שתף קטע נבחר

יום הולדת 63: מגילת העצמאות בטעמי המקרא

חמש מגילות? קבלו את השישית: התנועה הרפורמית חיברה את טעמי המקרא למגילת העצמאות, והתוצאה - מנהג חדש של קריאת מגילת העצמאות בבתי הכנסת של התנועה

פותחים מסורת? בציבור החרדי מתפללים ביום העצמאות תפילה של יום חול רגיל. הדתיים-לאומיים עורכים תפילה חגיגית הכוללת פרקי תהלים, "הלל" וקריאה בנביאים. כעת יצאה התנועה הרפורמית בישראל ביוזמה חדשה ומעניינת: קריאה של חלקים נבחרים ממגילת העצמאות בטעמי המקרא.  

 

 

 

לקראת יום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל החליטו בתנועה הרפורמית כי הם לא מסתפקים בחמש המגילות הנקראות במועדי ישראל השונים, ויצאו בניסיון ליזום מסורת חדשה, של קריאת המגילה השישית - היא מגילת העצמאות - מידי יום העצמאות.

 

רוצים מנהג חדש

המגילה עתידה להיקרא בבתי הכנסת של קהילות היהדות המתקדמת בישראל ובעולם, במהלך תפילות יום העצמאות, ובכינוסים הציבוריים לציונו של היום.   

לצורך כך, שילבה התנועה את טעמי המקרא המסורתיים, בפסקאותיה המרכזיות של המגילה. "שילוב הטעמים נועד להציג את מגילת העצמאות כאחד מן המסמכים המכוננים של העם היהודי, המבטא במילותיו את המשקל ההיסטורי הסגולי של הקמת המדינה, בתום אלפיים שנות גלות", אומרים בתנועה. "בנוסף, נועד המעשה להטמיע את קריאתה של המגילה כמרכיב מרכזי של החג, וכדרך להעשיר את מנהגיו ואופן ציונו".

בתנועה הרפורמית אף מבקשים, באמצעות המהלך, "לבצר את מעמדה של המגילה וערכיה בקרב הציבור הישראל ובני העם היהודי ברחבי העולם".  

התנועה ליהדות מתקדמת אף הקליטה את הקריאה המוטעמת של הפסקאות הנבחרות, בשני

נוסחים: נוסח המשמש לקריאת ספרי הנביאים, לרבות נבואות הנחמה ושיבת ציון - ונוסח הטעמים המשמש לקריאת מגילות התנ"ך. הפסקה המזכירה את שואת יהודי אירופה, הוקלטה בניגון של מגילת איכה.

 

מהתנועה נמסר כי "נוסחי הקריאה נשלחו לקהילות היהדות המתקדמת בישראל ובעולם, והוצגו ברשת האינטרנט, מתוך תקווה לייסד מנהג חדש לחגיגות העצמאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגילה עם טעם
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים