שתף קטע נבחר

ההרוג - אחיין של לימור לבנת. פצוע: "ירו להרוג"

ברשות ובצה"ל עוד חוקרים את נסיבות הירי הקטלני ליד קבר יוסף. "ירו צרורות ארוכים", סיפר אחד הפצועים. אחיו של נער שנפגע: "לא תיאמו, זה מה שקורה כשמשתוללים". השרה לבנת: "בחור שכל מטרתו היתה להתפלל נרצח בדם קר באופן מתועב והותיר אשה וארבעה יתומים"

הלילה הזה התחיל כרגיל עבור חבורת חסידי ברסלב, שנוהגת להגיע בשעות הדמדומים למתחם קבר יוסף באזור שכם, שבשליטה פלסטינית. אבל כבר בדרך לשם, מספר ל-ynet אחד מהמתפללים, השוטרים הפלסטינים ירו. בדרך חזרה זה נגמר עם הרוג, בן יוסף לבנת, בן 24 ואב לארבעה מירושלים - אחיינה של השרה לימור לבנת - וחמישה פצועים. "הם התכוונו להרוג", הוא אמר הבוקר (יום א'), אחרי שהתאושש מפציעה קלה. לפלסטינים גרסה אחרת. התחקיר בשיתוף צה"ל נמשך.

 

תפילה והרג בחג - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

השרה לבנת יצאה לפגוש את המשפחה באלון מורה, משם ייצא עוד הבוקר מסע הלוויה. בהמשך ייטמן לבנת בהר הזיתים בירושלים. מלשכתה נמסר שהיא מזועזעת: "בחור שכל מטרתו בערב החג השני של פסח היתה להתפלל נרצח בדם קר באופן מתועב והותיר אשה וארבעה יתומים".


אחת המכוניות שנפגעו. "הכדורים שרקו" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

"הגענו לקבר כמו בפעמים רבות אחרות", שחזר החסיד. "ליד הקבר, ברחוב, ראינו מחסום דוקרנים. אחד הבחורים קפץ והזיז אותו הצידה. בשלב זה היה שוטר פלסטיני על מדים עם קלצ'ניקוב, שהעיר את חבריו לג'יפ והם החלו לירות צרורות לאוויר. שמעתי מלא קליעים שנפלו לרצפה. ישבתי במושב הקדמי.

 

"התחלנו לנסוע במהירות לכיוון הקבר. ירדנו מהרכבים ונשקנו לקבר", הוא המשיך לתאר. "כשחזרנו, השוטרים ירו צרורות ארוכים לעבר כלי הרכב, שמעתי קליעים פוגעים בפח ומנפצים את הזכוכיות. הם צעקו 'אללה אכבר'. כדור אחד שפשף את הקרקפת בצד ימין, כדור נוסף חתך לי את האוזן. כדורים שרקו מסביבי".


הפצוע קשה פונה במסוק לבית החולים בפתח תקווה (צילום: תומריקו)

 

אנשים לידו דיממו וצעקו, הוסיף הפצוע. "זה היה ירי מטורף, באופן מכוון על מנת להרוג. צרחתי לנהג שייסע במהירות החוצה. כשהגענו להר ברכה סרקנו את הפצועים. ראיתי שיש חורים רבים בכל הרכב. מהר מאוד הגיעו כוחות ההצלה, הצבא והמשטרה".

 

"הרב לא היה שם איתם הפעם"

לפי צה"ל, מנגנוני הביטחון הפלסטיניים עצרו חשוד אחד בירי, שמוסר את גרסתו למקרה, ועוד כמה מכוח הסיור. ברשות טענו שבסך הכל נגבתה מהם עדות. לטענת גורמים פלסטיניים ששוחחו עם צה"ל ואנשי מתאם הפעולות בשטחים, לירי קדמה השלכת אבנים לעבר השוטרים. המשטרה הישראלית עיכבה לחקירה ארבעה מהמתפללים שהיו באירוע. שלושה מהם בבתי חולים, האחרים נמלטו מהמקום.

 

לבית חולים בילינסון בפתח תקווה, שם מאושפזים שלושה מהפצועים,

 הגיע אחיו של נער בן ה-17 שנפצע באורח בינוני. הוא סיפר ל-ynet שהוזעק לחתום כדי שאחיו יוכל להיכנס לניתוח. "הם ידעו מה קורה, מכירים את רמת הסיכון. מדובר באקשן עבורם. אלו התוצאות כשמשתוללים.

 

"הם רק רצו להתפלל, לפעמים הגורל קצת רע ולא נעים", הוסיף אחיו של הנער הפצוע. "יש להם רב שמתאם את הכניסות האלה (אליעזר ברלנד, רב קהילת "שובו בנים" בירושלים וממנהיגי חסידות ברסלב - ק.נ), הפעם הם נכנסו ללא תיאום וללא אישור של הרב. כאשר הכניסות מתואמות עם הרב לא קורה כלום, הרב שומר עלינו. הרב לא היה שם איתם, זה היה פשע מצידם להיכנס לשם ללא הרב או תיאום".

 

בהכת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אליאור לוי, חנן גרינברג וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן יוסף לבנת. הותיר 4 יתומים
צילום: באדיבות וועד מתיישבי השומרון
לימור לבנת. "רצח בדם קר"
צילום: גיל יוחנן
נפגעים הגיעו לבסיס החטיבה המרחבית
צילום: אוהד צויגנברג
פינוי פצוע לבית החולים בילינסון
צילום: תומריקו
מומלצים