שתף קטע נבחר

האינפלציה בבריטניה מתמתנת, הליש"ט נחלש

שיעור האינפלציה השנתי לחודש מרס נפל בבריטניה ל-4% בניגוד להערכות, והמטבע הבריטי נחלש ב-0.4% מול עמיתו האמריקני. בארץ, קבע בנק ישראל את שערו היציג של הדולר על 3.4460 שקלים לדולר, עליה של 0.145% משערו היציג אתמול. האירו עלה ב-0.074% ל-4.9808 שקלים לאירו

הסיפור המרכזי היום (ג') באי הבריטי הינו רמת המחירים שרשמה בחודש מרס האטה בניגוד לציפיות, דבר אשר הנמיך את הערכות בדבר העלאות ריבית בטווח הזמן הקצר. שיעור האינפלציה השנתי לחודש מרס בבריטניה נפל ל-4% בניגוד להערכות שצפו פרסום נתון ללא שינוי על רמה של 4.4%. מדובר ברמת המחירים השנתית הנמוכה ביותר מאז ינואר ובירידה הראשונה במדד המחירים מאז יולי אשתקד.

 

 

לאור כך, רשם המטבע המלכותי היחלשות בשיעור של 0.4% מול עמיתו האמריקני והוא נסחר סביב רמת 1.6280 דולרים לפאונד (נכון לשעה 15:40), לאחר שמוקדם יותר היום אף קבע רמת שפל בשער 1.6225 דולרים לפאונד.

 

מול האירו רשם הפאונד מוקדם יותר היום רמת שפל של מעל 5 חודשים, בשער 89.02 פאונדים לאירו. מדובר בהיחלשות בשיעור של 0.82%. בסיכום 5 ימי המסחר האחרונים, איבד המטבע הבריטי כ-2% מערכו כנגד עמיתו האירופאי.

 

ביפן, רשם הין המקומי התחזקות בשיעור של 0.69% מול הדולר ונסחר סביב רמת 84 ינים לדולר (נכון לשעה 15:40), לאחר שאמש הודיעה הממשלה היפנית על החמרה במשבר הגרעיני במדינה, משבר אשר משתווה לממדי האסון שנרשם בצ'רנוביל (1986).

 

הודעתה הפסימית של ממשלת ארץ השמש העולה, הובילה את המשקיעים לקנייה של המטבע היפני לטובת כיסוי הימורים נגדו. המטבע היפני הנושא ריבית נמוכה (0.1%), משמש בעיתות שקט כמטבע להלוואות זולות בידי משקיעים ברחבי העולם כחלק מביצוע אסטרטגיית מסחר CARRY TRADE (לקיחת הלוואה במטבע עם ריבית נמוכה והפקדת הכסף בפקדון של מטבע הנושא עימו ריבית גבוהה) לשם מיקסום רווחים. ברם, בעיתות משבר קורה ההיפך, המטבע היפני רושם ביקושים ערים מתוך מטרה לסגור פוזיציות ולבטל חשיפה לשינויי שערים חדים.

 

בארץ, נסחר צמד המטבעות שקל-דולר ללא כיוון מוגדר בטווח מסחר צר - 3.44-3.45 שקלים לדולר - בדומה לנעשה אתמול.

 

בנק ישראל פרסם אמש את פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה בה הוחלט במפתיע להעלות את הריבית ב- 50 נקודות בסיס לרמה של 3%. מהפרוטוקול עולה, כי כל ארבעת חברי ההנהלה המליצו להעלות את הריבית בחצי אחוז. בנוסף נכתב, כי 4 שיקולים עיקריים הביאו להחלטה:

• מדדי המחירים לצרכן האחרונים הגבוהים מהתחזיות; באשר לתחזיות האינפלציה העתידיות, הן ממשיכות להיות גבוהות.
• פרסום אינדיקטורים כלכליים חיוביים המצביעים על המשך התרחבות בפעילות המקומית.

• המשך העליות במחירי הנדל"ן; בסיכום 12 החודשים האחרונים רשמו מחירי הדירות עליות בשיעור של 16.3%.

• לאחרונה נשמעים קולות להעלאות ריבית בעולם. בארצות הברית העיתוי להעלאת ריבית על ידי הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי) הוקדם. באירופה, בתחילת החודש העלה הבנק המרכזי את הריבית ב- 25 נקודות בסיס.

 

בנק ישראל קבע היום את שערו היציג של הדולר על 3.4460 שקלים לדולר, עליה של 0.145% משערו היציג אתמול. שערו היציג של האירו נקבע על 4.9808 שקלים לאירו, עליה של 0.074% משערו היציג אתמול.  

 

עוד מסביב לעולם: בקנדה רושם המטבע המקומי היחלשות מול עמיתו האמריקני בשיעור של 0.27% והוא נסחר סביב רמת 0.9585 דולרים קנדיים לדולר אמריקני (נכון לשעה 15:45), וזאת על אף שביום שישי האחרון (8 באפריל), קבע רמת שיא של כשלוש וחצי שנים כנגד האמריקני בשער 0.9556 דולרים קנדיים לדולר אמריקני.

 

עיני המשקיעים יהיו נשואות היום (16:00 שעון מקומי) אל עבר הבנק המרכזי בקנדה (BOC) האמור לפרסם את החלטתו בדבר הריבית. על פי הערכות ריבית הבנק תוותר ללא שינוי על רמה של 1%.

 

הכותב הוא מנהל חדר המסחר בבנק מרכנתיל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים