שתף קטע נבחר

מדינת ישראל חוגגת 63 שנות עצמאות

חגיגות יום העצמאות נפתחו בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בירושלים. יו"ר הכנסת: "מתפללים שנחגוג בשנה הבאה עם השבויים והנעדרים ופולארד". אחיו של גלעד שליט ואיתו מספר פעילים עלו לבמה עם שלטים, וצעקו "גלעד עדיין חי"

העצב של יום הזיכרון התחלף בשמחה של יום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל: חגיגות יום העצמאות נפתחות הערב (יום ב') בטקס הדלקת המשואות הממלכתי בהר הרצל בירושלים. הטקס השנה הוא בסימן "ערֵבים זה לזה".

 

במהלך הטקס התפרצו לבמה אחיו של החייל החטוף וכמה פעילים נוספים. הם צעקו: "גלעד עוד חי" והניפו שלטים עליהם נכתב "אבא שלי אח שכול, אני לא רוצה להיות גם" ו"ביבי העם החליט - ערבות הדדית ולהחזיר את גלעד שליט". מאבטחים פינו אותם מהמקום. לאחר שיואל שליט והפעילים הורחקו על-ידי המאבטחים ושוטרי המשטרה הצבאית, ניגשה אליהם יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני ושוחחה איתם. הטקס עצמו המשיך כרגיל.


נינט טייב ורקדניות בטקס (צילום: נועם מושקוביץ)

 

בפתח הטקס קרא אחיהם של רב-סרן אלירז פרץ שנהרג בגבול רצועת עזה וסרן אוראיל פרץ ז"ל, שנהרג בלבנון - תפילת יזכור. לאחר מכן הועלה הדגל לראש התורן.

 

הזמרת נינט טייב שרה את השיר "שיר ערש", שכתב משה קלוגהפט והלחין עמיר בניון. לאחר מכן קרא עמיקם גורביץ פסוקים מספר ישעיהו פרק ל"ה, בליווי כינורת וקלירנט - ושירתו של הילד אורעד כץ והזמר דודו פישר.

 

"הפרהסיה הישראלית שלנו - הוכתמה"

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שהדליק משואה, אמר בנאומו בטקס: "ישראל של 2011 היא מדינה יהודית ודמוקרטית, הזוהרת בגאון - בליבו של מזרח תיכון מדכא ואכזרי. ממלחמות עקובות מדם, דרך טרור רצחני. מאלטלנה ועד הסכם השילומים. מרצח ראש ממשלה ועד עקירתם של מתיישבי חבל עזה. הדמוקרטיה הישראלית עמדה במבחנים קשים וכואבים- ויכלה לכולם".


יו"ר הכנסת ריבלין בטקס (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הוא הוסיף כי חוסנה של מדינת ישראל איננו דבר המובן מאליו: "החברה הישראלית היא חברה מורכבת ומגוונת, רווית מתחים ועמוסת תפיסות עולם, מנוגדות, ואף סותרות. זוהי חברה שבה, יהודים וערבים, חרדים וחילונים, מתנחלים ואנשי שמאל, חולקים כולם גורל משותף. במציאות כזאת, קיומה של חברה דמוקרטית איתנה ומתפקדת הוא הישג - שלא ניתן להתכחש לגדולתו. זהו פלא - שאין לו תקדים. ועל כך, אחיי ואחיותיי, לבנו מלא היום הזה – גאווה".


המחאה של יואל שליט וחברתו בטקס (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ריבלין פירט גם נושאים המפריעים בארץ. "לצערי, נדמה שבשנת ה-63 לעצמאותנו, רבים וטובים בתוכנו, ראו בפסיפס הישראלי גזירה - שיש להילחם בה, ולא מציאות - שיש להשלים ולחיות עימה. כך למשל, בשנה החולפת הוכתמה הפרהסיה הישראלית שלנו בניסיונות חוזרים ונשנים לסרס את הוויכוח החי המתקיים בתוכנו - אם באמצעות השתקת הקולות הנשמעים בו ואם באמצעות הרחקה של קבוצות שונות מתוכו.

 

"כך, היה עם חרמות שהוטלו על ישראלים החיים בצד הלא נכון של המפה, לכאורה. כך היה עם מכתבים הגוזרים נידוי, במסווה של פסקי הלכה. כך היה עם מהלכי חקיקה פוגעניים, וכך עם דמגוגיה מסיתה בעד ונגד חרדים. כן, בשנה החולפת הקדשנו זמן רב מדי, בניסיונות לקעקע את שותפות הגורל שלנו, וזמן מועט מדיי, לביסוס חיינו המשותפים כאן".


נשיאת בית המשפט העליון ושרה נתניהו בטקס (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הוא הזכיר בנאומו את החייל החטוף גלעד שליט ואת החיילים הנעדרים רון ארד, זכריה באומל, יהודה כץ, צבי פלדמן, גיא חבר ומג’די חלבי, "אשר יצאו בשליחותנו וטרם שבו ממשימתם, ואשר אנו מתפללים שנזכה לחוג עמם את חג העצמאות הבא, יחד עם אחינו, בשרנו, האסיר יונתן פולארד.

 

נתניהו: הפכנו למדינה חזקה ומבוססת 

לרגל יום העצמאות פרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברכה בווידאו: "הקמתה של מדינת ישראל אינה דומה להקמתן של מדינות אחרות. מעטים מול רבים נלחמו טובי בנינו ובנותינו כדי לממש את עצמאותנו. אנחנו עשינו דרך ארוכה, מופלאה, במהלך 63 השנים האחרונות. ממדינה דלת אוכלוסין, ענייה ונתמכת הפכנו למדינה חזקה ומבוססת, מעצמה טכנולוגית עולמית עם צבא שמעורר התפעלות בכל רחבי עולם, עם מדענים, עם סופרים, עם חקלאים, עם הכל".

 

נתניהו אמר כי ישראל היא מדינה מיוחדת, משום שהיא משמשת בית לעם היהודי. "היא מדינה מיוחדת משום שבכל המרחב ממערב להודו ועד האוקיינוס האטלנטי דרך המזרח התיכון וצפון אפריקה היא אי של קידמה, אי של דמוקרטיה, אי של התפתחות ופיתוח, אי של חופש והיא האי שלנו, של בני העם היהודי".

 

ראש הממשלה אמר כי יש להתאחד: "ביום הזה מצווה על כולנו לשמוח על ההישגים הגדולים, על ההצלחות ועל כל התקוות שמומשו. הביטוי 'להיות עם חופשי בארצנו' הפך למציאות חיינו וברגעים אלו אנחנו יכולים להניח בצד את כל ההבדלים ואי ההסכמות שקיימים בינינו, אנחנו יודעים שיש עוד הרבה דברים לתקן, אבל אנחנו צריכים להיות גאים במה שהשגנו ועלינו מעל לכל לחוש את כוחה ועוצמתה של האחדות. איזה כוח יש בעם ישראל כשהוא מאוחד, איזו עוצמה יש בו כשהוא מלוכד".

 

מדליקי המשואות: מוישי וחבר של אלעד ריבן ז"ל

את 12 המשואות, כמספר שבטי ישראלי, הדליקו סער שפירא , מתנדב בצופי-אש, שלמד עם הנער אלעד ריבן ז"ל, הצעיר בין 44 הרוגי אסון הכרמל. את צוערי השב"ס שנספו באסון הכרמל מייצגת כלאי אריג' ארכאב, עובדת סוציאלית מהעדה הדרוזית, שתדליק את המשואה יחד עם שפירא. הרב שמעון רוזנברג, איש תנועת חב"ד ששכל בנובמבר 2008 את בתו וחתנו בפיגוע טרור בבית חב"ד במומבאי. נכדו הפעוט מוישי שניצל מהפיגוע גדל בביתו.

 

עוד הדליקו משואות: חבר הכנסת לשעבר מתתיהו דרובלס, ששימש כראש המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית. אל"מ הושע פרידמן, לוחם, מפקד חטיבת כרמלי ואיש חינוך. אורית דרור , חברת קיבוץ לביא אשר תרמה עם בעלה את איבריו של בנה שנפטר לאחר מחלה קשה. זהבה דנקנר, פילנטרופית המתנדבת למען החברה מזה עשרות שנים הן בעשייה בפועל

 והן בתרומות כספיות. עומר בר-לב, המשמש זה 13 שנה בהתנדבות כיו"ר "אחרי-נוער מוביל שינוי". גדי בשארי, שהקים מיזם התנדבותי. מיכאל גולדמן, ניצול שואה אשר הצטרף לצוות של גדעון האוזנר התובע במשפט אייכמן.

 

ברברה גולדשטיין מארגון נשות הדסה המציין 100 שנה להיווסדו. ד"ר זאב דשבסקי, נשיא "מחניים" - עמותה להקניית תרבות יהודית-ציונית לעולים. יובי תשומה, פעילה חברתית בגרעין "חברים בטבע" של צעירים מתנדבים ממשפחות של יוצאי אתיופיה הפועלים לשיפור חייהם של בני העדה שנתקלו בקשיי קליטה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 09/05/2011 19:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטקס בהר הרצל
צילום: נועם מושקוביץ
יואל שליט עם השלט
צילום: נועם מושקוביץ
בין מדליקי המשואות. סבו של מוישי שהוריו נרצחו בבית חב"ד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. ברכה לחג
צילום: רויטרס
מומלצים