שתף קטע נבחר

דגן: תקיפה אווירית באיראן - רעיון מטופש

"מי שתוקף באיראן צריך להבין שהוא עלול לפתוח במלחמה אזורית", הזהיר ראש המוסד לשעבר בכנס "מנהיגות וביטחון 2012". לדעתו, אסד יילחם עד הסוף, משום שאין לו ברירה. ומה עם מצרים? יחסה לישראל לא ישתנה

בכירים בישראל נוהגים לומר ש"כל האופציות מונחות על השולחן" בהקשר האיראני, אך ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שסיים את תפקידו לפני ארבעה חודשים, מציג תזה שונה. אתמול (יום ו') אמר כי אסור להסכים לגרעין האיראני, אך ציין כי "תקיפה אווירית היא רעיון מטופש ואין בה כל יתרון". דגן השתתף בפורום עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי בבית בלגיה בקמפוס בגבעת רם באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

"מי שתוקף באיראן צריך להבין שהוא עלול לפתוח במלחמה אזורית, שבמסגרתה יירו טילים מצד איראן וגם מצד חיזבאללה בלבנון", אמר דגן בכנס שנערך תחת הכותרת "מנהיגות וביטחון 2012". לדעתו, הפתרון טמון בקהילה הבינלאומית: "יש לעצב את הבעיה האיראנית כבעיה בינלאומית ולהמשיך לפעול לעיכוב התפתחות הגרעין האיראני".

  

ראש המוסד לשעבר התייחס גם לנעשה בשכנה מצפון: "אסד והאליטה העלאווית בסוריה יילחמו עד הסוף משום שאין להם אלטרנטיבה - לנצח או למות - והם מבינים זאת". לדעת דגן, מבחינה אסטרטגית, "טוב יותר לישראל אם בשאר אסד יסולק מהשלטון, כי בכך יימנע הסיוע לחיזבאללה, תוחלש השפעת איראן וסעודיה תחוזק".

 

לא הפיכה - החלפת מנהיג

דגן ציין כי "אין צונאמי של שינוי במזרח התיכון", וכי מה שקורה מבטא שסעים היסטוריים בחברה הערבית. הוא הדגיש כי מחסום הפחד הוסר ולא ניתן עוד להסתיר אירועים שמתרחשים סביבנו.

 

הוא העריך כי אין סיכוי שהאחים המוסלמים ישתלטו או יכבשו את השלטון, וכי האליטה השלטת במצרים תמשיך לשלוט. הוא ציין כי במצרים "לא היתה הפיכה, אלא חילופי מנהיג", משום שכל האליטה השלטונית נותרה כשהיתה. זו גם הסיבה, לדעתו, שלא יחול שינוי משמעותי ביחס לישראל, משום שזה מנוגד לאינטרסים כלכליים ולאינטרסים נוספים של מצרים. לצד זאת, תימשך הרטוריקה האנטישמית.

 

בסוגיית גלעד שליט, אמר דגן כי הוא בעד עסקה, אבל לא בכל מחיר, "יש דברים שמדינה לא יכולה להרשות לעצמה", אמר בניגוד לדעתם של בכירים לשעבר במערכת הביטחון, הסבורים כי ניתן לשחרר גם רוצחים. דגן סיפר ל-150 הנוכחים כי מבדיקה שערך התברר כי בעקבות העסקה לשחרור אלחנן טננבוים נרצחו ישראלים רבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחסום הפחד הוסר. מאיר דגן
צילום: ירון ברנר
מומלצים