שתף קטע נבחר

איראן מאשימה לראשונה: ישראל אחראית לווירוס

מפקד ההגנה האזרחית בטהרן אמר כי המומחים האיראנים קבעו שמקורה של תולעת המחשבים סטוקסנט, שפגעה בתוכנית הגרעין, הוא ישראל וטקסס: "נגיש תלונה באו"ם ובהאג"

בפעם הראשונה, מאשימה איראן הרשמית את ישראל בהחדרת התולעת שגרמה נזק לכורי הגרעין. מפקד ההגנה האזרחית באיראן אמר כי מומחים בטהרן קבעו שארצות-הברית וישראל הן העומדות מאחורי וירוס המחשבים סטוקסנט, שפגע בתוכנית הגרעין האיראנית.

 

 

הבכיר הצבאי, גולאם רזה ג'לאלי, אמר כי "מבדיקות שערכנו, עולה שהווירוס

שלח דיווחים למרכזים של ארצות-הברית בטקסס, ושל המשטר הציוני". והוסיף כי איראן תגיש תלונה נגד שתי המדינות בבית הדין הבינלאומי בהאג ובאו"ם. הודעתו צוטטה על ידי סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית, אירנ"א.

 

איראן הודתה בעבר כי הווירוס פגע במספר צנטריפוגות במתקן העשרת האורניום העיקרי שלה, אבל לא מסרה מה מקורו. ב"ניו-יורק טיימס", שחשף את הנזק שגרמה אותה תולעת, נכתב כי ישראל בנתה מתקן ניסוי סודי ובו העתק של מתקן העשרה איראני.

 

לדברי העיתון, היה קיים צורך חיוני בכך, כדי לתכנן מתקפה יעילה מסוג זו שבוצעה. הוא אף דיווח כי תולעת המחשבים נועדה לפגוע בחמישה מתקנים ברחבי איראן, בין יוני 2009 למאי 2010.

 

לפני כחודשיים דווח בוושינגטון פוסט, בהסתמך על שיחות עם דיפלומטים מערביים ועל דו"ח של מכון אמריקני לענייני מדע וביטחון, כי האיראנים הצליחו לשקם במהירות את מתקן הגרעין בנתנז, שהותקף על-ידי סטוקסנט. 

 

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, הודה כי החדרת סטוקסנט למערכות המתקן בנתנז גרמה "נזק מוגבל" ודבריו אז עלו בקנה אחד עם הדיווחים על הפסקה זמנית של הפעילות באותו כור, בשל בעיות טכניות חמורות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד בנתנז. "נזק מוגבל" (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים