שתף קטע נבחר

הברית הבלתי קדושה בין החרדים לימין הקיצוני

הלוויתם של בני הזוג, בנימין זאב וטליה כהנא, שנרצחו סמוך לעופרה, חשפה לעין כל את הברית הבלתי קדושה בין גורמים חרדים לבין הימין הקיצוני

הלוויתם של בני הזוג, בנימין זאב וטליה כהנא, שנרצחו סמוך לעופרה, חשפה לעין כל את הברית הבלתי קדושה בין גורמים חרדים לבין הימין הקיצוני.
התמונה הכי סמלית במסע הלוויה המצמרר היתה של מאות חרדים צובאים בצעקות "מוות לערבים" על "סופר אגרון" - אחד מסמלי החילוניות האחרונים של ירושלים.
לא מדובר בהתפרצות חד פעמית - גורמים חרדים בולטים בנוכחותם בכל הפגנות הימין הקיצוני בשנים האחרונות ובמיוחד בהפגנות הספונטניות לאחר פיגועים.
לפני חודשיים, במלאת עשר שנים למותו של הרב מאיר כהנא, הופיעו כמעט בכל העיתונים החרדים (להוציא את העיתונים הממסדיים "יתד נאמן" ו"המודיע") כתבות ענק מפרגנות על הרב כהנא וראיונות עם איש כך לשעבר ברוך מרזל.
עוד לפני הבחירות האחרונות עמד מרזל מאחורי הקמת "מטה יש"ע למען מאיר פרוש" שרוב חבריו היו אנשי ימין קיצוני שהחליטו לתמוך באגודת ישראל. גם "ערוצי הקודש" - תחנות הרדיו החרדיות פיראטיות נוקטות בקו ימני מאד. חלק מערוצי הקודש העבירו בשידור חי את הלוויה השבוע, מה שלא נעשה אפילו בערוץ 7.
אפילו אידיאולוג חרדי אנטי - ציוני, בדמותו של ישראל אייכלר, קיים השבוע ראיון אוהד במיוחד עם מנהיג "זו ארצנו" משה פייגלין בתוכניתו בערוץ החרדי פיראטי "רדיו 10". ההנהגה החרדית עוקבת בדאגה אחר התופעה ההולכת ומתגברת, אך מתקשה למגר אותה. תפר פסיכולוגי משמעותי מאוד בקשר בין המתנחלים לבין הציבור החרדי - מהווים מערת המכפלה והמקומות הקדושים האחרים ביהודה ושומרון, בעיקר קבר רחל בבית לחם, קבר יהושע בן נון בכפל אל חארס ועד לא מזמן קבר יוסף בשכם. גופים דוגמת הוועד להצלת המקומות הקדושים, וועד אתרי הקודש מארגנים הסעות קבועות מריכוזים חרדים למקומות אלה.
רבים ניסו להסביר השבוע את פשר הקשר בין החרדים לבין הימין הקיצוני. "זה חיבור טבעי" הסביר ברוך מרזל וציטט: "'הלכה היא - בידוע שעשיו שונא ליעקב' והחרדים יודעים את זה". כהניסט אחר הסביר: "החרדים עוד יותר קיצוניים מאתנו, אין להם בראש את הממלכתיות, אין להם בראש את מה שהכניסו לנו למוח שמדינת ישראל היא יסוד כסא ה' בעולם".

מועצת יש"ע: "הכהניסטים הם חרדים"

ההסבר הזה חביב במיוחד על ראשי מועצת יש"ע. "אחת ההפתעות הגדולות שלנו מההלוויה היתה ההרכב האנושי של הנוכחים בלוויה, מיעוט המתנחלים וריבוי החרדים", הקפיד להדגיש השבוע מנכ"ל מועצת יש"ע, שלמה פילבר. בטקטיקה הסברתית דומה נקטו ראשי המתנחלים גם אחרי רצח רבין. אז ניסו לטעון אישים בולטים במועצת יש"ע ובכללם פילבר כי יגאל עמיר הוא בכלל חובש כיפה שחורה שהתחנך במוסדות חינוך חרדיים.
פרדוקסלית, מסמלות אחוות החרדים עם הימין הקיצוני והליך "הציוניזציה" העובר עליהם סוג של כמיהה להשתלבות מסויגת ושותפות בישראליות, שותפות מעמדה של מחאה וקריאת תיגר, בעיקר על השמאל החילוני האידיאולוגי. לעתים נדמה כי ככל שהשמאל האידיאולוגי הולך ומתרחק מערכי הציונות הקלאסית, הולכים החרדים ונאחזים בהם.

גם דרעי בין המקוללים

לצידם של ראש הממשלה, אהוד ברק, ויו"ר מרצ, יוסי שריד, כיכב במצעד המגודפים בלוויה האסיר ממעשיהו, אריה דרעי. "הוא זה שאיפשר את הסכם אוסלו" טענו. הכהניזם, שקשה להתכחש לעובדה שבתחילת שנות השמונים היה בין היתר תנועת מחאה מזרחית (עם הנהגה אנגלוסכסית) איבד את מעמדו לתנועת המחאה ש"ס.
ש"ס העניקה את היכולת להרגיש שותפות בישראליות, שותפות מתוך שוויון, מתוך עמדה תרבותית שאינה מתבטלת, "רדיפתו של דרעי על ידי הממסד המשפטי" סיפקה בממדי ענק את הצורך באלמנט המחאה. ואכן מדהים היה לראות הין המתפרעים בלוויה את אותם אנשים שמחאו כפיים בהתלהבות לדרעי בנאומו האחרון בבנייני האומה ערב כניסתו לכלא כשהדגיש שלוש פעמים כי המאבק לשוויון חברתי כולל גם מאבק לשוויון עבור הציבור הערבי משום "לא תונו את הגר" ומשום "גר יתום ואלמנה לא תעשוקו". לא לחינם נותרה בלא תשובה השאלה שהיקשה בפני קהל האלפים אחד המספידים בלוויה שזעק: "אנחנו יודעים שמחר תעזבו אותנו, איפה תהיו? ליד הכלא של אריה דרעי?".

יציאת השבת

חרדי ליטאי שהשתתף בלוויה מגחך על השאלה אם כבר החרדים הופכים לציוניים, מדוע לא יצטרפו ל"מימד" - התנועה הדתית המתונה עם האיצטלה האקדמית, והוא משיב: "מאז שהתרבו הרבנים שהם גם דוקטורים היהדות נהייתה חולה"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
הלווית כהנא. החרדים מתקרבים לימין הקיצוני
צילום איי פי
צילום גלי תיבון
הלוויית בני הזוג כהנא
צילום גלי תיבון
מומלצים