שתף קטע נבחר

פרנקו מונה לנציב שב"ס: "עולם מאחורי הסורגים"

כשברקע עדיין מרחפת סאגת ביטול מינויו של גונדר אלי גביזון, קיבל אהרון פרנקו - עד לאחרונה מפקד מחוז ירושלים במשטרה - את הדרגות הבכירות ביותר של שירות בתי הסוהר. "אני להוט לגלות את עולם בתי הסוהר ולהיות חלק ממנו בשנים הבאות"

ראש חדש לשירות בתי הסוהר: מפקד מחוז ירושלים במשטרה עד לאחרונה, אהרון פרנקו, מונה בצהריים (יום א')  באופן רשמי לנציב שב"ס והועלה לדרגת רב-גונדר. פרנקו מחליף בתפקיד את רב-גונדר בני קניאק, הפורש משירות. בטקס לא נכח גונדר אלי גביזון, שהיה אמור להיות הנציב הבא.

 

 

מינויו של גביזון בוטל בוועדת טירקל עקב "סימני שאלה" בפרשיות היחסים האינטמיים שהיו לו לכאורה עם קצינות בשירות בתי הסוהר, והחשש שגורמים עבריינים ינסו להגיע אליו או אל קרוביו "בדרכים שלא כחוק". מחוות דעת שהגיש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עולה עוד כי גביזון נמצא דובר שקר בבדיקת פוליגרף שנערכה לו בנושאים הבעייתים.


מימין: קניאק, אהרונוביץ' ופרנקו (צילום: עופר עמרם) 

 

בטקס שהתקיים בנציבות שירות בתי הסוהר ברמלה השתתפו בין היתר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה רב-ניצב דודי כהן, וקצינים נוספים מהמשטרה ומשב"ס. בנאומו אמר פרנקו כי בשבוע האחרון סייר במתקני הכליאה ברחבי הארץ וכי ידוע לו ששב"ס עבר בשנים האחרונות מהפכה, עם קבלת האחריות לאחזקתם של כלל האסירים והעצורים בישראל.

 

"מעבר להיותו גוף ביטחוני, מהווה שב"ס גוף חברתי האמון על שיקומו של האסיר למען חזרתו כאדם נורמטיבי ומתפקד לחברה. ראיתי, שמעתי והבנתי כי עולם שלם נמצא מאחורי הסורגים, עולם אותו להוט אני לגלות ולהיות חלק ממנו בשנים הבאות", אמר נציב שירות בתי הסוהר החדש. 

 

פרנקו, בן 56, עלה לארץ ב-1961 ממרוקו וב-1977 התגייס למשטרה שם שימש בין היתר כמפקד מרחב שרון, מפקד המפקדה המשימתית במהלך תוכנית ההתנתקות, ראש אגף קהילה ומשטרה, ובתפקידו האחרון מפקד מחוז ירושלים.

 

ההחלטה על מינויו של פרנקו באה, כאמור, אחרי שוועדת טירקל דחתה את מינויו של גונדר אלי גביזון, שהיה אמור לעשות היסטוריה ולהפוך לנציב הראשון בתולדות המדינה המגיע משורות שב"ס. גביזון לא ויתר ועתר לבג"ץ נגד פסילת מינויו בטענה כי התלונות נגדו "ריקות מתוכן", אולם כשבוע לאחר מכן משך את עתירתו.

 

בעקבות המקרה, העדיף השר לביטחון פנים לוותר על מועמדים בכירים כמו גונדר נזים סביתי וגונדר אבי וקנין, ופנה אל המשטרה. המהלך עורר תסכול רב בקרב קציני שב"ס וסוהרים, המרגישים כי הדרג הפוליטי סבור כי אין מביניהם אדם המתאים לתפקיד הסוהר מספר 1. יצויין כי גם גונדר דב לוצקי, שכיהן עד-כה כסגן נציב שב"ס, החליט לפרוש מתפקידו, אולם לדברי גורמים בשירות לפרישה זו אין קשר לאי מינויו לנציב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרנקו. "עולם מאחורי הסורגים"
צילום: עופר עמרם
גביזון. המינוי בוטל
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים