שתף קטע נבחר

למה הצילו הנאצים את הרבי מלובביץ'

ראש המודיעין הגרמני בכבודו הוא שנתן את ההוראה להציל את האדמו"ר הישיש, ועימו כמה עשרות חסידים - אבל הסיבות למעשה נותרו בגדר תעלומה בלתי פתורה. לארי פרייס שחקר את הפרשה לעומקה, מביא את הסיפור הבלתי נתפס

בוורשה 1939 הסתובבו שלושה קצינים נאצים, וחיפשו את רבי יוסף יצחק שניאורסון, הרבי השישי מלובביץ'. במשך חודש הם סרקו את הרחובות והשכונות היהודיות, תיחקרו את האוכלוסייה המקומית - אבל לא מצאו דבר. עד שמברק סודי שהגיע מארצות הברית לחסיד חב"ד בוורשה, הבהיר כי השלושה קיבלו פקודה להציל את הרבי.

 

 •  

  סיפור הצלתו של הרבי מלובביץ' הוא אחד המדהימים בסיפורים שיצרה מלחמת העולם השנייה. ראש חסידות חב"ד, על זקנו ופאותיו, ניצל מלב התופת כשהוא חבוש בשטריימל, על ידי קצינים משירות הביון הגרמני. את ההוראה להציל את הרבי היהודי הם קיבלו לא פחות - מראש המודיעין הגרמני, אדמירל וילהלם קנריס.

   

  תעלומה בלתי פתורה

  לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה הוקרן בערוץ הראשון סרטו של הבמאי האמריקני לארי פרייס, "הרבי והקצין הגרמני". הסרט שצולם על פני שלוש יבשות - בישראל, רוסיה, ארצות הברית וגרמניה - סוקר את סיפור הצלתו המוזר של מי שעמד בראש חסידות חב"ד, במחצית הראשונה של המאה הקודמת.  

   

  "בזמן שהכנתי את הסרט הקודם שלי על חיילים שהיו יהודים למחצה ושירתו בצבא הנאצי, נחשפתי

  לסיפור הצלתו המיוחד של הרבי מלובביץ'", מספר פרייס. "חשבתי הסיפור כל כך מוזר, שכדאי לבדוק אותו לעומק. בזכות הסרט גיליתי עובדות מפתיעות לרוב, כמו חסיד חב"ד שביקש מ'יד ושם' להעניק אות חסיד אומות העולם לאדמירל הנאצי, בשל העובדה שהוא נתן את הפקודה להציל את הרבי. 'יד ושם', אגב, סירבו, שכן לא היה ברור מה היו מניעיו למעשה".

   

  מדובר בתעלומה בלתי פתורה, על אף שחלפו 72 שנים: מה גורם לקצין נאצי להציל רבי יהודי?

   

  "מהתחקיר שעשיתי עולה, כי כאשר פלשו הגרמנים לפולין, פנו החב"דניקים לידידיהם בארצות הברית, שהיו מקורבים לנשיא האמריקני, וביקשו מהם שרוזוולט יפעל להצלת הרבי", מסביר פרייס מניע אפשרי. "את רוזוולט לא כל כך עניין הרבי מלובביץ', אבל הופעל עליו לחץ מצד הקהילה היהודית, שכבר ידעה על מצוקתם של היהודים באירופה. רוזוולט פנה כנראה למזכיר המדינה, וזה פנה לקצין גרמני שפגש במסגרת ועידת אוויאן (שדנה בהגירת המונים - בעיקר יהודים - מגרמניה לארצות אחרות. צ. ה). מאחר והגרמנים רצו קשר טוב עם האמריקנים, כדי שאלה לא יצטרפו למלחמה – הם סברו שיהיה זה נכון לעשות משהו עבור הנשיא, וזו כנראה הסיבה שאדמירל קנריס שלח שלושה מרגלים שלו להציל את הרבי".

