שתף קטע נבחר

נתניהו: לא ניתן שיכתיבו לנו תנאים לשלום

לקראת נאומו בקונגרס ועל רקע הניסיון הכושל של אירופה לכפות מתווה שלום, אמר נתניהו בהרמת כוסית עם פעילי הליכוד לחג: "נעמוד עמידה איתנה מול אלה שינסו להכתיב לנו תנאים שישאירו אותנו ללא ביטחון וללא שלום". על המתיחות האחרונה בעזה אמר: "מה שחמאס לא הבין - הוא יבין"

ראש הממשלה מאותת כי הוא אינו נכנע ללחץ הבינלאומי לחדש את תהליך השלום מול הפלסטינים בתנאים שמנסה הרשות להכתיב. בנאום שנשא הערב (יום ה') בטקס הרמת הכוסית לחג הפסח מול פעילי הליכוד, אמר בנימין נתניהו: "נעמוד עמידה איתנה מול אלה שינסו להכתיב לנו תנאים שישאירו אותנו ללא ביטחון וללא שלום". בנאומו, שהועבר בשידור חי ב-ynet, הודיע נתניהו כי הוזמן לנאום בחודש הבא בפני הקונגרס האמריקני, שם יציג את מדיניות ממשלתו.

 

נתניהו אמר את הדברים על רקע הדיווחים לפיהם עצרת האו"ם תדון בספטמבר בהכרה במדינה פלסטינית, ודיווחים אחרים לפיהם ארה"ב סיכלה לאחרונה מתווה לחידוש השיחות שניסחו בריטניה, צרפת וגרמניה.

 

באירוע בגני התערוכה אמר נתניהו: "עברנו שנתיים של עמידה איתנה על העקרונות שמנחים את מדינת ישראל כדי לשמור על ביטחונה וכדי שהסדרי שלום יביאו שלום בטוח, לא שלום על הנייר, אלא שלום בר-קיימא. אני קבעתי כמה עקרונות כדי להבטיח שיהיה הסדר כזה. השניים החשובים שבהם: קודם כל הכרה של הפלסטינים במדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. העיקרון השני הוא סידורי ביטחון אמיתיים בשטח".

 

ראש הממשלה אמר כי סידורי הביטחון האלה דרושים לא רק כדי לשמור על השלום, אלא כדי לשמור על מדינת ישראל במקרה שהשלום יופר. "גם לזה אנחנו צריכים להתכונן. עמדנו על העקרונות האלה מול לחצים כבדים, ואנחנו נמשיך לעמוד עליהם כי הם חיוניים להבטחת עתידנו. בשנתיים הקרובות נעמוד בפני אתגרים גדולים. אנו נעמוד באתגרים הללו בביטחון, בכלכלה, בחברה וגם בתחום המדיני, ונעמוד עליהם עמידה איתנה מול אלה שינסו להכתיב לנו תנאים ללא שלום וללא ביטחון".

 

מקווה שחמאס הבין את המסר

נתניהו הודיע כי יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ג'ון ביינר, הזמין אותו לנאום בחודש הבא בפני חברי הבית, ואמר כי ידבר שם גם על הנושא האיראני. "אני אדבר על האיום הזה, על השינויים שמתחוללים באזורנו ועל הדרך שאנו מאמינים בה שרק בכוחה להביא לשלום בין שכנינו, לא שלום על הנייר ולא שלום של טקסים ומדשאות, אלא שלום אמיתי שיבטיח את ביטחוננו העתידי".


נתניהו בהרמת הכוסית הערב. "אזרחינו לא ישנו במקלט" (צילום: דודו אזולאי)

 

ראש הממשלה התייחס גם למתיחות האחרונה בגבול רצועת עזה, ואמר כי ממשלתו שמה קץ לעידן שבו ישראל אינה מגיבה על תקיפות בשטחיה: "המדיניות שקבעתי הייתה ברורה מאוד. כל התקפה נענית בתגובה נמרצת", אמר נתניהו.

