שתף קטע נבחר

רוצים לכבד את השואה? צאו מהאינטרנט

החלפתם את תמונת הפרופיל לטלאי צהוב ואתם חושבים שמגיע לכם פרס ישראל על הנצחת זיכרון השואה? במקום לקשקש בפייסבוק על מי מכבד את יום השואה ומי לא, צאו ולמדו

יום השואה תשע"א: גולשים משנים את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה של טלאי צהוב או נר נשמה, עושים לייקים לעמודי זיכרון קיקיוניים ומפרסמים לינקים לשירים עצובים ביוטיוב. האם ככה יראה מעכשיו יום השואה?

 


 

ראיתי כבר תגובות בפייסבוק שלועגות לטלאי הצהוב כתמונת פרופיל. אנשים שמחשיבים את עצמם אינטלקטואלים אומרים שזו צביעות לשנות את תמונת הפרופיל כי עוד כמה שעות כולם יחזרו לשיגרה ולתמונת הביקיני מתאילנד 2008. אני אומר שזו לא צביעות. מה שזה כן, זו יציאה ידי חובה בצורה הקלה והחובבנית ביותר. לשנות את תמונת הפרופיל או להצטרף לעמוד ששואף לשישה מיליון לייקים זה לעשות את המינימום של המינימום שרק אפשר. זה לא תורם לזכרון הקולקטיבי והאישי של השואה, של הנרצחים ושל הניצולים. אותם אנשים פוטרים את עצמם מללמוד על השואה באמת על ידי תליית שלט וירטואלי ענק שאומר "אני זוכר".

 

מילדותי בבית אשכנזי אני זוכר שביום השואה כל בני הבית היו מפסיקים להשתמש במחשב. היו כועסים עלי אם הייתי משחק במחשב או משמיע מוזיקה בקומפקט דיסק שלי. כל המשפחה היתה דבוקה לטלוויזיה, צופה בסרטי שואה וסרטים תיעודיים. היינו אפילו הולכים ביחד לטקסים בבית הספר הקרוב או במרכז העיר. אני מסתכל על האנשים שאמורים להיות "נוער הנרות" של היום ואני רק רואה תמונות פרופיל של טלאי ואירועי פייסבוק פיקטיביים שמי שלא עושה להם אטנדינג נחשב אנטישמי.

 


 

היו מי שפירסמו בפייסבוק סטטוסים ציניים על נושא הטלאי הצהוב בפרופיל. התגובות הכועסות לא איחרו לבוא: זה לא נושא שמותר לצחוק עליו; כותבי הסטטוסים לא מכבדים את יום השואה עם הציניות הזולה שלהם. אני מזכיר לכם שאנחנו מדברים על תמונת פרופיל של טלאי ולא על עמוד לייק להיטלר, כן? אותם משתמשים שחושבים שזה לא מכובד לפרסם סטטוס ציני נמצאים ברגע זה, בעיצומי של יום אבל לאומי, בפייסבוק, שם הם מפזרים לייקים.

 

יש אנשים שישנו בזמן הצפירה או שמעו מוזיקה שמחה ביום הזה. מצחיק אותי לראות כמה אדישה הביקורת כלפיהם: "לא היית ער בצפירה? וואלה, גם לדוד שלי זה קרה", או "לפחות תנמיך את המוזיקה שלך, אני מנסה לעבוד". המבקרים העדינים של המציאות הם אותם המבקרים החריפים שעושים פטרולים בפייסבוק ומחפשים את הכופר הציני הבא.

 


 

במקום לצעוק בפייסבוק על אנשים ציניים איומים מוטב שתתנתקו מהמחשב לכמה שעות. לכו לקרוא ספר, עלעלו בתמונות מהמסע לפולין, לכו לטקס בבית הספר הישן שלכם, לכו לדבר עם ניצול כי אלוהים יודע שכבר לא נשארו הרבה או לפחות תראו סרט על השואה. ואני לא מדבר על "ממזרים חסרי כבוד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום השואה בפייסבוק. המון "זיכרון" מזוייף
מומלצים