   

  חסידים במחלקה הראשונה

  מציאתו של הרבי בוורשה התגלתה כמשימה לא פשוטה גם עבור שלושה מרגלים מנוסים. "הרבי התחבא, ובמשך חודש הם הסתובבו ולא גילו היכן הוא", מסביר פרייס. "איש לא רצה להגיד לשלושה קצינים גרמנים איפה הרבי, עד שהגיע המברק שהסביר את הסיבה לחיפושים.  

   

  "רב-סרן ארנסט בלוך, אחד המרגלים, סחב ככל הנראה משאית מהצבא הגרמני, ובעזרתה הוא הביא את הרבי עם פמליה של כ-18 איש, והעלה אותם על רכבת מוורשה לברלין. כל החרדים - על הציציות והשטריימלים שלהם - ישבו במחלקה הראשונה, בזמן שבפרוזדור עמדו קצינים גרמנים ששאלו את בלוך מדוע היהודים יושבים - ואילו הם עומדים בחוץ. בלוך ענה להם שהם מובלים לחקירה, ואחר כך יהרגו אותם".

   

  הקצין הגרמני העביר את היהודים לברלין, משם ללטביה - ומלטביה לארצות הברית. פרייס מסביר כי נראה שהתשובה לסוד ההצלה טמונה, בסופו של דבר, בפוליטיקה. "הרבי היה לא יותר מעצם שזרק רוזוולט לקהילה היהודית, כדי להשתיק אותה".

   

  היהודי שעשה את שלו

  סרטו של פרייס מציג סיפור אחד מתוך מאות-אלפי סיפורים ייחודים, שהרי כל אדם שניצל הוא סיפור מדהים פני עצמו. את המסקנה בסרט שלו רואה פרייס כלקח קשה לחיים.

   

  "בלוך - אותו מרגל שהציל את הרבי - היה יהודי למחצה שהפך לנוצרי. היטלר נתן לו טופס שהוא ארי, כי הוא עבד בשבילם. בסוף היטלר זרק אותו והוא מת, ואמא שלו קיבלה פיצויים כמו שקיבלו שאר היהודים, כי אבא שלו היה יהודי. אי אפשר לברוח מהזהות היהודית. אתה תברח וזה יחזור וייתן לך בעיטה בתחת. בשואה זה הכי בלט".

   

  פרייס יצא מהסרט עם תובנות חדשות על גווני האפור בזמן המלחמה. "חושבים שהעולם שאנחנו חיים בו הוא שחור ולבן. שהשואה זה נאצים נגד הטובים, אך זה לא בדיוק כך. לא ברור מי היה אדמירל קנריס. אני דיברתי עם חוקר שטען שקנריס עזר להרבה יהודים. ידוע שעבדו אצלו חברים במחתרת, ולא ברור אם הוא שיתף איתם פעולה, או שהיתה ביניהם הסכמה שבשתיקה".

   

  גוונים של אפור

  פרייס מספר כי מה שידוע הוא שאחד מחברי המחתרת הביא לקנריס רשימה של יהודים שרצה להציל,

  וביקש מקנריס - שעמד כאמור בראש הביון - שישלח אותם לשווייץ בטענה שהוא שולח אותם למטרות ריגול. "את 42 האנשים האלה הוא הציל בוודאות, וביומן שכתב הוא טען שהציל עוד.

   

  "קראתי כמה ספרים שכתבו עיתונאים בריטים בשנות החמישים, וטענו שקנריס העביר לצבא הגרמני מידע מודיעיני מוטעה בכוונה. האם זה נכון? לך תדע. קנריס כבר מת. מה שבטוח, זה שאנחנו לא חיים בעולם של שחור ולבן. הכל אפור".

   

  • הסרט "הרבי והקצין הגרמני", בבימויו של לארי פרייס, שודר בערוץ הראשון, במסגרת רצועת "הסיפור האמיתי"


 • פורסם לראשונה 01/05/2011 14:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האדמו"ר השישי - הרבי מלובביץ'
  באדיבות ערוץ 1
  הקצין הנאצי נרצח בשל יהדותו. רס"ן ארנסט בלוך
  באדיבות ערוץ 1
  מומלצים