שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

"לא בחרנו בקרב הזה". הנאום המלא של אובמה

נשיא ארה"ב התייצב לנאום הסטורי שבו בישר על חיסולו של בן-לאדן, אך אמר שאין זה סוף המאבק בטרור. הוא הדגיש כי המבצע יצא לפועל בהוראתו, והודה לאנשי המודיעין וללוחמים. "ארה"ב איננה במלחמה עם האיסלאם", הדגיש, "בן-לאדן היה רוצח המוני של מוסלמים". קראו את הנאום המלא

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייצב הלילה (ב') מול המצלמות ונשא נאום היסטורי ובישר לאומה האמריקנית את שציפתה לשמוע כמעט עשר שנים: כוחות צבא ארה"ב חיסלו את מנהיג אל-קאעידה , אוסמה בן-לאדן, בפקיסטן. אובמה הודה לקהילת המודיעין, לצוות הלוחמים שביצע את הפעולה והדגיש כי לא מדובר בסופה של המלחמה בטרור. הוא נזכר באותו יום בספטמבר שבו נפלו מגדלי התאומים ובאחדות וקרא לאזרחים להיות מאוחדים כפי שהיו אז. בנוסף, הדגיש אובמה כי ארה"ב איננה במלחמה עם האיסלאם וכי בן-לאדן רצח המוני מוסלמים.

 

 

לפניכם הטקסט המלא של נאומו של אובמה:

 

הלילה אני יכול לדווח לעם האמריקני ולעולם כי ארה"ב הוציאה לפועל מבצע שהרג את אוסמה בן לאדן, מנהיג אל-קאעידה, וטרוריסט שאחראי לרצח של אלפי גברים, נשים וילדים חפים מפשע.

 

היה זה לפני עשר שנים כמעט, כאשר יום בהיר אחד בספטמבר הוחשך במתקפה הקשה ביותר על העם האמריקני. התמונות מה-11 בספטמבר טבועות בזיכרון הלאומי שלנו.

 

מטוסים חטופים שפילחו את שמי ספטמבר הבהירים. מגדלי התאומים קורסים ארצה. עשן שחור מיתמר מהפנטגון. הריסות טיסה 93 בשאנקסוויל, פנסילבניה, היכן שפעולותיהם של אזרחים שנהגו בגבורה חסכו כאב לב והרס נוספים.

 

ועם זאת אנו יודעים כי התמונות הקשות ביותר הן אלו שהעולם לא ראה. הכיסא הריק לשולחן ארוחת הערב. ילדים שגדלו ללא אביהם או אמם. הורים שלעולם לא יחושו את חיבוקם ילדם.

 

כ-3,000 נלקחו מאיתנו והותירו חלל פעור בלבותינו.

 

"באותו היום הייינו מאוחדים"

ב-11 בספטמבר, 2001, בעת צערנו, העם האמריקני התאחד. הושטנו יד לעזרה לשכנינו, והצענו לפצועים את דמנו. הוכחנו מחדש את קשרינו זה עם זה ואת אהבת הקהילה והמדינה שלנו.


"התמונות מה-11 בספטמבר טבועות בזיכרון הלאומי שלנו" (AP)

 

באותו היום, היינו מאוחדים כמשפחה אמריקנית אחת, לא משנה מאיפה באנו, לאיזה אל התפללנו, או לאיזה גזע או קהילה אתנית השתייכנו. היינו מאוחדים גם בנחישותנו להגן על מדינתנו ולהביא לצדק את מי שביצע את המתקפה האכזרית הזו.

 

במהרה למדנו שהמתקפות ב-11 בספטמבר בוצעו על-ידי אל-קאעידה, ארגון שהעומד בראשו הוא אוסמה בן-לאדן ושהכריז בפומבי מלחמה על ארה"ב והתחייב להרוג חפים מפשע בארצנו וברחבי העולם. אז יצאנו למלחמה נגד אל-קאעידה, להגן על אזרחינו, חברינו ובעלי בריתנו.

 

במהלך עשר השנים האחרונות, הודות לעבודתם ההרואית והבלתי נלאית של צבאנו והמומחים ללוחמה בטרור שלנו, התקדמנו רבות במאמצנו זה. שיבשנו מתקפות טרור וחיזקנו את ההגנה על המולדת.

 

באפגניסטן, שמנו קץ לממשלת הטליבאן שהעניקה לבן-לאדן מקלט ותמיכה. ברחבי העולם עבדנו בשיתוף בעלי בריתנו כדי ללכוד ולהרוג המוני מחבלי אל-קאעידה, כולל כמה שהיו חלק מהמזימה של ה-11 בספטמבר. עם זאת, אוסמה בן-לאדן הצליח לחמוק, ועבר את הגבול לפקיסטן. בינתיים אל-קאעידה המשיכה לפעול מתוך אזור הגבול הזה, דרך הארגונים הקשורים אליה ברחבי העולם.

 

זמן קצר לאחר שנכנסתי לתפקידי, הוריתי ללאון פנאטה, ראש ה-CIA, להעמיד את תפיסתו או הריגתו של בן-לאדן בראש סדר העדיפויות שלנו במלחמה באל-קאעידה, גם בזמן שהמשכנו במאמצים הרחבים יותר שלנו לשבש את הרשת שלו, לפרקה ולהשמידה.

 

אז, באוגוסט האחרון, לאחר שנים של עבודה מאומצת של קהילת המודיעין שלנו, נאמר לי שיש קצה חוט שאולי מוביל לבן-לאדן. היה זה רחוק מלהיות בטוח. חודשים רבים נדרשו כדי לעקוב אחר קצה החוט הזה.

 

"אומץ ויכולת יוצאות דופן"

נפגשתי בנפרד עם הצוות שלי לענייני ביטחון לאומי ופיתחנו מידע נוסף על האפשרות שאיתרנו את בן-לאדן שהסתתר במתחם במעמקי פקיסטן. בסופו של דבר, בשבוע שעבר החלטתי שיש בידינו די מודיעין כדי לפעול ואישרתי מבצע ללכידת בן-לאדן והבאתו לצדק.

 

היום, על פי הוראתי, ארה"ב הוציאה לפועל מבצע ממוקד נגד אותו מתחם בפקיסטן. צוות אמריקני קטן ביצע את המבצע באומץ ויכולת יוצאי דופן.

אף אמריקני לא נפגע. הם השתדלו להימנע מפגיעה באזרחים.

 

לאחר חילופי אש, הם הרגו את בן-לאדן ולקחו את גופתו.

 

במשך למעלה משני עשורים, בן-לאדן היה מנהיגה של אל-קאעידה וסמל, והמשיך לתכנן מתקפות נגד ארצנו, חברינו ובעלי בריתנו. מותו של בן-לאדן מסמל את ההישג המשמעותי ביותר עד כה במאמצי האומה שלנו להביס את אל-קאעידה.

 

מותו אינו מסמן את סוף המאמץ שלנו. אין כל ספק שאל-קאעידה ימשיך לנסות להתקיף אותנו. עלינו להמשיך ולעמוד איתן, בבית ומעבר לים.

 

"לא היה מנהיג מוסלמי"

בעודנו עושים זאת, עלינו להבהיר כי ארה"ב איננה במלחמה עם האיסלאם ולעולם לא תהיה. הבהרתי זאת כפי שעשה גם הנשיא בוש זמן קצר לאחר ה-11 בספטמבר. בן-לאדן לא היה מנהיג מוסלמי, הוא היה רוצח המוני של מוסלמים. אל-קאעידה שחטה המוני מוסלמים במדינות רבות, כולל במדינתנו.

 

כך שנפילתו צריכה להתקבל בברכה על-ידי כל המאמינים בשלום וכבוד אנושי. במרוצת השנים, הבהרתי שוב ושוב שנפעל בתוך פקיסטן אם נדע היכן נמצא בן-לאדן. זה מה שעשינו.

 

אך חשוב להדגיש כי שיתוף הפעולה שלנו עם פקיסטן בנושא המלחמה בטרור סייע להוביל אותנו לבן-לאדן למתחם שבו הסתתר. אכן, בן-לאדן הכריז מלחמה גם על פקיסטן והורה לתקוף גם את העם בפקיסטן.

