שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

הפגנת הרופאים: "לא רוצים אסון כמו בכבאות"

רופאים וסטודנטים עלו לבירה במסגרת המאבק על עתיד הרפואה הציבורית. לבני: "הממשלה נכשלת בדאגה לזקן, לחולה ולעני". יו"ר ארגון הרופאים של שירותי בריאות כללית: כשמציגים משכורת לא אומרים שזו משכורת של 2-3 חודשי עבודה"

הרופאים יצאו לרחוב ונטשו את בתי החולים, כדי "להציל את הרופאה הציבורית". נוכח המבוי הסתום במגעים עם משרד האוצר, עלו הבוקר (יום ד') כ-2,500 רופאים וסטודנטים לרפואה לירושלים, להפגנה הגדולה ביותר עד כה, מול משכן הכנסת.

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, נאמה ראשונה ואמרה כי המאבק על עתיד הרפואה הציבורית בישראל - אין ראוי ממנו. "המאבק הזה איננו מאבק עבור רופאים כעניין אישי, אלא מאבק עבור זכותו של האזרח לחיות כאן בכבוד.

 זכותו של כל אזרח שמדינה לא תהיה עוד מדינה שיש בה רפואה לעשירים ורפואה לעניים. תפקידה של ממשלה לדאוג לזקן, לחולה ולעני. והממשלה הזאת נכשלת בתפקיד הזה. אני קוראת לראש הממשלה להפשיל את השרוולים, להיכנס לעובי הקורה ולחדר המשא ומתן. עברתי בחודשים האחרונים בבתי החולים. ראיתי את הילדים במסדרונות ואת הרופאים טרוטי העיניים רצים מאחד לשני. התפקיד שלנו הוא להשתתף בזעקה שלכם".

 

ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) האשימה אף היא את הממשלה בריפיון ידיים. "כאשר שר האוצר אומר 'שביתה לו מוסרית' וכאשר סגן שר הבריאות אומר 'בשביתה מתים פחות חולים', ולכן במדינה כזאת ראש ממשלה לא מסוגל לקבל החלטה, ולכן היה צריך לקיים את השביתה הזאת. המערכת הרפואית נמצאת כרגע ב'אי ספיקה', היא מורדמת, מונשמת, וצריך טיפול נמרץ כדי להעיר אותה", אמרה.


"אין מי שיטפל בתינוק שלך" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ח"כ ד"ר אחמד טיבי, גינקולוג במקצועו, הגיע אף הוא ואמר לנוכחים: "שביתת הרופאים היא שביתת הציבור כולו. שירות טוב הוא יחס של כבוד לאזרח. מי שרוצה להכניע את הרופאים על-ידי החתמת כרטיס, איננו יודע מהי עבודת רופא. כי רופא, גם כשהוא בבית, הוא רופא בתפקיד. יילדתי הרבה הרבה תינוקות במקצועי הקודם", הוסיף טיבי. "אנחנו כאן כדי ליילד משהו אחר. פקידי האוצר רוצים שהלידה והיילוד והתינוק של מערכת בריאות תקינה ומודרנית ייוולד בלידת עכוז. בואו נעשה הכל כדי שהלידה תהיה תקינה וחזקה".

 

יו"ר ארגון הרופאים של שירותי בריאות כללית, ישראל אלייג, בירך על כמות המפגינים הגדולה שבאה לירושלים ואמר כי זה סימן שהגיעו מים עד נפש. "אנחנו נמצאים תחת שטף דיס-אינפורמציה של האוצר. הם מייצרים ספין שמה שמעניין אותנו זה רק שכר. זה לא המצב. אנחנו לא מתביישים לדרוש שכר, מגיע לנו. כשמציגים את משכורות הרופאים לא אומרים שאלה משכורות של 2-3 חודשי עבודה".

 

"אם אנחנו לא רוצים להגיע לסף קטסטרופה כמו במערך הכבאות, אסור לנו לתת לאוצר להעביר את הזמן ולעשות מניפולציות. אנחנו מדברים פה על חיי אדם, על חיי תינוקות, נשים, זקנים מבוגרים וחולים. אנחנו מדברים על מצוקת המתמחים בבתי החולים. הציבור בישראל לא מקבל רפואה טובה, הוא לא מקבל רפואה בכלל".


"הציבור לא מקבל רפואה בכלל", שובתים בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר בתגובה כי "הגיע הזמן שראשי ההסתדרות הרפואית ידברו אמת ויפסיקו להשלות את הציבור, את הסטודנטים ואת המתמחים ויציגו את הדרישות האמיתיות שהם מעלים במו"מ, תוספת שכר רוחבית שמשרתת בעיקר את הרופאים הבכירים". הוא הוסיף כי מצב זה מונע התקדמות במשא ומתן וטיפול בנושאים החשובים: הפריפריה, המתמחים והמקצעות במחסור.

 

הסטודנטים לרפואה משביתים הלימודים

בשל ההפגנה הורגשו שיבושים בבתי החולים ובקופות החולים. ניתוחים לא דחופים ותורים בוטלו, ורופאים רבים נעדרו ממשמרותיהם בבתי החולים. שיבושים הורגשו גם בקופות החולים כללית ולאומית, שבהן נעדרו רק חלק מהרופאים, והתורים שנקבעו התארכו עוד יותר. כבר בשעות הבוקר המוקדמות עזבו הרופאים את בתי החולים והמרפאות כדי להגיע להפגנה, וחלקם - בעיקר הרופאים מהפריפריה - לא ישובו לעבודתם לפני השעה 15:00.

 

אל הרופאים המפגינים הצטרפו גם הסטודנטים לרפואה שהכריזו על השבתת הלימודים לאות הזדהות עם המאבק. לפחות אלף סטודנטים יצאו בהסעות מאורגנות מבתי הספר לרפואה לירושלים. עוד נאמו בהפגנה חברי הכנסת שאול מופז, ניצן הורוביץ ודב חנין.

 

אמש הסתיימה ללא תוצאות פגישת המשא ומתן בין נציגי משרד האוצר לנציגי ההסתדרות הרפואית. בפגישה דחו הרופאים את הצעת האוצר לתוספת של כ-20 אחוזים לשכרם בטענה שההצעה גבוהה רק ב-1% מההצעה הקודמת.

 כ-8% מתוספת השכר מיועדים לתוספת אחידה לכלל הרופאים, ויתר התוספות, בסכום של חצי מיליארד שקל, יינתנו לרופאים בפריפריה וכמענקים למקצועות הסובלים ממצוקת כוח אדם.

 

פגישת משא ומתן נוספת נקבעה ליום חמישי בבוקר, ורק אחריה יודיעו בהסתדרות הרפואית על המשך צעדי המאבק ועל מועדי השביתה. הרופאים מאיימים לחדש את העיצומים בבתי החולים, ואולי אף להחריף את המאבק ב"צעדים לא צפויים".

 

ynet העבירו את ההפגנה בשידור חי. צילום: אבי פרץ ועוז מירון

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני בהפגנה
צילום: נועם מושקוביץ
מופז. המאבק צודק, עמדו על המחר
צילום: נועם מושקוביץ
טיבי. לידת עכוז
צילום: דודי ועקנין
מומלצים