שתף קטע נבחר

פוענח הטבח באיתמר: התינוקת נרצחה כי בכתה

מאחורי רצח חמשת בני המשפחה עומדים בני 18 ו-19 מעוורתא. "רציתי למות מות קדושים", סיפר אחד מהם בחקירה, ולא הביע חרטה. קודם נרצחו הילדים יואב ואלעד, אחר-כך ההורים שנאבקו. הרוצחים חזרו לבית כדי להשתיק את התינוקת הדס. דודו של אחד החשודים היה מעורב ברצח באיתמר ב-2002

הם כבר עשו את הכל כמעט כמו שתכננו. שני ילדים ושני הורים נשחטו, רק כי הם יהודים. אבל אחד מהם התעקש לחזור אל תוך הבית ולחפש נשק. באותו זמן נשמע קול בכי של הדס, התינוקת בת 4 חודשים. מחשש שהבכי יחשוף אותם, הוא פשוט רצח גם אותה.

 

פניה של השנאה בהתגלמותה הנוראית ביותר נחשפו בצהריים (יום א') עם חשיפת פענוח רצח בני משפחת פוגל מאיתמר. החשודים שתפסו השב"כ, צה"ל והמשטרה הם שני צעירים, בני 18 ו-19 מהכפר הפלסטיני הסמוך עוורתא. בימים שאחרי הרצח הם שבו לעיסוקיהם השגרתיים - חכים מאזן עואד כתלמיד תיכון ואמג'ד מוחמד עואד כסטודנט. אחרי שנעצרו, בחקירתם הודו שביקשו להרוג יהודים, "למות מות קדושים" - ולא הביעו כל חרטה.

 

מחקירת הפיגוע עולה כי חכים ואמג'ד (שאינם קרובי משפחה) החליטו יחד לרצוח וניסו להשיג נשק לצורך פיגוע ירי.

 לצורך כך הם פנו לפעיל החזית העממית בכפרם, מוחמד סעיד עואד, אולם זה לא סיפק להם את מבוקשם. למרות זאת, שלושה ימים אחרי כן, בצהרי יום שישי, 11 במרס, קבעו כי יגיעו בלילה לאיתמר, מצוידים בסכינים ומזמרה לחיתוך הגדר, ויוציאו לפועל את תוכניתם.

 

הם הגיעו ברגל, סמוך ל-21:00 קפצו מעל הגדר כשמסכות על פניהם. תחילה חדרו לבית משפחת חי הסמוך לבית משפחת פוגל, שהיה ריק מאדם. משם גנבו תת-מקלע M-16 מקוצר, מחסניות ואפוד. אז עברו לשכנים, שכבר ישנו בערב שבת.

 


מסלול הרצח (מתוך מצגת השב"כ)

 

טרם כניסתם לבית, הבחינו שני הרוצחים מבעד לחלון שיש ילדים בבית. מיד עם כניסתם, רצחו את יואב בן ה-11 ואלעד בן ה-4. לאחר רצח הילדים פנו לחדר שבו ישנו בני הזוג אודי ורות עם התינוקת הדס. ההורים נאבקו, והרוצחים השתמשו נגדם גם בנשק שגנבו מהבית הראשון. ייתכן שעקב הגשם באותו הערב, קול הירי לא נשמע למרחוק.

 

"לא הייתי מהסס לפגוע גם בעוד ילד"

אחרי שרצחו את בני הזוג פוגל, אמג'ד וחכים עואד יצאו וראו רכב סיור בחוץ, שעורר בהם חשש שמא ייתפסו. אמג'ד התעקש לחזור אל תוך הבית ולחפש עוד נשק. באותו זמן הוא שמע את בכי התינוקת - ורצח אותה, בין היתר מחשש שבכיה עלול לחשוף אותם.


כתמי הדם בבית המשפחה. הירי לא נשמע בגלל הגשם?

 

בבית היו באותה שעה שני ילדים נוספים, ישי (שנתיים וחצי) ורועי (8). בחקירתם סיפרו החשודים כי לא הבחינו בפעוט. רועי ככל הנראה נראה על-ידי חכים, אולם זה מיהר לצאת מהבית, ואילו אמג'ד לא הבחין בו ואף אמר בחקירה שאם היה רואה אותו לא היה מהסס לפגוע בו. בהמשך חזרה לבית האחות הגדולה תמר, שהייתה בפעילות של בני עקיבא.

