שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קול החללים שבלב
  ראובן, שנפל ביום הכיפורים, היה מכור לאמנות. משה, שנפל בריחן, העביר לחברתו מכתבים עם שיריו. לאונרדו, שנפל בעזה, רק רצה לאהוב ומתי, שנהרג בגבול עם סוריה, כתב למגירה. צפו בביצועי השירים מתוך מיזם "עוד מעט נהפוך לשיר"

  המיזם המוזיקלי "עוד מעט נהפוך לשיר", שישודר בידי גלי צה"ל ובמסגרת שידורי זכיינית ערוץ 2 "רשת", הוא פרויקט הנצחה המתקיים זו השנה התשיעית, במסגרתו אמנים מהשורה הראשונה מלחינים ומבצעים שירי נופלים.

   

  כעת תוכלו לצפות לראשונה בארבעה מהקליפים שהופקו במיוחד לשירי הזיכרון ולקרוא את הסיפורים של החללים שמאחורי המילים. התוכנית תשודר היום (ב') ב-14:00 בגלי צה"ל וגרסתה הטלווזיונית, בהפקת חברת החדשות, תשודר בערוץ 2 ב-18:40. עוד קודם, כאמור, תוכלו להתעמק כאן בסיפורים שמאחורי השירים המרגשים.

   

  המיזם, בהגשת גולן יוכפז, הפך בשנים האחרונות לאחד ממאפייניו הבולטים של יום הזיכרון. מדי שנה אוספת התחנה הצבאית מהארכיונים, מקצינות הנפגעים, מבני משפחות שכולות ומחברים, קטעים שהשאירו אחריהם הנופלים. אלה מועברים לאמנים שמלחינים ומבצעים את השירים בהתנדבות. אלה הסיפורים והצלילים.

   

  הפרויקט של עידן רייכל - "אמא, אבא וכל השאר"

  מילים: סמל ראובן פוליטי ז"ל

  סמל ראובן פוליטי ז"ל, שירת כלוחם בסיירת "אגוז" ונהרג בכ"ד בתשרי תשל"ד (20.10.1973), בקרבות הבלימה במלחמת יום הכיפורים. הוא נפל יומיים לפני יום הולדתו ה-19. פוליטי ז"ל כתב את השיר "אמא, אבא וכל השאר", שאותו מבצע עידן חביב במסגרת הפרויקט של עידן רייכל.

   

  "אמא, אבא וכל השאר", שירו של סמל ראובן פוליטי ז"ל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ראובן, בנם של מזל ומשה, נולד בכ"ה בתשרי תשט"ו (22.10.1954) בירושלים. מקום חשוב בחייו תפסה אהבתו לאמנויות השונות. הוא היה חבר פעיל בתיאטרון העירוני של ירושלים והשתתף בכל ההצגות שהועלו שם באותה התקופה.

   

  הוא גם הרבה לכתוב שירי הגות ומחשבה וביצע עבודות ריתוך וחריטה אומנותית במתכות שונות. ראובן היה ספורטאי מצטיין, כחבר בקבוצת ההיאבקות של "הפועל". ראובן עבר בהצלחה מבחני קבלה לקומנדו הימי, אבל החליט שהוא לא רוצה לחתום קבע והגיע לסיירת אגוז. במלחמת יום הכיפורים השתתף ראובן עם יחידתו בקרבות הבלימה ברמת הגולן.

   

  הוא נפגע ונהרג מאש ארטילריה סורית, שנורתה על יחידתו שהתחפרה בתל ענטר, לאחר שכבשה אותו מידי הסורים. ראובן הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. השאיר אחריו הורים, אחות ושני אחים.

   

  עידן עמדי - "המכתב האחרון"

  מילים: סמ"ר משה אוחיון ז"ל

  סמ"ר משה אוחיון ז"ל שירת כלוחם ומש"ק מרגמות בפלוגת החבלה וההנדסה של חטיבת גולני. בתפקידו האחרון שירת כמפקד עמדת המרגמות במוצב ריחן. הוא נהרג בכ"ד בשבט תשנ"ה (25.1.1995) בתאונה מבצעית. בן 20 היה בנופלו. השיר "המכתב האחרון", שמבצע עידן עמדי, מורכב משורות שנלקחו ממכתבים שכתב משה ז"ל לחברתו.

   

  "המכתב האחרון", שירו של סמ"ר משה אוחיון ז"ל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  משה, בן זיוה וניסים, נולד בעפולה והתחנך בבית הספר היסודי "בית זאב" בעפולה ובבית הספר התיכון לאמנויות בקרית החינוך על שם בן גוריון. הוא בלט במיוחד בענפי הספורט וזכה במספר תעודות של ספורטאי מצטיין, הוא שיחק כדורסל בקבוצת הנוער ובמסגרת זו גם יצא לתחרות בגרמניה.