 

כשברקע הדיווחים בכלי התקשורת הזרים על כך שצה"ל תקף והרג שני פעילי טרור בסודן, אמר נתניהו: "אנחנו עושים הרבה, לא הכול ידוע, חלק מזה ידוע, אנחנו עושים הרבה - לא רק בתגובה אלא גם במניעה, בסיכול, במניעת התחמשות אויבינו, והתוצאה הייתה - שנתיים של שקט כמעט חסר תקדים. בשנתיים האלה איבדנו פחות חיי אדם מבשנים רבות... זה לא מקרי - זו תוצאה של המדיניות הברורה שאנחנו הנהגנו".


נתניהו ויעלון. "לא לשלום של טקסים ומדשאות" (צילום: דודו אזולאי)

 

ראש הממשלה פנה לארגוני הטרור בעזה בטון מאיים: "לאחרונה היה ניסיון להפר את השקט הזה ואת כללי המשחק שקבענו. נתנו תגובה ברורה ביותר, צה"ל תקף ותקף שוב. אני מקווה שחמאס וגורמי הטרור האחרים הבינו את זה. אם לא הבינו - יבינו. המסר הוא פשוט: לא נסבול ירי על אטובוסים, ירי על ילדינו, לא נסבול מצב שאזרחי ישראל יישנו במקלטים - לא בדרום, לא במרכז, לא בצפון, לא בשום מקום".

 

ברכה מנתניהו אליכם - ביוטיוב

ראש הממשלה דיבר על הטלטלה במזרח התיכון וגל ההפיכות והמהומות בעולם הערבי. הוא אמר כי הטלטלה משנה את פניו של אזור ענק - מפקיסטן ועד מרוקו. "הכל בטלטלה, יש רעידת אדמה שהפילה מבנים מסוימים, ומבנים אחרים מטים ליפול, ומי יודע מה עוד ייפול. אבל אני יודע שבכל המרחב העצום הזה יש מדינה אחת יציבה - מדינה אחת בטוחה, מדינה אחת חופשית, מדינה אחת משגשגת, וזו מדינתנו - מדינת ישראל".

 

עוד לפני נאומו הערב פרסם נתניהו ברכה לעם ישראל לחג הפסח בערוץ שלו ב"יוטיוב". "חג פסח כשר ושמח לכל אחד ואחד מכם. תבלו עם המשפחות שלכם, תבלו בַסדר. תקראו בהגדה. שאבות יספרו לבנים ואחר כך יספרו לנכדים. אני מאחל לכם באמת חג שמח", אמר נתניהו בברכתו.

 

 

ראש הממשלה אמר עוד: "החג הזה הוא עבורי, ואני בטוח שגם עבורכם, אולי החג הייחודי ביותר של עם ישראל. הוא משתרך אחורה אלפי שנים, והוא אומר לנו דבר אחד יסודי: שבהיעדר חירות, אין קיום. בני ישראל היו עבדים במצרים, ובעצם לא היו יכולים להגן על קיומם מפני חילות פרעה. רק כשהם השתחררו ממצרים, רק כשהם יכלו לצאת מהעושק הזה, רק כשהם הצילו את עצמם והגיעו לארץ ישראל והקימו את עצמם כעם ריבון וחופשי בעצמו, רק אז הובטח הקיום היהודי".

 

נתניהו הוסיף: "למעשה למדנו את הלקח הזה בכל שנות גלותנו. לא היינו עם חופשי, היינו נתונים כעלה נידף ברוח לגחמותיהם הרצחניות לעתים של עמים אחרים, והם פגעו בנו והשמידו בנו, ורק כשהצלחנו להגיע שוב לארץ המובטחת ורק כשהייתה יציאת מצרים שנייה ועם ישראל התקבץ בארצו וקיבץ אליו את גלויותיו, רק אז הצלחנו שוב להבטיח את עתידנו".

 

ראש הממשלה חתם את דברים באמירה שעתיד ישראל הובטח "לא משום שאין כאלה שקמים לכלותנו, מדי דור ודור הם קמים, אלא משום שאנחנו קיבצנו את הכוח הלאומי הייחודי של עם חופשי וריבון להגן על עצמו. זו המשמעות העמוקה ביותר של צאתנו מעבדות לחירות, היותנו עם חופשי, זו המשמעות של חג הפסח. חג שמח".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו, הערב
צילום: דודו אזולאי
מומלצים