שתף קטע נבחר

אובמה לא יפרסם תמונת בן-לאדן: "סיכון בטחוני"

התמונה שכל העולם מחכה לה תישאר נחלת בודדים. "בן-לאדן היה ראוי לצדק שנעשה לו, אבל האופי הגרפי של הצילומים עלול לגרום להסתה", הסביר נשיא ארה"ב את ההחלטה. "תמיד יהיה מי שיכחיש, אבל אתם לא תראו אותו הולך שוב על פני האדמה"

תמונת גופת המבוקש מספר 1 בעולם תישאר חסויה, לפחות לתקופה הקרובה. נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, החליט לא לפרסם את צילומי אוסמה בן-לאדן המת, שחוסל באחוזה בפקיסטן בשתי יריות, לראשו ולחזהו. כך אמר בראיון לתוכנית "60 דקות".

 

 

אובמה החליט כך, לאחר שמזכירת המדינה הילרי קלינטון ושר ההגנה רוברט גייטס התנגדו לפרסום הצילומים. לעומתם, ראש ה-CIA ליאון פאנטה, המיועד לתפקיד שר ההגנה, תמך בפרסום - ואף הודיע כי בעתיד ארצות-הברית תפרסם את התמונה. בסופו של דבר, דעתו לא התקבלה.

 

בראיון לתוכנית, שתשודר ביום ראשון ב-CBS, הבהיר אובמה כי "אנחנו בטוחים במאה אחוז שזה הוא, אין לנו ספק שהרגנו את אוסמה בן-לאדן". הנשיא אישר כי הוא ובכירים אמריקנים דנו בנושא, והסביר את ההחלטה להשאיר את התמונה חסויה: "יש לנו עניין שהצילומים לא יפורסמו ולא ישמשו להסתה".
 

"גם לאל-קאעידה אין ספק שהוא מת"

אובמה אמר כי "בן-לאדן זה מישהו שראוי לצדק שנעשה לו", אבל המשיך ונתן הצדקות לבחירתו: "בגלל האופי הגרפי של צילומי הפנים, הדבר יגרום להסתה ויהווה סיכון ביטחוני. האמת היא שאנחנו עוקבים אחרי תגובות העולם, ורואים שגם בקרב אנשי אל קאעידה אין ספק שהוא מת. גם אחרי פרסום הצילום תמיד יהיה מי שיכחיש שהוא מת, אבל העובדה היא שלא תראו יותר את בן-לאדן הולך על פני האדמה".

 

סנאטורים היו בין הבודדים שזכו להציץ בתמונה. הרפובליקנית קלי איוטה אמרה שסנאטור אחר הראה לה תמונה שבה נראה הטרוריסט הגדול מכולם ירוי בראשו. כשנשאלה אם זהותו ודאית, השיבה איוטה: "לדעתי כן".

 

ביום החיסול, וגם לאחר מכן, פרסמה הטלוויזיה הפקיסטנית את "תמונת הגופה" - ואמצעי תקשורת רבים בארץ ובעולם הלכו אחריה. זמן קצר אחר כך, הוכח כי מדובר בזיוף, באמצעות תוכנת פוטושופ פשוטה.

 

צילום: MCT

 

שר המשפטים האמריקני, אריק הולדר, אמר מוקדם יותר כי החיילים האמריקנים

שחיסלו את בן-לאדן פעלו כדי להגן על אזרחי ארצות הברית וכי מנהיג ארגון הטרור אל-קאעידה לא ניסה להיכנע. "מדובר בפעולה לאומית מוצדקת של הגנה עצמית", ציין הולדר בפני הוועדה לענייני משפט בסנאט.

 

בתו בת העשרה של בן-לאדן, שהייתה עדה למבצע הקומנדו האמריקני באחוזה של בן-לאדן בפקיסטן, טענה בפני החוקרים כי אביה נתפס בחיים - ונורה למוות לאחר מכן. באתר "פוליטיקו" פורסם כי בן-לאדן התכונן להימלט מהאחוזה באבוטבאד, וההוכחה לכך - לכיס בבגדיו נתפרו 500 אירו, לצד שני מספרי טלפון. בפשיטת "אריות הים" על המתחם המבוצר נלקחו גם יותר מתריסר מחשבים ומאות כרטיסי זיכרון.

 

בארצות-הברית מקווים כי הניחו ידיהם על "מכרה זהב", שיוביל לניצחונות נוספים על אל-קאעידה. ראש ה-CIA פאנטה אמר כי מדובר בכמות מרשימה וג'ון מקלאפלין, בעבר מספר 2 בארגון, אמר כי "ככל הנראה נמצא דברים בנוגע למימון מטרות אחרות ונלמד על היחסים שהיו או לא היו לבן-לאדן עם פקיסטן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-לאדן. כך הוא נראה בחייו
צילום: AFP
כן לתמונת הבית, לא לתמונת המת
צילום: רויטרס
מומלצים