   

  בסוף 1992 התגייס לצה"ל. הוא סיים את מסלול הטירונות בפלוגת ההנדסה של חטיבת גולני, נשלח לקורס נגמ"שים והמשיך את מסלולו הקרבי באימון המתקדם של החטיבה. משה נפל בקרב במוצב ריחן, ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. במהלך הקרב, בעת שהכוח ירה פגזים לעבר מחבלים, אירעה תאונה מבצעית - פגז התפוצץ בקנה המרגמה וגרם למותו של משה. חברתו, שהתגעגעה אליו בזמן שירותו בצבא, ביקשה שיכתוב לה מכתבים. לאחר מותו, העבירה למשפחה את המכתבים.

   

  אריק סיני - "הוא רצה לאהוב"

  מילים: סרן לאונרדו ויסמן ז"ל

  סרן לאונרדו ויסמן ז"ל שירת כסמ"פ בפלחו"ד צבר, בחטיבת גבעתי. הוא נהרג בפעילות באיזור כיסופים בערב יום שני, כ"ח בכסלו תשס"ד, (22.12.2003). לאונרדו קיבל צל"ש על הפעולה בה נהרג. בן 23 היה בנופלו.

   

  "הוא רצה לאהוב", שירו של סמ"ר לאונרדו ויסמן ז"ל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  השיר "הוא רצה לאהוב", אותו הלחין שמוליק נויפלד ומבצע אריק סיני, נכתב כשהיה בן 17. לאונרדו גדל עם אחותו בעפולה, כילדים לאם חד הורית. הוא למד טכנאות בכיתה י"ג והתגייס כעתודאי לחיל האוויר. אחרי כמה חודשים שבהם שירת כחשמלאי ציוד קרקע בבסיס הטכני של חיל האוויר, הוא החליט שהתפקיד לא בשבילו. הוא עבר לחטיבת גבעתי ועשה טירונות קרבית. לאונרדו היה קצין נערץ על ידי חייליו והיווה דמות אב עבורם.

   

  לאונרדו היה סגן מפקד פלחו"ד גבעתי, ויחד עם המ"פ שלו, חגי ביבי, היו קונים אוכל וביגוד לחייליהם הנזקקים. בדצמבר 2003 הוקפץ חגי המ"פ לאירוע על ציר כיסופים ברצועת עזה. אף שלא היו אמורים לצאת יחדיו לאף משימה (כל אחד יוצא בתורנותו), נסעו הם יחד ברגע שנתקבלה ההתראה על חדירת מחבל, ויצאו יחד מן הג'יפ לעבר המחבל, אף שלא ידעו את מיקומו המדויק ומתוך חשש ממשי, שכן המחבל היה קרוב לציר מרכזי וסואן בו נעים אזרחים רבים.

   

  לאחר שמיקום המחבל נעלם גם מהמצלמות, החליטו בכל זאת לנוע לקראתו. בהיתקלות הראשונה נהרג חגי מירי מדויק שלא הותיר לו סיכוי. לאונרדו, שנפגע בנשקו ואיבד כל יכולת להשיב אש, החל בזריקת רימונים לעברו של המחבל, אך גם זה לא הועיל. לאונרדו מצא את מותו גם כן באותה היתקלות, גם הוא מירי המחבל.

   

  מוניקה סקס -"לשטח מת"

  מילים: סמל מתי (מרדכי) כ"ץ ז"ל

  מתי כץ ז"ל שירת כלוחם בגדוד 50 (הנח"ל המוצנח, כיום גדוד 101). הוא נהרג בפעילות בגבול הסורי ביום רביעי, כ"ח באב תשכ"ד (6.8.1964). בן 19 וחצי היה בנופלו. מתי כתב את השיר "לשטח מת", שאותו מבצעת להקת מוניקה סקס.

   

  "לשטח מת", שירו של סמל מתי (מרדכי) כ"ץ ז"ל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מתי, בן למשה וצפורה, נולד בתל אביב ב-1944. חייו היו אינטנסיביים ומלאים בלימודים, חברה ויצירה. היה חבר בתנועת הנוער "המחנות העולים" ולאחר מכן גם מדריך בתנועה. אחרי בחינות הבגרות יצא להכשרה עם גרעין "הבשור" שהיה מיועד לקיבוץ "רעים" בנגב, הראה נטייה לספרות וגילה כשרון לציור, כתיבה ובייחוד שירה.

   

  באוקטובר 1962 גויס מתי לצה"ל. אחרי תקופת הטירונות במחנה נח"ל, התנדב לנח"ל המוצנח. מתי עבר קורס מ"כים ולאחריו קורס מש"קי קשר. למרות שחלה בצהבת בצבא, התעקש לחזור ולשרת ביחידה קרבית. בליל ה-6 באוגוסט 1964, התנדב מתי לצאת עם חוליה למשימה בקו הגבול הסורי.

   

  הכוח נתקל במארב ובמהלך הקרב נפגע מתי ישירות. לאחר שנפל, מצאו הוריו במגירה בחדרו את דפי יומנו ואת מחברת שיריו, בהם שירים ליריים עמוקי ביטוי. ספר שיריו, "עם בוא שמש", עם הקדמה מאת המשורר נתן אלתרמן, הופיע במלאת שנה לנופלו. בין השירים נמצא השיר "לשטח מת", המובא כאן לפניכם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים