שתף קטע נבחר

אובמה הציג את תעודת הלידה: כאן נולדתי

הנשיא החליט לשים סוף לטענות השמרנים ולהוכיח כי הוא נולד בארה"ב ולא בקניה, ולפיכך נשיאותו חוקית בהתאם לחוקה. "לא נוכל לפתור את הבעיות שלנו אם נתמקד בהצגות וקרקסים", אמר

נשיא ארצות הברית שם סוף לשמועות? במהלך הבחירות לנשיאות ב-2008 קמה תנועה שמרנית, "Birther", שטענה כי ברק אובמה נולד מחוץ לארה"ב ושתעודת הזהות שלו מזויפת ולכן נשיאותו אינה חוקית בהתאם להוראות החוקה. היום התייצב הנשיא האמריקני אל מול המצלמות והציג את תעודת הלידה שלו כדי לשים סוף למה שהא כינה "קרקס".

 

 

"הנושא הזה מלווה אותי שנתיים וחצי. עקבתי בתמהון ותדהמה כיצד הנושא הזה נמשך, למרות שכל נציג רשמי בהוואי -דמוקרטי ורפובליקני אישר שאכן נולדתי במדינה", אמר אובמה. "על אף שהצגנו באינטרנט את המסמך מטעם מדינת הוואי, הנושא לא ירד מסדר היום".


ההוכחה הרשמית. תעודת הלידה של אובמה (צילום: רויטרס)

 

בדברים שנשא אובמה במסיבת העיתונאים הוא נשמע כועס על היחס שלו זכה לאחרונה. "כשנאמתי על התקציב דיברו על תעודת הלידה שלי", התלונן אובמה והוסיף: "יש בפנינו אתגרים עצומים. אנשים עדיין מחפשים עבודה, כולם סובלים ממחירי הנפט. אנחנו עומדים לקבל החלטות קשות לעתיד ודבר זה יעורר ויכוח רציני ויהיו חילוקי דעות קשים. אני בטוח שהעם האמריקני יתאחד ונפתור את בעיית התקציב".

 

"די להעמדת הפנים שעובדות אינן עובדות"

"אבל לא נוכל לעשות דברים אלה אם דעתנו מוסחת. לא נוכל לעשות זאת אם אנחנו נמציא דברים ונעמיד פנים שעובדות אינן עובדות.

לא נוכל לפתור את הבעיות שלנו אם נתמקד בהצגות וקרקסים", אמר הנשיא האמריקני.

 

"יהיה מיעוט באוכלוסייה שמבחינתו הנושא הזה לא יירד מסדר היום", התייחס אובמה לשמרנים בארצו ולחברי תנועת "מסיבת התה". "אבל לנו אין זמן לזה. יש לנו נושאים חשובים יותר לעשות. אנחנו צריכים לפתור בעיות", הוא אמר.


"יש לנו דברים חשובים יותר להתעסק בהם". אובמה (צילום: AP)

 

לפני ההתייצבותו של אובמה בפני כלי התקשורת, פרסם הבית הלבן את מסמך תעודת הלידה המלא שלו. המסמך חתום על ידי רופא ואמו של הנשיא האמריקני ומאשר כי הוא נולד בהוואי.

 

מקום לידת הנשיא: בית חולים בהונלולו

כאמור, קבוצת מתנגדים לאובמה טענה במשך שנים כי הוא אינו יכול לכהן כנשיא על פי החוקה כיוון שלא נולד בארה"ב. לחבורה זו הצטרף באחרונה איש העסקים דונלד טראמפ שאף שלח מרגלים מטעמו להוואי כדי לחקור את סוגיית הלידה של אובמה.

 

התבטאויותיו של טראמפ גרמו לאובמה לפעול בנושא ולפני עשרה ימים הוא פנה לשלטונות הוואי וביקש להעביר לרשותו את מסמך הלידה המלא שלו, המאשר אחת ולתמיד את מקום לידתו - בית חולים בהונלולו. 


מתמודד עם השמועות מאז 2008. אובמה בהוואי (צילום: AP)

 

ראש מערך ההסברה של הבית הלבן דייויד פלוף החליט להציג את תעודת הלידה של הנשיא באתר הבית הלבן ובו הסבר על השתלשלות העניינים.

 

"בשנת 2008, בתגובה לשאלות התקשורת, ביקש צוות הקמפיין של הנשיא את תעודת לידה שלו ממדינת הוואי", נכתב באתר הבית הלבן. "המדינה שלחה לצוות הקמפיין של אובמה תעודת לידה, מסמך רשמי שניתן לכל תושבי הוואי כהוכחה לכך שהם נולדו במדינה והקמפיין הציג את המסמך מיד", כתב פלוף בהודעה לכתבים מוקדם יותר הבוקר.

 

פלוף התייחס להצגת תעודת הלידה המקורית של אובמה היום ואמר: "זו אולי פוליטיקה טובה ודבר טוב לטלוויזיה, אבל זה דבר לא טוב שהציבור האמריקני יוסט מהאתגרים הרבים עמם אנחנו מתמודדים. לכן, הנשיא הורה לפרקליטו לקבל גישה למסמך השלם של הלידה שלו בהליך יוצא מהכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום הלידה: הונלולו, הוואי. תעודת הלידה
צילום: AP
שלח מרגלים להוואי. טראמפ
תמכה בטראמפ. פיילין
צילום: AFP
מומלצים