שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

המבצע: הכוחות המיוחדים באחוזה של בן-לאדן

מידע שהגיע מטרוריסט שנעצר הוביל לשני גברים, שהביאו משלוחים לבית ענק בפרבר אמיד. לאחר מעקב של חודשים ניתן אור ירוק לפעולה, בה השתתפו 40 לוחמים אמריקנים. בן-לאדן נהרג עם בנו ואשה ששימשה מגן אנושי. איש מהחיילים לא נפגע

מודיעין מדויק הביא לחיסולו של המבוקש מספר 1 בעולם, וזה היה רחוק מאוד מהמערות בו חשבו שהוא מתחבא: במשך חודשים עקבו הכוחות האמריקנים בפקיסטן אחרי שני גברים, שהביאו משלוחים לאחוזה ענקית, מוקפת חומות וגדרות תיל ושמירה, בפרבר של איסלמבאד, לאחר שטרוריסט שנעצר סיפק מידע על השניים. לאחר שהתברר כי בבית מתגורר אוסמה בן-לאדן ניתן האות לפעולה. כך סיפרו הבוקר (יום ב') מקורות בבית הלבן.

 

כוח צבאי, שכלל 40 אנשי כוחות מיוחדים, השתתף במבצע באבוטובאד, פרבר אמיד של איסלמאבד, כ-50 ק"מ מצפון לבירת פקיסטן. הארכי-טרוריסט ניסה לשמור שם על פרופיל נמוך ככל האפשר, לא השתמש בטלפונים ולא באינטרנט. על-פי מקורות בבית הלבן, הממשל בפקיסטן לא ידע דבר על הפעולה או על מקומו של

 בן-לאדן. הכוחות הגיעו למתחם בו שהה בן-לאדן בשני מסוקים. באחד מהם אירעה תקלה מכנית והכוח האמריקני השמיד את המסוק על הקרקע ומסוק אחר הגיע במקומו.

 

במשך כ-40 דקות התנהל קרב יריות במתחם. בן-לאדן עצמו השתתף בקרב וירה, על-פי מקורות בבית הלבן, לעבר חיילים אמריקנים.

 

החיילים האמריקנים עזבו את המתחם עם גופתו של בן-לאדן, לאחר שנורה בראשו. בפעולה נהרגו גם בנו ואשה, ששימשה מגן אנושי למנהיג אל קאעידה. איש מהחיילים האמריקנים לא נפגע.

 

גורם מודיעין פקיסטני אמר כי בפעולה השתתפו ארבעה מסוקים אמריקניים, שהמריאו מבסיס בצפון המדינה. לפי הגירסה שלו אחד המסוקים הופל, מאש שנורתה מהקרקע. אותו גורם אמר כי הנשים והילדים שהיו במתחם בו שהה הטרוריסט שחוסל נלקחו מהמקום.

 

צילום: AP

 

במשך שנים חיפשו אחר בן-לאדן. פריצת הדרך הראשונה הגיעה ב-2007. אז עלה המודיעין האמריקני על זהותו של אחד השליחים. שנתיים לאחר מכן איתר המודיעין את האזור בו פעלו השליחים, אך לא את המקום המדויק.

 

אובמה נתן את ההוראה

באוגוסט 2010 היתה פריצת דרך מודיעינית גדולה. המודיעין האמריקני החל לעקוב אחר הנעשה בבניין גדול באזור, הגדול פי שמונה מכל הבתים האחרים בסביבה. אותו בניין מוקף חומה גבוהה בגובה של כ-4-6 מטרים וגדרות תייל. הבית עצמו נבנה בשנת 2005 על קרקע ששווייה מיליון דולר.

 

חודש לאחר מכן שותף גם נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, בממצאים שאסף המודיעין. בחודש פברואר השנה, בפגישה שקיים הנשיא אובמה עם עוזריו, הם אמרו שיש "בסיס מודיעיני מוצק" כדי לבצע פעילות בבית לאיתור בן-לאדן. באמצע מרס הנשיא פתח בסידרת מפגשים במועצה לביטחון לאומי, כדי לדון במודיעין ובדרכי פעולה. אובמה קיים חמש ישיבות בנושא ב-14 וב-29 במרס וכן ב-12, 19 ו-28 באפריל.

 

בישיבה נוספת ביום שישי נועד אובמה עם היועץ לביטחון לאומי טום דנילון, ראש מטה הבית הלבן ביל דיילי, היועץ למלחמה בטרור ג'דון ברנאן וסגן היועץ לביטחון לאומי דניס מקאנה. בישיבה זו הוא נתן את ההוראה לפעולה.

 

חשש מפיגועי נקמה

במקביל, חוששים בארצות הברית מפיגוע נקמה של אל קאעידה. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה הבוקר כי בשגרירויות ארצות-הברית הועלתה הכוננות והאמריקנים בעולם הוזהרו מפני אפשרות לפיגועי טרור של אנשי אל קאעידה ותומכיהם.

 

זמן קצר לאחר שנשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, הודיע על חיסולו של בן-לאדן במבצע צבאי בפקיסטן, פרסמה מחלקת המדינה בוושינגטון הודעה, לפיה קיים חשש לפגיעה באמריקנים בעולם.

 בהודעה נאמר כי על אמריקנים החיים או מטיילים בעולם, במיוחד באזורים בהם היתה פעילות אנטי אמריקנית בעבר, להגביל את תנועתם מחוץ לבתיהם ולהימנע מביקור במקומות הומי אדם.

 

בהודעת מחלקת המדינה נאמר עוד, כי לפי האזהרה, פעילות שגרירויות ארה"ב תימשך "במידה האפשרית, תחת מגבלות כל מצב ביטחוני מתפתח". עוד נכתב כי השגרירויות והקונסוליות שעלולות להיפגע יהיו סגורות באופן זמני או שלא תתקיים בהן קבלת קהל, לפי הערכות המצב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-לאדן. המצוד הסתיים במותו
צילום: AP
חיילים פקיסטנים באזור בו נלכד בן-לאדן
צילום: EPA
חגיגות בטיימס-סקוור
צילום: MCT
מומלצים