שתף קטע נבחר

נשיא תימן הפך לאבן רחיים על צוואר ארה"ב

בוושינגטון שברו את הראש: איך ניתן שלא לגבות בן ברית כמו עלי עבדאללה סאלח ומצד שני להיענות לרחשי הציבור בארצו? אך ככל שההתקוממות התפשטה וסאלח נאלץ "לשבור שמירה" על קיני אל-קאעידה, גם בוושינגטון הבינו שהוא צריך ללכת

הסכמתו של נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, להעביר סמכויותיו לסגנו בתוך חודש בתמורה לחסינות מלאה, גררה אנחת רווחה גדולה בוושינגטון. הממשל האמריקני, כמו סעודיה, מדינות המפרץ והאיחוד האירופי, דוחפים זה כמה שבועות לעסקה שתאפשר את פרישתו של סאלח אך לא תפגע במאמצים לעצור את התעצמות אל-קאעידה בתימן, שהפכה בשנים האחרונות לבסיס היציאה המרכזי לפיגועים על אדמת אירופה וארה"ב.

 

מאחורי גיבוש העסקה שנרקמה בין סאלח לבין האופוזיציה התימנית, עומדת המועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ הפרסי (GCC).

 נשיא תימן, כמו גם גופי האופוזיציה במדינה, הסכימו למתווה אך טרם חתמו עליו באופן רשמי. בוושינגטון, לעומת זאת, מיהרו לתמוך "בהעברת השלטון בדרכי שלום", והדגישו כי אסור להמתין וכי על סאלח לעזוב את השלטון מהר ככל האפשר.

 

מאז פרצה ההתקוממות העממית בתימן לפני כשלושה חודשים, שוברים בוושינגטון ובריאד את הראש. סאלח היה בן בריתה של ארה"ב במאבק באל-קאעידה ואיפשר לכוחות אמריקנים מיוחדים לפעול בתימן. כיצד ניתן שלא לגבות אותו? אולם ככל שהתפשטו המהומות ומספר ההרוגים רק הלך ועלה הבינו בממשל האמריקני כי נשיא תימן הפך לאבן ריחיים על צוואר המאבק בג'יהאד.

 

היחידות התימניות למלחמה בטרור, שאומנו על-ידי כוחות מיוחדים אמריקניים ושעליהן מפקדים בנו ובן אחיו של סלאח, נטשו את אזורי הספר - בהם מרוכזים קיני אל קאעידה.

 הם שבו לצנעא כדי לסייע לנשיא במאבקו הפוליטי ו"שברו שמירה" מול גורמים הרדיקלים בתימן. אלה ניצלו את החופש שניתן להם, הרימו ראש וכבר מתכננים כיצד לקצור את פרי ההתקוממות.

 

מסיבה זו בדיוק רצו בארה"ב ובסעודיה פיתרון מהיר למשבר הפוליטי בתימן. סעודיה אף העבירה לסלאח מסר לפיו תהיה מוכנה להעניק לו ולמשפחתו "יציאה מכובדת" מהמדינה, בשונה ממדינות ערביות אחרות שהפנו לו גב. וושינגטון מצדה הצהירה באופן רשמי כי התעקשותו של סאלח להישאר בשלטון - אינה מקובלת, אולם במאחורי הקלעים פעלה נמרצות כדי להשיג הסכם שיענה על האינטרסים שלה באזור. מבחינתה, המלחמה בסניף התימני של אל-קאעידה בראשות המטיף אנאוור אל-אוולקי, שאחראי בין היתר לניסיון הפיגוע בטיסת חג המולד לדטרויט, לפיגוע בבסיס הצבאי בפורט הוד ולמזימת הדואר - נמצאת בעדיפות ראשונה. עם סאלח או בלעדיו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סאלח. יציאה מכובדת לסעודיה?
צילום: רויטרס
הפגנות רק הלכו והתגברו
צילום: AP
אובמה. העברת סמכויות מהר ככל האפשר
צילום: AP
מומלצים