שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

לא נשיא, מנהיג: החיסול תרם למעמד של אובמה

על פי סקר שבוצע לאחר המבצע הנועז לחיסול בן-לאדן, 39 אחוזים שינו לטובה את דעתם לגבי נשיא ארה"ב. האם האהדה תחזיק מעמד עד הבחירות בשנה הבאה?

ההחלטה הנועזת של ברק אובמה להורות על מבצע קרקעי של כוח קומנדו לחיסול אוסמה בן-לאדן, על אף שחלק מיועציו שהביעו חשש מכישלון, סייעה לשפר את המעמד שלו כמנהיג בעיני הציבור האמריקני. כך עולה מתוצאות סקר שפרסמה הערב (יום ג') סוכנות הידיעות רויטרס, המצביע על שיפור לטובה בדעה על הנשיא בקרב אחוז גבוה של אמריקנים.  

 

"אני נתתי את ההוראה". הנאום המלא של אובמה

יקצור את הפירות? דעתכם בפייסבוק של ynet

 

הסקר מראה כי דעתם של 39 אחוזים מהאמריקנים על מנהיגותו של אובמה השתנתה לטובה בעקבות החיסול. 42 אחוזים מהנשאלים אומרים שהדעה שלהם השתנתה על הדרך שבה מנהל הנשיא אובמה את המלחמה בטרור.


אומר הכל. אובמה - 1, אוסמה - 0 (צילום: EPA)

 

ראש ה-CIA, לאון פאנטה, אמר בראיון למגזין "טיים" כי אובמה דחה את האופציה המסוכנת פחות - שיגור טילים להשמדת המתחם שבו שהה בן-לאדן על יושביו, בשל החשש מ"נזק סביבתי", מונח המשמש לרוב לתיאור פגיעה באזרחים. כמו כן, בדרך זו לא הייתה נותרת ראיה ודאית להריגתו של בן-לאדן.

 

אובמה קיבל החלטה אמיצה לבצע פעילות קרקעית, על הסיכון הרב הכרוך בה והחשש להסתבכות מול הפקיסטנים שלא תודרכו מראש על המבצע. בנוסף, הורה אובמה לחסל את בן-לאדן ולהטיל את גופתו לים, ולא להביאו למשפט או לקבור אותו במקום שעלול להפוך למוקד עלייה לרגל.

 

בשורה נוספת לאובמה, שהבטיח לסגור את מתקן הכליאה בגואנטנמו, אך שינה את דעתו: 33 אחוזים מהנשאלים בסקר אמרו כי בעקבות חיסול בן-לאדן,

הם תומכים בהחזקת חשודים בטרור בכלא, ללא משפט. זאת, לנוכח העובדה כי חלק מאנשי אל-קאעידה, שחקירותיהם סייעו באיתור מקום מסתורו של בן-לאדן, הוחזקו בגואנטנמו.

 

ומי ראוי לדעת האמריקנים לזכות בקרדיט על חיסול בן לאדן? 32 אחוזים אמרו שאובמה ראוי למרבית הקרדיט על החיסול, לעומת 13 אחוזים בלבד שמעניקים אותו לנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, שהכריז כי בן-לאדן מבוקש, "חי או מת".

 

על אף החגיגות הספונטניות שפרצו אמש ברחובות ערים בארה"ב, רק 18 אחוזים אומרו בסקר שהחיסול מעניק להם תחושת ביטחון חזקה יותר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. לקח סיכון
צילום: AP
בן-לאדן. במותו העניק לאובמה קדנציה נוספת?
צילום: AP
מומלצים