שתף קטע נבחר

רה"מ להורי שליט: שליח חדש - דוד מידן מהמוסד

ימים ספורים לאחר פרישתו של חגי הדס, מינה נתניהו ראש אגף בכיר במוסד לתפקיד המתווך הישראלי החדש למשא ומתן. גם המינוי אינו משנה את העובדה הקשה: מחר תציין משפחת שליט ליל סדר חמישי ללא גלעד. נועם ואביבה שליט יצאו מאוכזבים

ערב פסח חמישי ללא גלעד: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הערב (יום א') עם הוריו של החייל החטוף, גלעד שליט, ומסר להם את שמו של המתאם המיוחד החדש שמינה, בעקבות פרישתו של חגי הדס מהתפקיד. נתניהו החליט למנות לתפקיד את דוד מידן, ראש אגף בכיר במוסד. מחר, לקראת ליל סדר חמישי ללא בנם, צפוי להתארח באוהל של משפחת שליט בירושלים, נשיא המדינה שמעון פרס.

 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי מידן משרת שנים ארוכות במוסד כראש אגף בכיר. בתוקף תפקידו הוא היה מעורב במגוון פעולות, חלקן קשורות לגלעד שליט. "ראש הממשלה בחן בימים האחרונים מספר מועמדים למלא תפקיד זה, ובחר במידן בשל בקיאותו בתחום, ניסיונו והיכרותו את כל הגורמים המעורבים", נמסר.


רה"מ ורעייתו עם נועם ואביבה שליט, הערב (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

עוד הדגישו בסביבת נתניהו, כי "מידן, שיישאר במוסד, יבצע חפיפה מסודרת עם הדס, ולאחר מכן ימלא תפקיד זה במשרה מלאה, על פי הנחיית ראש הממשלה. ראש הממשלה הנחה את מידן לפעול בכל הדרכים העומדות לרשותו במטרה להחזיר את גלעד להוריו".

 

בפגישה עם נועם ואביבה שליט השתתפה גם רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. "היה לי חשוב שלא ייווצר שום ואקום בטיפול בנושא זה," אמר ראש הממשלה. "אני מבטיח לכם שגם בימים ובשבועות הקרובים נמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים בידינו להביא לשחרורו של גלעד".

 

"עניינים טכניים, אנחנו מאוד מאוכזבים"

נועם שליט יצא מאוכזב מהפגישה עם נתניהו. לעיתונאים שהמתינו באוהל המחאה, הוא אמר: "הוזמנו למעונו של ראש הממשלה לשיחת עדכון. נאמר לנו שיינתנו עדכונים. לצערי העדכון היחיד שניתן לנו היה לגבי זהותו של המתאם החדש שיחליף את חגי הדס הפורש, בעצם לא קיבלנו שום דבר חדש לגבי המאמצים לשחרורו של גלעד. לצערי, נאמר לנו שנעשים מאמצים, אבל תוצאות אין. ראש הממשלה בעצם מודה שבמבחן התוצאה לא מתרחש שום דבר ולא מתקדם שום דבר".

 

הוא הוסיף כי "הבענו את מחאתנו ותסכולנו בפני ראש הממשלה על כך שבתקופה של שנים רבות, שתי ממשלות לא מצליחות להחזיר את גלעד הביתה". הוא התייחס למינויו של מידן, ואמר: "כל העדכונים על מינוי כזה אחר זה עניינים טכניים, מאוד התאכזבנו שבזה הסתכמו העדכונים שקיבלנו מראש הממשלה. רוב הזמן בפגישה אנחנו דיברנו והבענו את תסכולנו, כעסנו והשגותינו, שגם אם נעשים דברים הם ללא תוצאות".

 

בשבוע החולף החליט חגי הדס לפרוש מתפקידו כמתאם המיוחד בעניין הפעולות לשחרורו של החייל החטוף. לאורך שנה ועשרה חודשים שבהם כיהן בתפקיד היה שרוי המשא ומתן במבוי סתום עמוק.

 יודגש כי הדס לא שימש כמתווך בעניינו של גלעד שליט, אלא כנציג ממשלת ישראל למשא ומתן המתנהל באמצעות המתווך הגרמני גרהרד קונרד. לכן, השפעתו על מתווה העסקה ועל תנאי שחרורו של שליט היו מוגבלים. הוא יכול היה לייעץ, אך לא היה לו מנדט לשנות על דעת עצמו את מתווה העסקה, שאושר לפני כשנה על ידי ראש הממשלה, שר הביטחון, הקבינט הביטחוני ופורום השביעייה.

 

נועם שליט אמר ל-ynet בתגובה לפרישתו של הדס כי המשפחה לא עוסקת בנושאים פרסונליים. "לנו חשובה המהות. הכישלון של הממשלה לא זקוק לאישור נוסף, כמו עזיבתו של הדס. שתי ממשלות שלא מצליחות להביא את גלעד הביתה כבר חצי עשור מוכיחות את הכישלון הזה". 

 

שליט התייחס גם לאמירתו של ראש הממשלה נתניהו בשבוע החולף, לפיה יש לו מחוייבות לדאוג לכל אזרחי ישראל: "ראש הממשלה ואנשיו מפחדים, נתניהו בוחר לצערי לפנות למכנה המשותף הנמוך ביותר של הציבור - פחד וחרדה. אנחנו רוצים לראות מעשים ולא דיבורים".

 

ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, קרא אתמול לפלגים הפלסטינים המחזיקים את גלעד שליט לדבוק בדרישותיהם לשחרור האסירים והאסירות כדי להגיע לקיומה של "עסקת שבויים מכובדת". הוא אמר את הדברים בדיון מיוחד של הפרלמנט הפלסטיני בעזה בשבת לציון יום האסיר הפלסטיני.

 

הנייה דרש מהפלגים הפלסטינים לא להתפשר ואמר כי "ההתנגדות לא תאכזב את העם ולא תאכזב את המשפחות של האסירים. הממשלה תומכת בדרישות של ההתנגדות ודרישות אלו יהוו ניצחון חדש לעם הפלסטיני". הוא ציין כי ממשלתו עוקבת אחר ההתפתחויות בישראל: "אנחנו נמצאים על פסגת ההר ועלינו להמשיך בדרישות שלנו. אנחנו בטוחים כי ההתנגדות לא תאכזב אותנו".  

  

למרות שנים של מגעים עקיפים, אין חדש במשא ומתן לשחרורו של החייל החטוף. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר באחרונה כי התיווך הגרמני בעסקת שליט כשל. "המתווך הגרמני נכשל ואין עוד דרך חזרה. הוא לא הצליח להניע את עסקת חילופי השבויים ופריצת דרך בה כבר בלתי אפשרית".


פורסם לראשונה 17/04/2011 19:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט. ייפגש עם ברק
צילום: גיל יוחנן
דוד מידן. שליח חדש
צילום: באדיבות לשכת ראש הממשלה
מומלצים