שתף קטע נבחר

ישנן בנות

שתי זמרות בינלאומיות, מסורת, הצלחה, סודות ומה שביניהן. קווי דימיון בין דנה אינטרנשיונל לבין עפרה חזה

23 באפריל, 1983, מוצאי שבת.

שרון כהן בת ה-11 מרותקת למסך הטלויזיה ומתפללת שעפרה חזה תזכה במקום הראשון. שש נקודות בלבד הפרידו בין עפרה וניצחון באירויזיון. חי היא שרה, אך לא הצליחה במקום בו הצליחו יזהר כהן וגלי עטרי לפניה.

 

15 שנה אחר כך תעלה שרון כהן, היא דנה אינטרנשיונל, על אותה במה ותגרוף את המקום הראשון.

דנה אינטרנשיונל הפכה לנבואה שהגשימה את עצמה. ניצחונה משנת 1998 בבירמינגהם, אנגליה, הכתיר אותה כדיוה בינלאומית, הביא רגעי אושר קולקטיבי, והוציא אלפים לכיכר רבין לחגוג בגאווה.

 

כמו עפרה, שגדלה בשכונת התקוה למשפחה תימנית מסורתית והתחילה את הקריירה הבינלאומית שלה בשוליים כחברה בסדנת התיאטרון של שכונת התקווה, דנה, אף היא ממשפחה תימנית, התחילה את הקריירה שלה בהופעות במועדוני גייז תל אביביים, בשוליים התרבותיים של ישראל של שנות התשעים.

 

 

עפרה, הנערה מהתקוה, בגרה והפכה לזמרת בעלת קול נדיר ואישיות כובשת שרכשה לה קשת רחבה של מעריצים בישראל ומחוצה לה. היא עבדה עם מפיקים בינלאומיים מהשורה הראשונה ותרמה מקולה לכמה פסקולים. בדרכה האותנטית שילבה בין מסורת לפופ וזכתה להצלחה מסחרית יוצאת דופן. דרך ארוכה - משלאגר לדיסני, מסחלב פראי עד לנסיך מצרים. ואולי מפרחה לנסיכה.

 

 

סיפור חייה של עפרה נראה לעיתים כניסיון לאתגר את התפישה התמימה לגביה, נראה היה שיש סיפור נוסף מאחורי הקול היפה. מבט בשמות האלבומים שלה מספר אולי את הסיפור שמאחורי הקול - הראשון שבהם אהבה ראשונה, השביעי פיתויים, העשירי שירי מולדת, בית חם האחד עשר, ואחריו, שירי תימן, אדמה, וכל הנשמה, האחרון שיצא בעברית.

 

דנה היא כמו בתולה, נוסעת לפטרה ולא יכולה בלעדיך... וכמו עפרה לא יכולה להתעלם מהמסורת שהיא חלק בלתי נפרד מהקולות והזהות שלה ושרה גם את דרור יקרא. השנה היא שוב מייצגת את ישראל וכמו עפרה, בגרמניה. אחותה של עפרה ביקשה שתופיע בשמלה ושתהיה יפה כמו עפרה.

 

דנה היתה צריכה לעבור תהליך כואב שהתאים את זהותה הפנימית עם החיצונית, עפרה נדמה, היתה בעיצומו של מסע לגילוי עצמיותה, לרוע המזל המסע היה חסוי והסתיר עימו סודות גדולים. סוד אחד גדול מאד, הוביל אותה כנראה אל מותה הקשה.

 

דנה היתה מתה להיות עפרה. עפרה לו חיה כמו דנה, לא היתה מתה.

 

 


פורסם לראשונה 11/05/2011 17:47

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא יכולה להתעלם מהמסורת שהיא חלק בלתי נפרד מהקולות והזהות שלה". אינטרנשיונל
מומלצים