שתף קטע נבחר

בעקבות רפורמת הגיוס: אלפי אברכים שוחררו

לאחר אישור רפורמת גיוס החרדים, שיגרה הממשלה בשבועות האחרונים מכתבי פטור משירות לאברכים בני 28 ומעלה, או צעירים מכך שיש להם שלושה ילדים לפחות. עמותת חדו"ש: "זו יריקה בפרצוף לנושאים בנטל"

בשבועות האחרונים קיבלו אלפי אברכים מכתבים המודיעים להם כי הם פטורים משירות צבאי. מכתבי השחרור שוגרו בעקבות התוכנית לגיוס חרדים שאושרה בממשלה בתחילת השנה. גורם צבאי אישר ל-ynet את הפרטים.

 

 

 

המשוחררים הטריים הם אברכים בני 28 ומעלה, או צעירים מכך עם שלושה ילדים. במקביל, שלחה הממשלה לחרדים בני 28 ומעלה, המשרתים בשירות האזרחי, הודעות כי הם רשאים להפסיק את השירות. האברכים הועברו למאגר אנשי המילואים.

 

עד לרפורמה היו רוב האברכים במעמד של "דחיית שירות", מאחר ש"תורתם אומנותם", והיו צפויים להשתחרר רק בגיל מאוחר יותר, ולאחר שעמדו בתנאים קשוחים של מצב משפחתי ומספר ילדים.

 

הפטורים לאברכים ניתנו לאחר שצוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, הציע לקבוע יעד שירות לגברים חרדים של כ-5,000 איש לשנת 2015. תוכנית גבאי קבעה כי תלמידי ישיבות בני 22 ומעלה, נשואים ורווקים, יהיו פטורים משירות צבאי אם יעשו שירות אזרחי בן שנה, בני 26 יוכלו לעשות שירות צבאי מקוצר של שלושה חודשים, ובני 28 יהיו פטורים מכל שירות צבאי.

 

בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אומרים כי יישום רפורמת הגיוס יצאה לפועל, על אף שעתירה שהוגשה בבקשה לפסול את חוק טל ואת שחרור האברכים עדיין ממתינה להחלטת בג"ץ. 

 

עד לאחרונה, ובעקבות העתירות, דחתה הממשלה את יישום החלטת הפטור מספר פעמים - ואולם לאחר שבג"ץ לא הוציא צו ביניים נגד יישומה - היא יצאה לפועל. 

 

"מבצע פטורים"

"הממשלה עורכת את המבצע ההמוני להענקת פטור לתלמידי הישיבות ולביטול צבא העם, כגנבים

בלילה בלי לספר לציבור", טען מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "כך גם ניסתה לעשות בקיץ, כשהעבירה את הרפורמה לראשונה. יישום הפטור החל בלי ליידע את העותרים לבג"ץ נגד חוק טל, וכנראה גם בלי ליידע את בית המשפט עצמו.

 

"הממשלה הבינה שנכשל ניסיונה לשווק את 'רפורמת הפטור' כמבצע להגברת גיוס חרדים. הציבור הנושא בנטל, משרת בצבא, ומחרף נפשו על הגנתה של המדינה מבין שיורקים לו בפנים".

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצאו עם פטור
צילום: צביקה טישלר
גבאי. נתן המלצות
צילום: גיל יוחנן
רגב. "נסיון השיווק של הממשלה נכשל"
צילום: לימור אדרי
מומלצים