שתף קטע נבחר

המצוד הסתיים: כך נתפס תנין חמקן בדרום הארץ

מידע שהגיע לרשות הטבע והגנים אימת את החשש: תנין יאור צעיר שוטט באופן חופשי באזור נחל באר שבע, סמוך לצאלים. התנין באורך של כ-1.3 מטר חמק פעם אחר פעם מלוכדיו ביום שישי, עד שלאחר מבצע ממושך נתפס ברשת

הדיווחים על תנין שמסתובב באופן חופשי בטבע, סמוך לאזור המפגש של נחל באר שבע ונחל הבשור, הגיעו בשבוע שעבר אל רשות הטבע והגנים, תודות לעירנות של אזרחים שחלפו במקום.

 

אריה קלר, ראש אגף מניעת סחר בבעלי חיים ברשות הטבע והגנים, הגיע למקום וערך סריקות ראשוניות אחר הזוחל. לדבריו, זהו תנין יאור שככל הנראה ברח לפני יותר משנתיים מחוות התנינים שהיתה פעילה באזור, יחד עם מספר תנינים.

 

"ראיתי את העקבות של התנין וניסיתי ללכוד אותו, אך לא באמצעים מתאימים והוא הצליח להתחמק. ידעתי שהוא קשור למקום ונוהג להימצא בבריכת מים עמוקה, המוקפת בסבך של קנים סבוכים", מספר קלר. "הצילומים הוכיחו בוודאות כי מדובר בתנין יאור צעיר".

 

צילום: אריה קלר, רשות הטבע והגנים

 

 

מרדף במים

ביום שישי הגיע קלר עם אנשי רשות הטבע והגנים והחלו להציב רשתות במים, אך ללא הצלחה. לקראת החשיכה, שבו בחזרה למקום. קלר, הגיע אל מרכז הבריכה בעזרת סירה ומשעות הערב המוקדמות, עקב אחרי התנין ששחה כמעט באין מפריע במים ומצא מסתור בצמחייה העבותה, פעם אחר פעם.

 

במשך מספר שעות קלר רדף אחרי התנין ובילה זמן רב על הסירה הרעועה כדי לתפוס את התנין. "פרשנו במקום רשתות כדי לתפוס אותו, אבל אם בתחילה חשבתי שמדובר בתנין גדול יותר, ככל שהתקרבתי אליו, גיליתי כי מדובר בתנין שאורכו פחות ממטר וחצי, אבל עדיין צריך לזכור כי מדובר בטורף מסוכן שלא מצוי כאן בטבע מזה שנים רבות"".

 

קלר, שלכד בשנתיים האחרונות מספר תנינים שהסתובבו באופן חופשי בנחל הבשור, לא חושש להיכנס למים המעופשים או ממפגש עם הטורף המתבגר.

"המצב הגופני שלו הדהים אותי, הוא חזק וזריז. לבסוף אחרי מאבק ארוך, הצלחתי ללכוד אותו ברשת, קפצת מהסירה למים ונאבקנו, עד שתפסתי אותו והוצאתי אותו מהמים".

 

קלר מספר כי התנין ניסה להתהפך כדי להתחמק מנסיונות הלכידה, אך לשווא. "הוא לא הראשון ולא האחרון שתפסתי", צוחק קלר. "כשאני רואה חיה שצריך לתפוס, מכשול הפחד לא משחק תפקיד, רק היעד בסוף".

 

להערכתו, התנין ניזון מיונים שהגיעו לשתות מים, מזוחלים כדוגמת צבים ומדו חיים. "עכשיו הוא עוד במימדים שאפשר להשתלט ולהתמודד איתם בקלות יחסית, אבל ככל שהזמן חולף הוא יגדל ליצור ענק ומסוכן לבני אדם וחיות". המבצע שהוכתר בהצלחה הסתיים לאחר חצות.

 

התנין שאורכו מטר ו-32 ס"מ, שוקל כ-12 קילוגרם הובל אחר כבוד אל רכבו של קלר. סרט הדבקה נכרך סביב הלסת של התנין כדי לאבטח אותו. הזוחל הגדול הובא למתקן מוגן ולהערכת קלר, התנין יבלה את שארית חייו בשבי, ככל הנראה למטרת פרויקט רבייה של תנינים.

 

החשש הגדול ברשות הוא כי אם נותרו עדיין תנינים המסתובבים באופן חופשי, הם יתרבו באופן לא מבוקר ויהוו איום על המגוון הביולוגי המקומי ועל שלום הציבור, מאחר שאין להם אויבים בדמות טורפים גדולים יותר. ברשות הבהירו כי במידה שהבחנתם בתנין בטבע, מומלץ ליצור קשר מוקד הסביבה במספר 6911 *.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוחה ללא הפרעה בבריכת מים
צילום: אריה קלר, רשות הטבע והגנים
פה נעול. התנין לאחר הלכידה
צילום: אריה קלר, רשות הטבע והגנים
מומלצים