שתף קטע נבחר

הפגנות שקטות במרוקו: 'צריך פרוטקציה לכל דבר'

רבבות צעדו בקזבלנקה ורבאט בקריאה למלך להרחיב את הרפורמות הפוליטיות והכלכליות ולשחרר אסירים. "הצעירים שלנו משכילים ומובטלים. צריך דוד או מקורב אחר כדי להגיע למשהו"

רבבות מפגינים צעדו אתמול (יום א') ברחובות קזבלנקה ורבאט בקריאה למלך מרוקו, מוחמד השישי, להרחיב את הרפורמות הפוליטיות והכלכליות ולשחרר את האסירים הפוליטיים. זו הפעם השלישית מאז ניצת גל ההפגנות בעולם הערבי שבמרוקו מתקיימות הפגנות המוניות. המפגינים צעדו בצורה שקטה ולא נרשמו אירועים חריגים.

  

בניסיון למנוע את התגברות המחאות בדומה למדינות אחרות במזרח התיכון, הודיעה המלך כבר לפני כחודשיים על שינויים חוקתיים. בין היתר, צומצמו סמכויותיו של המלך במישור הפוליטי והשפעתו הנרחבת על המגזר העסקי. עם זאת, נראה כי המהלך לא סיפק את רצון העם.

   

יותר מעשרת אלפים בני אדם צעדו במרכז קזבלנקה. הפגנה בסדר גודל דומה נערכה בשכונות העוני של הבירה רבאט, ובה קראו המפגינים גם סיסמאות בגנות השחיתות השלטונית, העינויים והאבטלה הגואה בעיקר בקרב צעירים. משטרת מרוקו לא התערבה והניחה למפגינים - המזוהים עם תנועת 20 בפברואר - להביע את זעמם בפומבי. המפגינים לא התקרבו אל מבני השלטון.

 

"ההפגנה הזו קשורה יותר לצעירים משהיא קשורה אלינו", אמר רדואן מלוק, שהשתתף באחת ההפגנות יחד עם בנו מוחמד בן ה-8 ונשא שלט עליו נכתב "מרוקו חדשה". "ההורים שלנו לא דיברו איתנו על נושאים פוליטיים. הם פחדו מדי. זה חייב להשתנות".  

 

חרף ההפגנות, במערב רואים במרוקו כאחת המדינות שבהן הסיכויים להתקוממות עממית הם הנמוכים ביותר. "הבט בצעירים האלה", סיפר מפגין בן 74 בקזבלנקה שהזדהה בשם אחמד.

 "הם משכילים וכמו יתר המשכילים במרוקו הם מובטלים. הכל במדינה הזו נעשה באמצעות פרוטקציות. אתה צריך דוד או מקורב אחר כדי להגיע למשהו".

 

שלטונות מרוקו אמנם שחרורו בשבועות האחרונים 92 אסירים פוליטיים המזוהים עם התנועה הסאלאפית הקיצונית, אולם הדבר אינו מספק לפי שעה מפגינים המזוהים עם השמרנים. יצויין כי התנועות האיסלאמיות שומרות על פרופיל נמוך בהפגנות, אולם הן מגבות אותן.


פורסם לראשונה 24/04/2011 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלך מרוקו מוחמד השישי
צילום: איי פי
הפגנות ברבאט. האבטלה במרכז
צילום: AFP
מומלצים