שתף קטע נבחר

שמי ישראל נסגרו: התגלה זיהום בדלק המטוסים

ל-ynet נודע שעשרות מטוסים קורקעו לאחר שהתגלה כי תודלקו בדלק מזוהם. מנהל נתב"ג הורה על הפסקת תדלוק המטוסים וכעת אלפי נוסעים תקועים על הקרקע, חלקם בטרמינל ואחרים במטוסים. בין אלה שנתקעו: אוהדי מכבי ת"א בדרך לפיינל פור

מצור אווירי על ישראל. עשרות טיסות שהיו אמורות להמריא בצהריים (יום ה') מנתב"ג קורקעו עד להודעה חדשה, בעקבות זיהום שהתגלה בדלק המוזרם למטוסים בנמל התעופה הבינלאומי המרכזי. כך נודע ל-ynet. מנהל נתב"ג הורה על הפסקת תדלוק המטוסים בנמל התעופה וכעת אלפי נוסעים תקועים על הקרקע, חלקם בטרמינל ואחרים במטוסים.

 

חלק מהנוסעים אמורים היו להמריא לטורניר הפיינל-פור שייערך מחר בברצלונה, שם תשחק קבוצת הכדורסל מכבי תל-אביב. בנתב"ג מסרו כי הנושא מטופל על-ידי חברת "נכסי תעופה", החברה האחראית על הזרמת הדלק בצנרת בנתב"ג וכן על ידי הגורמים המקצועיים בשדה.


מטוסים בנתב"ג, לאחר גילוי התקלה (צילום: ירון ברנר)

 

צוותים בנתב"ג עוברים בין כל המטוסים שתידלקו בארץ ומקורקעים בשל הזיהום שהתגלה, ולוקחים דגימות באמצעות מבחנה ממכל הדלק בכל מטוס. מקור הזיהום, שהתגלה בסביבות 12:30, טרם הוברר ובשל כך קיבלו מטוסים שעשו את דרכם ארצה הנחיה לתדלק בתחנות ביניים כמו קפריסין ויוון. צפויים עיכובים בטיסות שהיו אמורות לנחות בארץ.

 

בין אלה שסובלים מהמצב, מאות מאוהדי מכבי תל-אביב שהיו אמורים לצאת בשעות אלו לכיוון ברצלונה, שם ייערכו מחר משחקי הפיינל פור האירופי בכדורסל. אחד האוהדים הוא הדר סגל, שיצא עם קבוצה של לפחות 20 אוהדים נוספים במטוס של חברת איזי-ג'ט, לז'נבה - בדרכם לספרד.


עשרות טיסות קורקעו (צילום ארכיון: ירון ברנר) 

 

רגעים ספורים לפני ההמראה, כ-150 הנוסעים במטוס קיבלו הודעה על העיכוב. "התרגשנו ונערכנו לקראת הטיסה וכרגע אנחנו לא יודעים איך נצליח להגיע בכל זאת לפיינל פור", סיפר סגל ל-ynet. "כולם פה מאוכזבים כי גם לא נספיק להגיע לטיסת ההמשך בערב".

 

בתוך זמן קצר התברר כי זיהום הדלק השפיע גם על שדות התעופה הקטנים יותר בישראל, באילת, בחיפה ובמחניים. מנהלם של שדות התעופה בצפון, יוסי גלסברג, אמר ל-ynet כי מקור הדלק בשדות התעופה שם הוא מאוצה חברה המספקת דלק לנתב"ג, ולפיכך הורה על הפסקת הטיסות.

 

גורם בכיר באחת מחברות התעופה סיפר כי "שמענו על זה לפני זמן לא רב, אבל זה לא מפתיע אותנו. גם לפני חמש שנים התגלה דלק מזוהם, והיה בלגן גדול בגלל זה. אז ניסו להסתיר את הסיפור, אבל זה לא הצליח להם. הכאוס שאנחנו עומדים בפניו אדיר. קודם כל מטוסים שיכנסו לארץ יאלצו לעצור לתדלוק בלרנקה,

 כדי שיהיה להם דלק להמריא החוצה אחרי שינחתו כאן. זה אומר שכל מועדי ההמראה והנחיתה ישתנו, גם בקפריסין וגם בישראל. זה ישבש את כל המערכת וייצור עיכובים עצומים.. אם לא יפתרו את הבעיה תוך זמן קצר, הבלגאן יחגוג כאן".

 

ספקי הדלק הסילוני בארץ הם חברת הדלק פז וחברת מרקורי תעופה. בפז אומרים כי התקלה אירעה במסננים של שתי החברות גם יחד, אף כי לא ברור כיצד יכלה אותה תקלה להתרחש במסננים של שתי חברות שונות. מחברת פז נמסר כי מדובר בתקלה בפילטרים במסופי התידלוק בנתב"ג ולא בדלק עצמו. בפז טוענים כי הדלק שמספקת החברה נבדק ונמצא תקין וכי בפילטרים הצטבר חומר שומני, שמקורו אינו ידוע, שמפריע לתידלוק המטוסים. ממרקורי נמסר: "אנחנו עדיין לא יודעים מה מקור התקלה ומחכים לתוצאות המעבדה בשביל להבין מה קרה ולתקן".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, תני גולדשטיין והלל פוסק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתכלים על לוח הטיסות
צילום ירון ברנר
הדר סגל. נתקע בדרך למשחק
מומלצים