שתף קטע נבחר

גל סופות טורנדו בדרום ארה"ב: כ-200 הרוגים

מאות סופות בעוצמות שונות הרסו בתים, מכוניות וחנויות מניו-יורק ועד טקסס. נזקים קשים ביותר באלבמה. מצב חירום גם במיסיסיפי ובג'ורג'יה. "כולם תמיד אומרים שטורנדו נשמע כמו רכבת, הפעם גם אני שמעתי אותה" סיפר תושב שביתו נהרס

בתים שוטחו, מכוניות התהפכו ויותר מ-200 איש קיפחו את חייהם בגל סופות טורנדו קטלניות והצפות גדולות ברחבי ארה"ב. המדינה שנפגעה באופן הקשה ביותר היא אלבמה, בה נהרגו 131 בני אדם. 32 נהרגו במיסיסיפי, 15 בטנסי, 13 בג'ורג'יה, 11 בארקנסו, שמונה בווירג'יניה ואחד נהרג במדינת קנטקי. 

 

מרכז המטאורולוגי הלאומי דיווח כי הסופות גרמו לנזקים ממדינת ניו-יורק במזרח ועד לטקסס שבמערב. ממדינת אוקלהומה לבדה התקבלו ביממה האחרונה 137 דיווחים על סופות טורנדו ברמות שונות. מושלי אלבמה, מיסיסיפי וג'ורג'יה הכריזו על מצב חירום במדינותיהם. מדובר בגל הטורנדו הקשה ביותר הפוקד את ארה"ב, מאז גל סופות האביב של 1974 - אז נהרגו יותר מ-315 בני אדם. 

 

בעיר טסקלוסה, שבה נמצאת אוניברסיטת אלבמה, מתקשים שירותי החירום והמשטרה לעמוד במספר הקריאות לעזרה, אחרי שטורנדו גדול במיוחד, אשר תועד במצלמה המוצבת על מגדל בעיר, עבר בעיר בשעות הלילה (שעון ישראל). לאוניברסיטה עצמה לא נגרם נזק רב, אולם הסטודנטים נדרשו לשהות במקלט הממוקם בקמפוס.

 

"התחבאנו באמבטיה, מחזיקים זה בזה, מנסים לשמור על חיינו", סיפרה סמנטה נייל המתגוררת בפרבר פליסנט גרוב, שם הטיחה הרוח כלי רכב אלה באלה ובתים רבים ניזוקו. "אלמלא הבית שלנו היה בנוי מלבנים, הוא היה נהרס לגמרי כמו האחרים", הוסיפה נייל.

 

"כולם תמיד אומרים שטורנדו נשמע כמו רכבת, הפעם גם אני שמעתי אותה", סיפר אנטוני פוט, תושב טסקלוסה שביתו נהרס. "רצתי וקפצתי לאמבטיה בזמן שהבית התחיל לרעוד. מיד אחר כך הזגוגיות החלו להתנפץ". עיקר הנזקים באלבמה נגרמו במחוזות שבמרכז ובצפון המדינה.

 

צילום: AP

 

הסופה הקשה השאירה את גם פליסנט גרוב בכאוס. כבישים נסגרו עקב הצפות או כלי רכב שנתקעו או נפגעו מחפצים מעופפים, שלטים הועפו מעל למסעדות, בתי עסק רבים ניזוקו, עצים נקרעו מהאדמה, חלונות ראווה וזגוגיות נשברו ופסולת רבה מפוזרת על המדרכות. אספקת החשמל נותקה מאזורים רבים והתושבים משתמשים בפנסים בניסיון לאמוד את היקף הנזק.

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוחח עם מושל אלבמה, רוברט בנטלי, ואישר לו לבצע סיוע פדרלי הכולל משלחות חיפוש והערכת נזקים. כ-2,000 חיילי המשמר הלאומי ייפרסו במדינה. "לבנו יוצא לכל אלה שנפגעו, ואנו משבחים את אלה שעובדים ללא הפסקה כדי להתמודד עם האסון". ראש העיר טסקלוסה, וולטר מדוקס, הגיב את הנעשה בעיר: "אסון בסדר גודל שלא ראינו כבר הרבה זמן".

 

תחנת הכוח הגרעינית "בראונס פרי" הממוקמת בעמק טנסי כ-50 קילומטרים מהעיר הנטסוויל - נותקה מחשמל.

 הרשויות באזור כי התחנה משתמשת בגנרטורים לשעת חירום כדי להפעיל את המערכות. נציבות פיקוח הגרעין האמריקנית מסרה כי מצב החירום באזור תחנת הכוח מוגדר בדרגה 1 מתוך 4 וכי לא נשקפת כל סכנה.

 

בקמפר קאונטי שבמדינת מיסיסיפי, נהרגו האחיות פלורי גרין ומקסין מקדונלד יחד עם גיסן ג'וני גרין, לאחר שהקרוואן שלהם נהרס לחלוטין בסופה. "הרכב פשוט הועף לעבר כמה עצי אורן ופגע בהם בעוצמה" סיפרה מארי גרין, רעייתו של ג'וני. בקוקטו קאונטי נהרג שוטר שעץ נפל על אוהל שבו ניסה להגן על בתו. הילדה לא נפגעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נזקי טורנדו באלבמה
צילום: AP
נזקים בצפון קרולינה
צילום: רויטרס
סופת טורנדו, השבוע בארה"ב
מומלצים