שתף קטע נבחר

הטרדה מינית: אין עשן בלי אש

מערכת המשפט בישראל לא נשארת אדישה מול ריבוי התיקים בנושא הטרדה מינית ומגבשת גישה שגורסת ש"אם יש ספק – אין ספק". שלושה פסקי דין שהתקבלו לאחרונה בישראל ממחישים את המגמה: מנהלת רומן עם עובד כפוף לך? כדאי שתודיעי לממונים, זה יעזור לך במקרה של תביעה

הדיון הציבורי בנושא הטרדה מינית הביא את השופטים והשופטות בישראל להבנה כי במרבית המקרים "אין עשן בלי אש". מהפסיקות האחרונות שהתקבלו בנושא עולים שלושה עקרונות אליהם מקדיש בית המשפט תשומת לב מיוחדת, עו"ד ארנה שר ממליצה להכיר את החוק ומביאה שלושה פסקי דין שהתקבלו לאחרונה בישראל וממחישים את המגמה.

 

 

רומן רומנטי או מטריד?

במקרה של מערכת יחסים בין ממונה לכפיפה, בית המשפט מניח שמדובר במקרה של הטרדה מינית ומכאן חובת ההוכחה מוטלת על המנהל (הממונה) ועליו לשכנע את בית המשפט כי לא מדובר בניצול מרות.

 

דוגמה לעיקרון זה היא מקרה שהובא לדיון בבית הדין בבאר שבע. התובעת טענה כי הממונה הטריד אותה במהלך ארבע שנים אולם ההוכחות שהציג הנתבע, הביאו את בית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע למסקנה כי המדובר במערכת יחסים לגיטימית, בהסכמה ובשיתוף פעולה מלא, ולכן אין מדובר בהטרדה מינית, על אף יחסי הכפיפות בין הממונה לכפיפה.

 

חשוב להזכיר כאן, כי בכל מקרה של קשר רומנטי בין ממונה לכפיפ/ה, יש לדווח למעסיק במיידי על הקשר ולשמור על הפרדה בין הקירבה האישית ליחסי העבודה. זאת כדי לסתור במקרה של תביעה כי מדובר בניצול יחסי מרות.

 

לשקול מילים על מאזני הצדק

העקרון השני עוסק בהערות, הצעות והתייחסויות מיניות מצידו של בעל מרות (נושא תפקיד). בעיקרון זה קבע בית המשפט כי אמירות בעלות אופי מיני שנאמרו מספר פעמים במסגרת העבודה, נחשבות להטרדה מינית גם אם נאמרו במהלך פגישה אחת בלבד. דוגמה לכך היא תביעה של עובדת נגד הממונה עליה ונגד המדינה, בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים: במקרה זה, בין העובדת לממונה היה קשר אינטימי חד פעמי לפני קידומו לתפקיד ניהולי. שנים לאחר הקשר ביניהם, נפגשו השניים שוב ואז החל הממונה להטריד את העובדת בהצעות מיניות מפורשות שחזרו על עצמן. העובדת טענה, בין השאר, כי בהיותו בכיר - מנע ממנה לצאת להשתלמויות, העביר ממנה תיקים וסירב לקדם אותה. לאחר שבלית ברירה עברה למחלקה אחרת, היא קודמה במהירות.

 

לאחר שבית הדין האזורי קבע כי לא היתה הטרדה מינית, בית הדין הארצי קיבל את ערעורה של העובדת וקבע כי אכן מדובר בהטרדה מינית משום שהדברים נאמרו במסגרת העבודה באופן ברור ורציני, גם אם נאמרו במהלך פגישה אחת.

 

דיווחת? המעסיק חייב לדאוג לך

העיקרון השלישי עוסק בהגנה על אחרים, המסייעים לחשוף פרשיות הטרדה מינית. במקרה זה בית המשפט דורש מהמנהלים בארגון להבטיח את שלומם של עובדים ועובדות שאינם הקורבנות הישירים להטרדה מינית בתהליכי בירור של מקרים.

 

כדי להמחיש את העקרון זה, נספר על מקרה שהובא לדיון בבית הדין הארצי לדיני עבודה. במקרה זה יו"ר הועד, לפי הדיון, התנכל לעובדת מטבח בארגון בו הוא עבד, על מנת שזו לא תעיד נגדו. בית המשפט הבהיר במקרה זה, כי גם ליושב ראש ועד עובדים אין חסינות במקרים בהם הוא נחשד בהטרדה מינית. כך נקבע שאסור למי שחשוד בהטרדה מינית לנסות להשפיע על עובדים אחרים להעיד לטובתו. בית הדין רואה בנסיון כזה התנכלות.

 

4 דברים שחשוב לדעת - וליישם

שלושת העקרונות האלה יוצרים מצב בו לא רק המטרידים והמטרידות נמצאים תחת עינו הבוחנת של החוק, אלא גם המעסיקים, המנהלים והעמיתים. על מנת להימנע מחשיפת המעסיקים והמנהלים לתביעות וכמובן, בכדי ליצור סביבת עבודה נעימה ובטוחה לכל העובדות והעובדים, עו"ד שר מציעה כמה דרכים יעילות ליישום:

 

1. יש לוודא שכל העובדים והעובדות, בכל הדרגים, מכירים באופן מעמיק את החוק ואת הסעיפים השונים. הדרך הטובה ביותר לעשות כן היא לקיים הדרכות ולאפשר לכל העובדים גישה למצגת ברורה בנושא.

 

2. יש למנות אחראי/ת לנושא ולוודא שנושא התפקיד יהיה אמין ודיסקרטי ויעודד את העובדים ליצור דו שיח מתמשך ופתוח.

  

3. בכל פרשיה או תלונה - אין להקל ראש אלא לבדוק אותה לפרטי פרטים כמתבקש בחוק.

 

4. לבסוף,  אני ממליצה לאמץ את גישת "כשיש ספק, אין ספק". אם התגלגלה פרשיה לפתיחכם - בררו אותה לפרטיה, לא רק בתוך הבית, אלא גם מול היועצים המשפטיים של האירגון.

 

  • ארנה שר היא שותפה-מנהלת של משרד עו"ד פיינברג ושות' – משרד עורכי דין המתמחה בדיני עבודה. 

 

עוד כתבות באתר לאשה

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטרידו אותך? יש מה לעשות
צילום: shutterstock
הטרדה בין ממונה לכפיפה? חובת ההוכחה עליו
צילום: Shutterstock
הכותבת, עו"ד ארנה שר
צילום: שחף הבר
לאשה בפייסבוק
מומלצים