 

לאחר שהשלימו את מסע הרצח, שבו השניים לכפרם ברגל. הם פנו לבן דודו של חכים, סלאח עואד, פעיל בחזית העממית שהיה כלוא לשעבר בישראל, וסיפרו לו על שעשו. בהמשך שותפו בסוד עוד כמה בני משפחה, ולפי החקירה אלו פעלו בניסיונות לחפות על שני הצעירים - שנעצרו לבסוף אחרי החקירה המאומצת, ב-5 וב-10 באפריל, על-ידי כוחות יחידת דובדבן. בסך הכל נעצרו עוד חמישה חשודים.


הרמטכ"ל גנץ עם רועי ותמר פוגל שניצלו, בסוף השבוע (צילום: דובר צה"ל)

 

דודו של חכים העביר את כלי הנשק שנגנבו באיתמר לתושב רמאללה, אשר הסתירם בביתו. האיש נעצר השבוע וכלי הנשק נמצאו ברשותו. הדוד גם סייע לפי החשד להסתרת הסכינים, ועזר לשני הרוצחים לשרוף את בגדיהם שהיו מגואלים בדם בני משפחת פוגל.

 

הטרור עובר מדור לדור

בחקירה התברר כי אביו של החשוד הצעיר, חכים מאזן עואד בן ה-18, הוא פעיל החזית העממית, שבעבר ריצה מאסר בכלא הרשות הפלסטינית על רקע רצח בת-דודתו ושריפת גופתה. דודו ג'יבריל עואד נהרג בהיתקלות עם כוח צה"ל בדצמבר 2003, והיה אף מעורב בפיגוע באיתמר ביוני 2002, אז נרצחו רכז הביטחון של הישוב וארבעה בני משפחת שבו.


 

לאחר שכבר הודו, שני החשודים תיארו את ההתרחשויות בלי להניד עפעף, וגם שחזרו. בשב"כ ציינו כי לא נתקלו זמן רב בתיאור כה מזעזע וקר רוח של פרטי הפרטים של המעשה, ללא כל הבעת חרטה ובלי התייחסות מיוחדת לפגיעה בילדים. השניים התייחסו לרצח חמישה יהודים, ישראלים, ללא כל קשר לגילם. גם בחלוף הימים לא הביעו כל צער. הם אמרו כי היה ברור להם שיש סיכון רב במעשה. אמג'ד ציין כי עלה לאיתמר כדי "למות מות קדושים".

 

בשב"כ ציינו כי על אף שהרוצחים מזוהים עם החזית העממית, לפי שעה נראה הפיגוע כהתארגנות מקומית שלהם ולא כהכוונה מהארגון.

 עם זאת, הנושא עדיין נחקר. בכיר בשב"כ הבחין במאפיינים של פיגוע בסגנון המחבל הבודד, ועל אף שביצעו אותו שני אנשים, היה קושי לקבל מידע מוקדם שיסייע לסיכול.

 

הכפר עוורתא, בו מתגוררים כ-8,000 איש, מוגדר בקרב כוחות הביטחון כמוקד פוטנציאלי לפעילות טרור. לאחר הפיגוע ועם סדרת המעצרים, גם שם ניסו להתנער מהאירוע החמור, והתעקשו שאיש מקרב בני הכפר לא אחראי לפשע נתעב שכזה. בשב"כ אומרים, כי למרות מספר הימים שחלפו מהתרחשות הרצח ועד פענוחו, מדובר בהישג, שכן החקירה הייתה "מורכבת ולא פשוטה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשוד אמג'ד עואד. חזר להיות סטודנט
צילום: תקשורת שב"כ
החשוד חכים עואד. הדוד סייע
צילום: תקשורת שב"כ
הדס פוגל. רק כי בכתה
יואב פוגל. נרצח ראשון
רות פוגל. נאבקה
אודי פוגל. נאבק
מומלצים