שתף קטע נבחר

שיר השירים אשר לערן

הספרדים אומרים את המגילה הזו בכל ערב שבת, האשכנזים קוראים אותה בשבת חול המועד של פסח, אבל בשום בית כנסת לא תשמעו אותה ככה: ערן לחמי הלחין את שיר השירים מתחילתו ועד סופו. הדיסק, אגב, נמכר בשלושה שקלים בלבד

כשהיה בן 20 נחשב השם "ערן לחמי" לדבר הגדול הבא. הלהיט הים-תיכוני שהוציא, "כל העיר חוגגת", הושמע בכל תחנות הרדיו, והאלבום הראשון הבשיל לאיטו.

 

 •  

  כל זה קפא יום אחד: ההופעות, הפאבים, ההצלחה – וגם העבודה על האלבום. כמו רבים בגיל 20 שעדיין מתלבטים על כיוון, גם לחמי החליט שמותר לו לחשוב פעמיים ועזב הכל לטובת אלוהים. היום, בעשור השלישי לחייו, הוא שוב בדרך לאלבום בכורה – מהסוג שלא יושמע בפאבים.

    

  הוא לקח את שיר השירים – אחת מחמש המגילות בתנ"ך, שנקראת בכל שבת בבתי הכנסת הספרדיים, והשבת (חול המועד פסח) גם בבתי הכנסת האשכנזיים – והלחין אותה מא' ועד ת'. כלומר, מפרק א' ועד ח'. שמונה פרקים מלאים, שכל פרק הוא "שיר" אחר. "שיר השירים הוא קודש קודשים", הוא מסביר את הבחירה. "יש שם מאמרים נפלאים על כנסת ישראל ואהבת ה' לעם ישראל. זהו שיר יפהפה ומיוחד". 

   

  מה שהנשמה רוצה

  "כל חיי אני שומר שבת, אך לחזור בתשובה ממש התחלתי לפני כתשע שנים", לחמי אומר. "הבנתי שהמקום שלי לא שם - בכל הפאבים והמועדונים. התחלתי ללכת לשיעורי תורה, ועברתי תהליך של התחזקות אישית, במהלכו הבנתי שזה מה שהנשמה שלי רוצה".

   

  אלא שמי שגדל עם המוזיקה בתוכו, לא מסוגל לדחוק אותה החוצה. זה מה שקרה גם ללחמי, ששר מקצועית כבר מגיל 16. "שנה שעברה הייתי עם חבר באומן, והקלטתי שיר", הוא מספר. "נרי עובדיה שמע את השיר – והתלהב. הרעיון להוציא את 'שיר השירים' כאלבום התבשל אצלו תקופה ממושכת, והוא עבר בין כמה אמנים – בניסיון למצוא מישהו שיתאים לפרויקט".

   

  דיסק בשלושה שקלים

  נרי עובדיה כבר מורגל בפרויקטים לא שגרתיים. קודם לכן הוא הוציא את "תיקון הכללי" של ברסלב כדיסק, עם ארז יחיאל. כאשר שמע את לחמי - התלהב. השניים הגיעו לתמיר צור, זוכה התואר "מעבד השנה" של אקו"ם לשנת 2010, ומכאן הכל התגלגל בטבעיות כמעט מיסטית.

   

  "צור עיבד את השיר הראשון שלי, לפני כעשור", לחמי אומר. "הוא בחור רוחני, שהחליט לעשות את הפרויקט של שיר השירים לזיכוי הרבים, ללא מטרות רווח. הוא עיבד, תרם את האולפן שלו והפיק מוזיקלית עם נרי עובדיה – והכל בהתנדבות מלאה".

   

  "גם הדיסק", מבהיר לחמי, "הוא לזיכוי הרבים, ויימכר בשלושה שקלים בלבד". אפשר יהיה להורידו חופשי באתרי שיתוף מוזיקה. "לדעת שהדבר הזה יגיע לכל בית בישראל – זה דבר גדול", הוא מוסיף. "אנשים קוראים את זה בבית הכנסת מידי יום שישי, לפני התפילה. אני רוצה שהם יבינו את המשמעות של זה; שיש פה קדושה שעוד לא יצאה בשירה רגילה".

   

  שיר לכל פרק

  חמישה חודשים עבדה החבורה על הפרויקט, ולפני כשלושה שבועות הסתיימה הקלטת ארבעת הפרקים

  הראשונים. האלבום המלא אמור לצאת בעוד כמה חודשים. "כל פרק זה עולם בפני עצמו", לחמי אומר. "מוזיקת עולם. אף פרק לא דומה למשנהו, לא בלחנים ולא בקצב".

   

  לחמי אומר כי בברנז'ה המוזיקלית מפרגנים. "זמרים כמו שלומי שבת התקשרו ואמרו שהם אוהבים את התוצאה". את הפריחה הרוחנית במוזיקה היהודית הוא מסביר ב"צימאון של הנשמה לשיר בקדושה ובטהרה. כולנו יהודים, אחרי הכל".

   

  הפרויקט הבא, לחמי מבטיח, יהיה מסחרי ויורכב ממוזיקה ים-תיכונית. בקדושה, בטח שבקדושה.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים