שתף קטע נבחר

אבו מאזן: הופכים לעד את הדף השחור של הפילוג

טקס החתימה על הסכם הפיוס ההיסטורי נדחה בשעה וחצי, בגלל ויכוח על סדר הישיבה באולם. בסופו של דבר, ישב כנראה משעל בשורה הראשונה בעוד אבו מאזן היה על הבמה. משעל: המערכה היחידה שלנו היא מול ישראל

יום היסטורי לפלסטינים, למורת רוחה של ישראל. בקהיר נפתח אחר הצהריים (יום ד') טקס החתימה המרכזי על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס. הטקס, שאמור היה להתחיל ב-12:00, נפתח באיחור של כשעה וחצי, בשל ויכוח של הרגע האחרון. מדיווחים שונים עולה, כי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לא הסכים שראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, יישב לצדו על במת הטקס. 

 

לבסוף, כשהתגברו הצדדים על המכשולים והטקס החל, אמר הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, כי "הפלסטינים הופכים לנצח את הדף השחור של הפילוג. חמאס הוא חלק מהעם הפלסטיני, לאף אחד אין את הזכות לומר לנו מדוע אתם פועלים כך או אחרת". הוא התייחס לתהליך השלום עם ישראל ואמר: "על ישראל לבחור בין ההתנחלויות לשלום". מקורות באולם מסרו, כי משעל יושב בשורה הראשונה, לצדו של מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא.

 

משעל אמר בנאומו, כי "אנו רוצים מדינה מדינה פלסטינית עצמאית בעלת ריבונות, על אדמת הגדה המערבית ורצועת עזה". גם הוא הבטיח שהסכסוך נמצא מאחוריהם. "המערכה היחידה של חמאס היא מול ישראל", אמר והוסיף כי בחמאס מוכנים לשלם כל מחיר עבור הפיוס עם פתח.

 

בעקבות החתימה על ההסכם, ישראל ביתנו תדרוש בממשלה ובקבינט לקבל החלטה על הפסקת כל המגעים בין ישראל והרשות הפלסטינית. "אי אפשר לצפות כי מדינת ישאל תעביר כספים לחמאס ובעצם תממן פעולות נגד אזרחיה", נמסר. "מי שמצהיר שבן לאדן הוא לוחם חירות מוסלמי קדוש, כפי שעשה הנייה, ומי שלא מאפשר לצלב האדום גישה לחייל החטוף גלעד שליט, לא יכול להיות שותף למו״מ, לא במישרין ולא בעקיפין".

 

עיכוב בגלל ויכוח על מקומות הישיבה

מקהיר התקבלו דיווחים סותרים על טיב הוויכוח בין הצדדים, שהיו בנתק בשנים האחרונות, מאז השתלט חמאס על רצועת עזה. לפי אחד הדיווחים, אנשי פתח וחמאס מתווכחים על סדר הישיבה באולם הטקס. מקור פלסטיני מסר לסוכנות הידיעות רויטרס, כי "יש ויכוח בנוגע לפרוטוקול הטקס, האם משעל יישב עם אבו-מאזן על הבמה או בקהל". בדיווח אחר נטען כי אבו מאזן דרש שהוא יוצג כנשיא העם הפלסטיני ולא כראש המפלגה.

 

עיתונאי פלסטיני טען, כי אבו-מאזן רצה למנוע מצב משעל יפתיע אותו בנאומו, באופן שיגרום נזק לישראל. הטקס אמור היה לעבור בשידור חי, אולם ככל הנראה בגלל העיכובים החליטו מארגניו לבטל את השידור.

 

נציגי הפלגים הפלסטיניים ונציגים עצמאים חתמו אתמול בקהיר על טיוטת

הסכם הפיוס בין פתח לחמאס. החתימה נערכה בנוכחות ראש המודיעין הכללי המצרי, מוראד מוואפי. בין היתר, משתתפים בטקס החתימה חברי הכנסת הישראלים, אחמד טיבי, מוחמד ברכה וטלב א-סנע.

 

ח"כ ברכה אמר ל-ynet כי "העיכוב נבע בשל תקלות טכניות". מוקדם יותר אמר ח"כ א-סנע, כי "אנחנו שמחים להיות שותפים לאירוע הזה. זהו יום היסטורי לעם הפלסטיני ולהנהגה הפלסטינית, ויום היסטורי לכל שוחרי השלום. ההסכם הזה הוא צעד חשוב בדרך לסיום הכיבוש ולהקמת המדינה הפלסטינית".

 

לדברי א-סנע, "הפיוס הוא עניין פלסטיני פנימי, שיקדם את השלום ואפילו יעזור לקידום שחרור גלעד שליט. ממשלת נתניהו צריכה להבין שהכל השתנה. הממשלה הזו חיה בעבר ומפספסת את השינוי ההיסטורי".

 

"לא לפחד מהפיוס"

ח"כ ברכה אמר כי למרות שברור להם שהשתתפותם בטקס תגרור הסתות מצד הימין הקיצוני בארץ, מחובתם להיות שם. "אנחנו מקיימים את חובתנו", טען. "ממשלת ישראל מפחדת מההסכם, כי היא נהנתה מההפרדה בין עזה לשטחים. אבל לא צריך לפחד מהפיוס. ממשלת ישראל צריכה לקרוא את השינוי וללמוד לחיות עם העם שלצדה".

 

ח"כ טיבי אמר: "אני גאה להיות כאן בחתימת הסכם הפיוס, שמטרתו לשים סוף לפרק השחור בהיסטוריה הלאומית הפלסטינית".

 

לדברי טיבי, "בישראל מקדשים את ערך האחדות, אך כשהדבר מגיע לפלסטינים הם קופצים כנשוכי נחש. זו תערובת של צביעות ויוהרה ישראלית טיפוסית. האחדות הפלסטינית תקדם את סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית, בהסכמת ישראל או בלעדיה".

 

חברי הכנסת התייחסו גם לתגובת חמאס לחיסול מנהיג אל-קאעידה, אוסמה בן-לאדן, והסתייגו מגינוי החיסול. "לפי דעתי ההצהרה הזו לא הייתה מוצלחת", אמר ח"כ ברכה. "לא צריך לקשר בין העניין הפלסטינים לבין הפשעים אותם ביצע בן-לאדן".


פורסם לראשונה 04/05/2011 11:23

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן
צילום: גיל יוחנן
משעל
צילום: AP
מומלצים