שתף קטע נבחר

איסמעיל הנייה: שאש"ף יחזור בו מההכרה בישראל

חמאס ממשיך להוכיח שפעולות ישראל נגד ההסכם הפנים-פלסטיני אינן מרתיעות אותו. אחרי שהבהיר כי הממשלה הזמנית לא תנהל מו"מ עם ישראל, הוא רוצה שהארגון שחתם על הסכמי אוסלו ייסוג מההכרה בה. ליברמן לאירופה: אל תתמכו בהסכם

מי שחשב שגרירת חמאס למוסדות השלטון ולזירה הדיפלומטית הרשמית של הרשות תעדן את ארגון הטרור, קיבל היום עוד תשובה נחרצת: ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, קרא בצהריים (יום ו') לאש"ף לחזור בו מההכרה בישראל בתגובה על התנגדותה להסכם הפיוס הפנים-פלסטיני שעליו חתמו שלשום בראשי תיבות פתח וחמאס. הנייה אמר כי אין הצדקה להכיר ב"יישות הישראלית" אחרי ההתנגדות הישראלית לזכויות הפלסטיניות ולאחדות הפנימית.

 

 

"הנוכחות שלהם על אדמתנו אינה חוקית, ואי אפשר להכיר בה", אמר הנייה. שלשום, עם ההכרזה המפתיעה על השגת הסכם הפיוס אחרי פילוג של יותר מארבע שנים, אמר הנייה כי הממשלה הזמנית שתקום בהתבסס על ההסכם לא תקיים משא ומתן עם ישראל, והבהיר כי לארגונו אין כוונה להכיר בישראל. ארה"ב הודיעה כי אם חמאס אמנם יהיה חלק מממשלה פלסטינית ולא יכיר בישראל ויזנח את הטרור, היא תשקול מחדש את הסיוע לרשות.


חבר חדש לאבו מאזן? הנייה מנסה להשפיע על נשיא הרשות (צילום: EPA)

 

הנייה המעיט היום בחשיבות האיומים הישראליים להכשיל את הפיוס. "אנחנו מתקדמים במה שמשרת את האינטרס של העם הפלסטיני, והעמדות הישראליות אינן מעניינות אותנו", אמר ראש ממשלת חמאס. הוא הדגיש את חשיבות הכנות ויצירת האווירה החיובית, שהן לדבריו הערובה להצלחת הסכם הפיוס.

 

בינתיים בישראל מנסים לצבור נקודות זכות מדיניות בעזרת ההסכם הפנים-פלסטיני, שראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה אותו השבוע וקרא בעקבותיו לרשות לבחור בין לשלום עם ישראל לבין שלום עם חמאס. שר החוץ, אביגדור ליברמן, שוחח בצהריים עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ואמר לה כי ישראל מצפה מהאיחוד לנקוט גישה שקולה וזהירה בנוגע להסכם בין פתח לחמאס.

 

ליברמן אמר לאשטון כי אירופה צריכה לפני הכל לדרוש מחמאס למלא את תנאי הקוורטט, שהיא הייתה שותפה מלאה לגיבושם: הכרה בישראל וביטול הסעיף באמנת חמאס הקורא להשמדתה, הפסקת הטרור נגד ישראל ועמידה בהסכמים

שנחתמו בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר עוד כי יש לדרוש מחמאס לאפשר לצלב האדום לראות את החייל החטוף, גלעד שליט.

 

שר החוץ הוסיף כי תמיכה בהסכם הפיוס מבלי שחמאס ימלא את התנאים האלה תעביר לחברה הפלסטינית מסר שלפיו הטרור משתלם, ותקטין כל סיכוי להגיע להסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים. ליברמן אמר לאשטון גם שהמהלך המתרקם מעורר חשש כבד שהתסריט שהתרחש בעזה, אז חמאס השתלט על הרצועה שישראל פינתה בהתנתקות, יקרה גם ביהודה ושומרון, וחמאס ינצל את האזור כדי להפעיל טרור של טילים ומתאבדים נגד אזרחי ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל אחמד מפתח ואבו מרזוק מחמאס, השבוע בקהיר
צילום: רויטרס
פלסטינים חוגגים אחרי ההסכם
צילום: AP
מומלצים