גם בתביעה שלו לנזקי גוף וגם את כספי פוליסת הביטוח שלו, מבלי שסכומי הביטוח יופחתו מסכום הפיצויים.

 

כך לדוגמה, אדם שנהרג בתאונת דרכים והיה מבוטח בביטוח חיים בסכום של מיליון וחצי שקל ובמקביל הגישו יורשיו דרישה לפיצויים במסגרתה נקבעה זכאות לפיצוי של מליון וחצי שקל , הרי שאלמנתו זכאית לקבל את כל הכסף משני המקורות במצטבר - כלומר סך של 3 מליון שקל . לעומת זאת, אלמנה בנסיבות דומות שבעלה בחר להיות מבוטח בקרן פנסיה ולא בביטוח חיים תקבל רק את תשלומי קרן הפנסיה דהיינו רק מליון וחצי במצטבר (אם סך קצבאות הפנסיה מגיעות למיליון וחצי).

 

מאפייני קרנות הפנסיה השתנו

הנהנים ממציאות עגומה זו היו כמובן חברות הביטוח שחסכו מאות מיליוני שקלים. בעקבות הפסיקה הם יחוייבו לשלם פיצוי גם למי שיקבל קצבה מקרן הפנסיה.

 

"מדובר בהלכה תקדימית וצודקת אשר יש לה השלכות נרחבות עד כדי מהפכה של ממש בעולם הביטוח" אומרת עו"ד ענת קאופמן המתמחה בתביעות נזיקין, ביטוח ורשלנות רפואית. "התוצאה לאזרח הינה כי נפגעי תאונות ובמיוחד תאונות קשות או קטלניות, לא יסבלו עוד מהפחתה לא צודקת של מיליוני שקלים מכיסם.

 

לדברי קאופמן, השינויים שחלו במאפיינים של קרנות הפנסיה הם גורם עיקרי לקבלת ההחלטה. "בשנים האחרונות לאור השינויים הנרחבים שעבר עולם הפנסיה לאחר שלמעשה כיום קרנות הפנסיה החדשות נמצאות בבעלות ובניהול חברות מסחריות והן מנוהלות לחלוטין כמעט בכל הפרמטרים כתוכניות ביטוח, נוצר חלון הזדמנויות לשנות ההלכה והיה זה רק עניין של זמן שמישהו בבית המשפט ירים את הכפפה" .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכרעה עקרונית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים