שתף קטע נבחר

אמו של גיא חבר חזרה מגרמניה: "הבטיחו לעזור"

רינה חבר, אמו של החייל הנעדר, פגשה בכירים בשירות החשאי של גרמניה ונציגים מהבונדסטאג, שהבטיחו לעזור ולא שללו את האפשרות שהוא מוחזק בסוריה. "נדהמתי לגלות שגיא מעולם לא הוזכר בפניהם. הממשלה מסתירה את ההיעדרות שלו", אמרה

14 שנים להיעדרותו, אמו של החייל הנעדר גיא חבר נחושה יותר מתמיד להשיבו הביתה: רינה חבר, אמו של החייל גיא חבר שנעדר מאז שנת 1997, שבה באחרונה מגרמניה, שם ערכה סבב פגישות עם בכירים בשירותים החשאיים ועם נציגים מהבונדסטאג. "נדהמתי לגלות שגיא אף פעם לא הוזכר בפניהם", אמרה. "זה נורא שמדברים איתם על נעדרים אחרים, ולא על גיא".

 

לגרמניה יצאה רינה ביחד עם רב-סרן סיגל מימון, קצינת הנפגעים של חיל התותחנים בו שירת גיא. לדבריה, הגורמים בגרמניה הבטיחו לעזור בחיפושים אחרי בנה, ולא שללו את האפשרות שהוא עשוי להימצא בסוריה.

 

"מבחינתי הפגישות בגרמניה מהוות פריצת דרך", אמרה חבר. "נפגשנו עם מתאם השירותים החשאיים בלשכת הקנצלרית, גינטר הייס וסגנו. לצערי הם אמרו כי גיא מעולם לא הוזכר בפניהם על-ידי מדינת ישראל, וזה נורא. למה גיא לא מוזכר? למה המדינה מסתירה אותו?".


(צילום: פולאה מרקו)

 

חבר תולה תקוות רבות במרים קוינקה, אזרחית גרמניה דוברת עברית שב-2005 נעצרה למשך כמה ימים בזמן שהייתה בסוריה. לדברי חבר, קוינקה טענה לאחר שחרורה כי ראתה שם בחור צעיר וביישן ששאל אותה שאלות בעברית. לאחר חזרתה לגרמניה טען הארגון הסורי כי גיא נמצא בידיו. "היא ראתה את התמונות והבינה שמדובר בגיא", אומרת האם.

 

"בגרמניה עוזרים, בישראל מתנערים"

קוינקה נחקרה בעבר על-ידי השלטונות בישראל ובגרמניה, ותמיד חזרה ואמרה כי היא בטוחה שהצעיר ששאל אותה שאלות בעברית הוא לא אחד מאנשי הארגון הסורי אלא גיא חבר. "היא מסרה את המידע לא תמורת 10 מיליון הדולרים שמוצעים למי שיביא מידע על גיא. הכסף לא מעניין אותה. היא פשוט נלחמת להביא את גיא".

 

לדברי חבר, "אנשי השירותים החשאיים הבטיחו להמשיך לחקור את קוינקה, ואמרו שהם לא שוללים אפשרות שאכן גיא נמצא בסוריה".

 

בפגישות שערכה חבר בגרמניה הבטיחו לה הגורמים השונים כי ינסו לעזור. חבר ועדת החוץ מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, ד"ר רולף מוצ'יניק, הבטיח לנסות ולהשיג מידע אודות גיא, למרות המצב הנוכחי בסוריה. יו''ר ועדת החוץ של הבונדסטאג, רוברט פולנץ, הבטיח לעלות את הנושא בשאילתא בפרלמנט.

 

"נפגשנו גם עם דוברת מפלגת הירוקים לנושא חוץ, קריסטין מולר, ששאלה איך ייתכן שגיא אף פעם לא הוזכר, ושאין מודעות להיעדרותו", סיפרה. "מכעיס אותי שממשלת ישראל מחביאה את נושא היעדרותו. השירותים החשאים הבטיחו לעזור, ואילו ממשלת ישראל מתנערת לחלוטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל הנעדר גיא חבר
צילום: שאול גולן
צילום: צביקה טישלר
מפגינים למען גיא
צילום: צביקה טישלר
מומלצים