שתף קטע נבחר

רבבות בברכת כוהנים בכותל

רחבת הכותל התמלאה בלמעלה מחמישים אלף מתפללים מרחבי הארץ, שהגיעו להשתתף בברכת הכוהנים המסורתית שהיתה מהגדולות שידעה הרחבה בעשורים האחרונים. צפו בתמונות

כ-50 אלף מתפללים הגיעו הבוקר (יום ה') לתפילת שחרית ו"ברכת כוהנים" בכותל המערבי בירושלים, הנערכת בכל חול המועד.

 

 

מאות כוהנים עטופים בטליתות ברכו את הקהל, שהגיע מכל רחבי הארץ, בברכת "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחונך, ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום". הציבור מתברך פעמיים - בתפילת שחרית ובתפילת מוסף.

 

צילום: מנחם לב ושמואל בן ישי סוכנות הידיעות

 

מנהג ברכת הכוהנים בכותל הוא מנהג חדש יחסית, והתפתח במשך מספר שנים, עד שהגיע למצבו הנוכחי. תחילתו בשנת תש"ל (1970) - בזמן מלחמת ההתשה. יהודי ירושלמי בשם רבי מנחם מנדל גפנר, שכאב את המצב, נזכר בזמן שהותו בכותל במדרש המתאר את סגולתה וברכתה של ברכת הכוהנים, גם בזמן שבית המקדש חרב - והחליט לחדש ימיה כקדם.

 

עלייה במספר המתפללים

גפנר קיבל עידוד מרבנים ואדמו"רים, והזמין 300 כהנים בתאריך ג' כסלו תשל"א. המנהג התקבל בהתלהבות, ועבר מספר שינויים לגבי הזמן המתאים לכך. כיום נוהגים לקיימו בשלושת הרגלים - בחול המועד פסח, בחול המועד סוכות, ובאחד מימי השבוע שאחרי חג השבועות.   


מהגדולות שידעה הרחבה ב-40 שנים (צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

קודם האירוע אמר ל-ynet רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', כי ברכת הכוהנים היא ברכה מיוחדת והעריך כי רבבות בני אדם יבואו לשמוע אותה בתפילת שחרית או מוסף. לדבריו, ריבוי המשתתפים באירוע מדי חול המועד - מתפללים או מבקרים אחרים, הבאים למקום לעתים גם במצב בטחוני רגיש ומתוח - הוא עדות לקשר החזק של עם ישראל לירושלים ולכותל המערבי. רב הכותל הוסיף כי הוא משוכנע שכוחות הביטחון יצליחו לשמור על השקט והתפילה תעבור ללא אירועים חריגים, ואיחל לעם כולו את הברכה החותמת של הכהנים - "וישם לך שלום".

 

באירוע נטלו חלק הרבנים הראשיים לישראל שאמרו פרקי תהילים ובירכו את הציבור, רב הכותל המערבי

שמואל רבינוביץ, סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל עודד וינר ועוד. מארגני האירוע מוסרים כי התפילה השנה היתה מהגדולות ביותר שידע הכותל בארבעים השנים האחרונות.

 

עם סיום המעמד קיבלו הרבנים הראשיים לישראל, משה עמאר ויונה מצגר, ועימם רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ - את פני העולים לרגל, ובירכו אותם לחג הפסח.

 

עשרות חובשי "איחוד הצלה" אבטחו את עשרות-האלפים שהגיעו להשתתף במעמד ברכת כוהנים בכותל המערבי. כמידי חג, גם הפעם הקים הארגון חפ"ק לילדים אובדים במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים