שתף קטע נבחר

"אברכים בחצי משרה? עכשיו לא יצטרכו לשקר"

יוזמתו של השר גדעון סער להעניק קצבאות יחסיות גם לאברכים שלומדים חצי יום, זוכה לתמיכה מעניינת: בעמותת חדו"ש לחופש דת טוענים שמדובר ב"כיוון מבורך" והקונסרבטיבים אומרים ש"יש בכך היגיון". דווקא החרדים ממלאים פיהם מים

משרד החינוך יתקצב אברכים גם בחצי משרה, ושימו לב מי במברכים: מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, כינה את התקנה החדשה מבית מדרשו של השר גדעון סער - המאפשרת לאברכים לקבל קצבה חלקית על חצי יום לימודים - "כיוון מבורך".

 

 • הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  לדברי רגב, יש לחתור למצב שבו רק התלמידים הנחשבים "עילויים" יעסקו בתורה ויזכו לקצבה מהמדינה, ואילו השאר ילכו לעבוד ו"לא יהיו לנטל על הקופה הציבורית".

   

  גם ביהדות הקונסרבטיבית תומכים בהחלטת שר החינוך. מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר: "קצבאות האברכים צריכות אמנם לעבור מן העולם לאלתר, אך בתקנה החדשה ישנו היגיון שראוי להקשיב לו. אנו מעודדים את השר סער ומצפים שיחסל בהדרגה את הקצבאות המשחיתות. מי שמתחיל במצווה אומרים לו גמור".

   

  לשיטת הס, יש להאיץ בציבור האברכים ליטול אחריות על חייהם ולעודדם לצאת מבטלה לחיי עבודה. "תמריצים כאלו יצמצמו את הצורך של רבים מהאברכים לשקר הן לרשויות המס והן לבורא עולם", אמר, "הם יסייעו להם להודות שחיי לימוד תורה אינם מתאימים לכל אחד ובוודאי שלא לכל חייו".

   

  החלטה חשובה או החמרת הבעיה?

  אל המברכים הצטרף גם ח"כ חיים אמסלם, שסולק מתנועת ש"ס על דעות "כפרניות" שהשמיע, ובהן תמיכה בהשתלבותם של חרדים בשוק העבודה. "זהו צעד מתבקש בכיוון עליו דיברתי זמן רב ובגינו נרדפתי על ידי תנועת ש"ס", אמר על התקנה החדשה. "אני מברך מקרב לב את השר סער על החלטתו החשובה".

   

  ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) טען לעומתם כי "הסידור החדש של סער לא יפתור את הבעיה אלא עלול רק להגביר את הקומבינות, שרק מקצתן נחשפו לאחרונה". לדבריו, קצבת הלימוד לאברכים, שאינה מוגבלת בזמן, היא "עיוות גמור" וצריכה לעבור מן העולם.

   

  הורוביץ ביקש להמחיש את אי-השוויון שהוא מזהה במתן תקציבים ובנשיאה בנטל בין המגזרים השונים: "הסטודנטים - לא רק שאינם מקבלים קצבה כלשהי מהמדינה, אלא שרובם נאלצים לעבוד למחייתם בתקופת לימודיהם וגם לשרת במילואים. אין סיבה שרבבות גברים בריאים לא ישרתו בצבא ולא יעבדו".

   

  יחס אמביוולנטי בקרב החרדים

  גורמים חרדים המעורבים בהחלטתו של שר החינוך סער סירבו במהלך היום להתייחס לנושא, בעיקר בשל יחסם האמביוולנטי כלפיו. קריאה

  להשתלבות קבוצת הלומדים בשוק העבודה אינה מקובלת על הציבור החרדי ומנהיגיו, והם אינם יכולים לעמוד מאחוריה בפומבי.

   

  סיבה נוספת לשתיקתם היא שברחוב החרדי אין תמימות דעים בשאלה האם כל אדם שלומד תורה בחצי משרה צריך להיתמך כלכלית, או שמא יש להפנות את כל כספי התרומות ותקציבי המדינה אל אלה המתמסרים ללימוד ואינם מתפרנסים בעצמם. כך או כך, החרדים אינם רואים בתקנה ההיסטורית עליה חתם גדעון סער בשורה של ממש. אברכים בחצי משרה היו כל השנים, ותמיד הם זכו למלגות קיום מגורמים פילנתרופיים התומכים בעולם התורה, בסכומים גבוהים משמעותית מחלקה של המדינה.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ישראל ברדוגו
  יכול לצאת לעבוד
  צילום: ישראל ברדוגו
  מומלצים