שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המלך ג'ורג' - או לפחות נשיא

  לאורך שנותיו כשחקן, כיכב ג'ורג' קלוני כרופא, עורך דין, עיתונאי, חייל וסוכן CIA. לפחות מבחינה קולנועית הוא מוסמך לקריירה פוליטית, ולא שהוא שולל את האפשרות הזאת. לרגל יום הולדתו ה-50 אפשר לפנטז עליו כמנהיג. אם רייגן הצליח, למה לא הוא?

  השבוע חוסל אוסמה בן לאדן בפקיסטן. שש שנים מוקדם יותר עמל סוכן ה-CIA בוב בארנס על חשיפת רשת להברחת נשק עם מוקדים באיראן, נסיכויות המפרץ, מצרים ולבנון, כשהדי ה-11 בספטמבר עדיין ברקע. האם לבארנס יש חלק בלכידת הארכי-טרוריסט? סביר להניח שלא. אבל אל תתפלאו אם אותו בארנס, כלומר ג'ורג' קלוני כפי שהכרנו אותו בסרט "סיריאנה", ידרש להחלטות הרות גורל שכאלה בעתיד הלא רחוק.

   

  קלוני המזוקן כבארנס ב"סיריאנה"

   

  מה עוד אפשר לומר על קלוני, שמציין היום (ו') את יום הולדתו ה-50? הוא התחיל את דרכו כרופא (ד"ר רוס ב-ER), הפך לכוכב קולנוע מוערך, והתמחה בעריכת דין ("מייקל קלייטון") ועיתונות פוליטית ("לילה טוב ובהצלחה"), התגייס לצבא ("שלושה מלכים") והמשיך לשירותי הביון ("סיריאנה"). במקביל נבחר תדיר לאחד הגברים הסקסיים ביותר בעולם. עם רזומה כזה, אפשר לבנות עליו כמנהיג אמריקני. אם רונלד רייגן הצליח, למה לא הוא?

   

   

  מאז עזב את חדר המיון הטלוויזיוני השתתף קלוני בכ-60 סרטים וסדרות, ואף זכה באוסקר (על תפקידו ב"סיריאנה") ובגלובוס הזהב ("אחי איפה אתה?"). בעבר המלצנו לו לפרוש בשיא הקריירה המשחקית, שהוא בעצמו העיד עליה כעל קצרת מועד, ולעבור לצמיתות לבימוי - תחום שכבר הספיק להתנסות בו.

   

  קלוני נגד מקארת'י

   

  אנחנו לא ממש חוזרים בנו, יתכן שהגיע הזמן להשאיר את הפרק הזה בחיים מאחור, אבל לא לטובת בימוי - זה כבר קטן עליו - עם הגיעו לגיל 50 הגיע הזמן לתת לו לעשות את זה בעולם האמיתי. לו רק היה רוצה, היה יכול לפתוח בקריירה חלופית בוושינגטון.

   

  כוכב של פסים וכוכבים

  אולי מדובר בפנטזיה שרחוקה מלהתגשם, אך בחינת הקריירה של האיש מצביעה על האופק. כמעט כל התפקידים שגילם, כמו גם הנושאים בהם בחר להתעסק ככותב, מפיק ובמאי, עוסקים בנושאים בוערים בליבה של האומה האמריקנית. בשנים האחרונות, הוא מתמקד יותר ויותר בנושאים חברתיים ופוליטיים, עם הצצה אל בעיות העולם כולו.

   

  כבר בפריצתו הגדולה בשנות ה-90 כד"ר רוס הנערץ גילה רגישות חברתית ראויה לציון, אולם תחילת הדרך בקולנוע רצופה בהשתובבויות ילדותיות, מהסוג שכל פוליטיקאי מחזיק בארון. ומה יש לקלוני בארון? את "From Dusk Till Dawn" למשל מ-1994 בו קוונטין טרנטינו למשימת חטיפה או ב"באטמן ורובין" הכושל מ-1997. מי שלקח אחריות על הפאשלה היה הבמאי ג'ואל שומאכר. פוליטיקאי טוב יודע: תמיד תן לאחרים לשאת באשמה על מחדלייך.

   

  קלוני נגד שוורצנגר, סיבוב ראשון? "באטמן ורובין"

   

  הוא המשיך עם חקירה של התחום הפוליטי כשחקן, במאי ומפיק. ב-2002 השתעשע עם "וידויים של מח מסוכן", בו סאם רוקוול הוא מנחה שעשועים שמנסה לשכנע את הצופים שעבד במקביל בסוכנות ביון. ב-2005 חפר בהיסטוריה האמריקנית עם "לילה טוב ובהצלחה", על העיתונאי שיצא נגד מקארת'י, אותו גם כתב וכמובן שיחק בתפקיד משנה.

   

  קלוני מעולם לא התנצל על כך שהוא מנצל את כספו ומעמדו כדי להתערב ולקדם מטרות בהן הוא מאמין. למרות שהוא בא מקנטאקי הרדנקית, הוא מגדיר את עצמו כליברל. ב-2003 מחה נגד המעורבות של האמריקנית בעיראק וב-2008 התייצב לצד ברק אובמה בקמפיין שלו לנשיאות. אגב, ארבע שנים לפני כן אביו (שחלה לאחרונה) התמודד על מקום בקונגרס כדמוקרט בקנטאקי, אך לא נבחר. בנים משתדלים להגשים את חלומותיהם של אביהם. כמו אצל ג'ורג' וו.

   

  ג'ורג' וניק קלוני בקמפיין למען דארפור

   

  קלוני בהמשך מונה לשגריר של שלום מטעם האו"ם, ובשנה האחרונה, במסגרת מאבקו לעורר מודעות לנעשה בדארפור, הוא מוביל קמפיין שקורא לאובמה לעשות כל שביכולתו כדי לעצור את שפיכות הדמים במדינה. וכשג'ורג' מדבר, ברק מקשיב, אלא אם כן שם משפחתו הוא בוש.

   

  בדצמבר האחרון דווח כי לוויין שקלוני מסייע במימונו יישלח לתצפת על סודאן, בה ביקר בעצמו, תוך שהוא מתעד את פעילויותיו ביומן מצולם. ואם זה לא מרשים מספיק, הוא אפילו סיפר ל-CNN שלקה במלריה במהלך שהותו שם.

   

  קלוני בסודאן

   

  בראיון שנערך עימו בינואר האחרון בניוזוויק, הוכתר קלוני כ"המדינאי של המאה ה-21", בלי שמץ של סרקזם. הוא תואר כבולדוזר, שמושך את התקשורת לכל מקום אליו הוא הולך, ונטען כי הצליח לזרז את הפעולה למען דארפור. בנוסף נרמז שמעורבותו שם הציתה את אש המרד במצרים.

   

  קלוני לא הצטנע. "אני פפראצי נגד השמדת עם" הכריז, וסיפר איך נסע עם אביו לסודאן בפעם הראשונה, מתוך צורך לעשות משהו טוב וטהור עם חייו אחרי שהתלכלך בקמפיינים מאולצים לקידום סרטיו לקראת האוסקר. "זה כלל לנשק תינוקות, הרגשתי לא נקי", הודה (ויש לנו חדשות בשבילו, גם כפוליטיקאי ידרש לצעדים שכאלה).


  יש לו ברק. אובמה מטפח יורש? (צילום: MCT)

   

  האסטרטגיה הפוליטית של קלוני לא מפתיעה. הוא יודע היכן מצוי כוחו. "קודם אתה צריך להכניס את האנשים לבתי הקולנוע, והסוד הוא להיות מאוד מדויק ותמציתי, כמו שורה על פוסטר ולומר להם: 'אתם יכולים לעזור לעצור מלחמה עוד לפני שהיא מתחילה'", הסביר.

   

  רץ למרחקים ארוכים

  אבל מי שציפה להכרזה דרמטית, לא קיבל אותה בראיון זה. קלוני הדגיש שסלבס לא יכולים להוביל מהלכים, אלא רק להשפיע על נוכחות הסוגיות בסדר היום הציבורי. הוא אף הגדיל לעשות והסביר עד כמה הוא לא מתאים להיות פוליטיקאי: "אורח החיים שלי עד עכשיו לא מתאים לזה – שכבתי עם יותר מידי בחורות ועשיתי יותר מידי סמים, זו האמת".

   

  והוא גם רמאי. קלוני ב"אושן 11"

   

  בינתיים הוא מיישם את תובנותיו בסרטו החדש "The Ides of March", העוסק בבחור צעיר (ריאן גוסלינג) המושך בחוטים של קמפיין לראשות המפלגה הדמוקרטית. קלוני משחק בתפקיד מושל המתמודד על הנשיאות.

   

  אפשר לנחש שמדובר באימון על יבש להתמודדות אמיתית, במיוחד כשקלוני הסביר לניוזוויק כיצד יש לשווק אותו למשרה פוליטית: "היה צריך להצהיר כבר מההתחלה: 'עשיתי הכול, שתיתי את המים של הבאנג, ועכשיו בואו נעזוב את זה ונדבר על מה שחשוב'". ולמרות שהסלוגן "שתיתי את המים של הבאנג", נראה גם לקלוני עצמו מטופש, איכשהו, נראה שיכול שהכנות והישירות שלו היתה יכולה לעבוד.

   

  כאיש צבא בעיראק ב"שלושה מלכים"

   

  קלוני ממשיך לעשות שיעורי בית, גם בתחום הכלכלה: אחרי שגילם אדם שעבודתו היא לפטר אנשים ב"תלוי באוויר", פרויקט הבימוי הבא שלו עתיד להיות סרט המבוסס על מאמר מהוושינגטון פוסט, שפורסם ב-2009 בשם "The 700 Billion Dollar Man". הסרט יתמקד בפקיד משרד האוצר ניל קשקארי, שסייע לפתח את תוכנית חילוצם של הבנקים הגדולים מהמתמוטטות במשבר הכלכלי האחרון.

   

  ניקוי יבש

  פוליטיקאי צריך להיות מוכן ששמו יתלכלך בשערוריה או שתיים. אפשר לחפש כאלה מתחת לתחתונים של חברתו של קלוני, אליזבטה קנאלי, שמדגמנת הלבשה תחתונה, אך לא נמצא שם יותר מאשת סרקוזי, קרלה ברוני, או הוד מעלתה הטריה קייט מידלטון.


  מי מחפש שערוריות? קלוני בבית הלבן (צילום: MCT)

   

  עם זאת, הזוג כן מעורב בשערוריה זוטא בגלל השמועות על השתייכותם לחוג מכריו של סילביו ברלוסקוני. העדה המרכזית במשפטו של ראש הממשלה האיטלקי, טענה בעבר כי קלוני וחברתו בילו באחת ממסיבות החשק שלו, מה שעשוי לזמן אותם כעדים בבית המשפט. לא שזה יפריע לקלוני, שהסתבך כבר באיטליה הפסטורלית כרוצח שכיר מתבגר בסרט "האמריקאי" - שם שאומר בכל זאת משהו עליו ועל נאמנותו הפטריוטית.

   

  אמריקאי, אין ספק בכך

   

  אפשר להישבות בחיוכו הזחוח של קלוני, או להסתייג ממנו, אך ניתן להסכים על דבר אחד: אל לנו להתפלא אם בוקר אחד, נגלה שקלוני, עם מסעותיו הבלתי נלאים למען הנזקקים,
  מנהל את העולם, או לפחות את ארצות הברית. 50 הוא אולי גיל מבוגר לסמל סקס ושחקן מבוקש, אך עבור פוליטיקאי מדובר בעיתוי מצוין להתחיל בו. 

   

  כבר היו לארצות הברית נשיאים שחקני קולנוע (רייגן) ומושל שהוא הטרמינטור (ארנולד שוורצנגר). לעומת אלו, קלוני דווקא נראה כמו מישהו שיידע לאן הוא נכנס וכשחקן כבר סיגל לעצמו מיומנויות בהעמדות פנים, שיעזרו גם בלוח המשחק הפוליטי. הוא כבר הוכיח שעם החיוך שלו, הוא יכול למכור לכל אחד ואחת, פחות או יותר כל דבר, ואולי ההנחה המוקדמת שהוא יודע לגלם רק דמויות גבריות שטחיות היתה עבודת שטח, לתפקיד האמיתי. 

   

  השתתף בהכנת הכתבה: אמיר בוגן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קלוני. אנחנו נצביע בשבילך
  צילום: MCT
  נקרא אל הדגל. קלוני
  צילום: MCT
  לאתר ההטבות
  מומלצים