 

הלילה התקשרתי לנשיא זרדרי (אסיף עלי זרדרי, נשיא פקיסטן), ואנשי הצוות שלי שוחחו עם עמיתיהם הפקיסטנים. הם הסכימו שזהו יום טוב והיסטורי עבור שתי האומות. ובהמשך, חיוני שפקיסטן תצטרף אלינו במאבק נגד אל-קאעידה והקשורים אליה.


חגיגות ספונטניות מול הבית הלבן, הלילה (AP)

 

העם האמריקני לא בחר בקרב הזה. הוא הגיע לחופינו והחל בטבח חסר ההכרה באזרחינו. לאחר כמעט עשר שנים של שירות, מאבק והקרבה, אנחנו יודעים היטב מהו מחירה של המלחמה.

 

אני חש בכובד המאמצים הללו בכל פעם שאני, כמפקד העליון של הצבא, נאלץ לחתום על מכתב למשפחה שאיבדה את אהובה, או להתבונן לתוך עיניהם של חיילים שנפצעו קשות.

 

כך שהאמריקנים מבינים את מחיר המלחמה. אך כמדינה, לעולם לא נסבול איום על ביטחוננו, או נעמוד בחיבוק ידיים כשאנשינו נהרגים. נהיה נחושים בהגנה על אזרחינו, חברינו ובעלי בריתנו. נהיה נאמנים לערכים שעושים אותנו למי שאנחנו.

 

"לא בזכות העושר, הודות למי שאנחנו"

בלילות כאלה, אנחנו יכולים לומר למשפחות שאיבדו את יקיריהן בטרור של אל-קאעידה: הצדק נעשה.

 

הלילה אנו מודים לאינספור אנשי המודיעין והלוחמה בטרור שעבדו ללא לאות להשגת המטרה. העם האמריקני לא רואה את עבודתן ולא מכיר את שמותיהם,

אך הלילה הם מרגישים את הסיפוק שבעמלם ואת תוצאות המרדף שלהם אחר הצדק.

 

אנחנו מודים לאנשים שהוציאו לפועל את המבצע הזה, שכן הם מדגימים את המקצוענות, הפטריוטיות והאומץ שאין כמותו של אלה המשרתים את ארצנו. הם חלק מהדור שנשא בחלק הכבד ביותר של הנטל מאז אותו יום בספטמבר.

 

ברצוני לומר לאותן משפחות שאיבדו את אהוביהן ב-11 בספטמבר, שלעולם לא שכחנו את האבידה שלכם, ולא סטינו ממחויבותנו לעשות כל שיידרש כדי למנוע מתקפה נוספת על חופינו.

 

הלילה הבה ניזכר באותה תחושת אחדות שהורגשה ב-11 בספטמבר. אני יודע שלעתים היא התבלתה, אך ההישג של היום הוא עדות לגדולה של ארצנו ולנחישות של העם האמריקני.

 

עדיין לא השלמנו את המטרה של הבטחת ביטחונה של ארצנו, אך הלילה קיבלנו שוב תזכורת לכך שאמריקה יכולה לעשות כל דבר שנחליט לעשותו.

זה הסיפור של ההיסטוריה שלנו. בין אם מדובר ברדיפה אחר שגשוג עבור אנשינו, המאבק לשוויון עבור כל אזרחינו, המחויבות שלנו לעמוד מאחורי הערכים שלנו מעבר לים והקורבנות שהקרבנו כדי לעשות את העולם למקום בטוח יותר.

 

הבה נזכור שאנו יכולים לממש את הדברים הללו לא רק בגלל עושר או כוח, אלא הודות למי שאנחנו. אומה אחת, תחת האל, בלתי ניתנת להפרדה, עם חירות וצדק לכל.

 

תודה לכם. יברך אתכם האל. יברך האל את ארצות הברית של אמריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה בנאום ההיסטורי, הלילה
צילום: רויטרס
בן-לאדן. "רוצח המונים"
צילום:AFP
חגיגות ב"גראונד זירו" בניו יורק בעקבות ההודעה
צילום: AP
מומלצים