שתף קטע נבחר

אין רכבות בתחנות; השופטת: "הגלגלים ינועו"

המשטרה תבקש להאריך מעצר חברי ועד העובדים שהתפרעו, ובינתיים הבלגן חוגג: למרות צו מניעה זמני לשביתה, שהוארך עד יום ב', אין תנועת רכבות ומאבטחים לא מאפשרים כניסת נוסעים. השופטת: "החיילים יחזרו הביתה לשבת". נוסע: אכזבה נוראית

"החיילים יחזרו הביתה לשבת, והגלגלים ינועו ללא תקלה". כך קבעה הבוקר (יום ה') שופטת בית הדין לעבודה בתל-אביב, אפרת לקסר, שהאריכה עד יום שני בבוקר את צו המניעה הזמני שהוציאה הלילה לעובדי הרכבת. ואולם, בפועל הבלגן בתחנות הרכבת ברחבי הארץ חוגג, ותנועת הרכבות משובשת עד מוקפאת. בתחנות הרכבת מתקבצים נוסעים מתוסכלים שמנסים להבין כיצד יגיעו למחוז חפצם. 

 

  • מדברים על הרכבת בפייסבוק של ynet

 

אמש פורסם לראשונה ב-ynet, כי ועד העובדים החליט על ההשבתה ללא התרעה מוקדמת, במחאה על מעצרם של תשעה מחברי ועד העובדים במהלך הפגנה שקיימו מול ביתו של היו"ר המיועד של דירקטוריון הרכבת, אורי יוגב. העצורים, בהם יו"ר ועד העובדים גילה אדרעי, הפגינו במכבים-רעות מול ביתו של יוגב, שלטענתם תומך בהפרטת חלקים מרכבת ישראל. המשטרה תבקש להאריך את מעצרם של התשעה.

 

אחד מפרקליטי הנהלת הרכבת אמר כי להערכתו תנועת הרכבות תחודש במלואה רק בסביבות השעה 11 בבוקר. "יו"ר וועד העובדים בדרום, משה אוליאל, נתן הוראה רק היום ב-7:20, לאחר הפסקת הדיון בבית המשפט, לחדש את תנועת הרכבות, וזה תהליך שלוקח זמן", האשים עו"ד גדעון רובין, המייצג את ההנהלה ביחד עם אלון עזרא ומאיה צחור, וטען כי מתוך 20 חברי הוועד, נעצרו ארבעה בלבד.

 

לעומתו, טען עו"ד ישי תקן, נציג ההסתדרות, כי "אנחנו נמצאים בסיטואציה מאוד חריגה, שבה כל האנשים שמובילים את המאבק הארגוני הזה, נציגי ועד העובדים, אינם נמצאים בדיון בגלל שהם במעצר". הוא ביקש כי הדיון יידחה עד שחרורם ממעצר. בהסכמת שני הצדדים, הוחלט לדחות את הדיון ליום שני בבוקר, ולהשיב את הרכבות לפסים. ברכבת אמרו כי ההנהלה מתכוונת לפנות לבית המשפט בעקבות "ביזוי הצו" והיא בוחנת הגשת תביעות אישיות בגין נזקים שגרמו נציגי הוועד לחברה. 


בחיפה אין רכבות. עומס בחוף הכרמל, הבוקר (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

עוד לפני הדיון, הודיעו בהסתדרות, שמנהלת את ועד עובדי הרכבת במקום חברי ההנהלה שנעצרו אתמול, כי בכוונתם לכבד את הצו, אך יהיה קושי להגיע אל כל העובדים - ולכן העריכו כבר בלילה כי השיבושים יימשכו, למרות צו המניעה. יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, שקיבל לידיו את ניהול ועד עובדי הרכבת, ציין שאינו יכול להודיע על החזרה לעבודה לכל העובדים בשעת לילה מאוחרת, שכן אנשי הוועד המרכזיים נמצאים במעצר.

  

"חוצפה, שובתים על גב הציבור"

ואכן, בבאר שבע תחנות הרכבת לא נפתחו. מאות נוסעים שהגיעו בשעות הבוקר המוקדמות לרציף תחנות הרכבת בבאר שבע, התקבלו בסבר פנים יפות על ידי המאבטחים, שאמרו להם בנימוס, שעדיף להם לעלות על האוטובוס. "הרכבת בשביתה", הודיעו המאבטחים שהספיקו לחזור על המשפט מאות פעמים. "אין רכבות בינתיים עד להודעה חדשה. יש שביתה". הנוסעים המאוכזבים נאלצו לחצות את הכביש לתחנה המרכזית בבאר שבע.

 

אחד מהם, משה גונן, סיפר על "אכזבה נוראית": "שמעתי שהוועד כועס על הכוונה

להפריט. אבל זו אכזבה נוראית לכל מי שצריך לקום בבוקר מוקדם לעבודה ולהשתמש ברכבת. זה לא בסדר". נוסעת אחרת, דיאמנטה בנסון, סיפרה: "הלכתי לתחנה המרכזית, ראיתי את התורים והתייאשתי. אני לוקחת מונית הביתה ולוקחת את האוטו. אני צריכה להגיע לכרמיאל ורכבת זה אידיאלי, אבל אין ברירה. אעמוד בפקקים ואוציא כסף על דלק, באוטובוס זה יכול לקחת 4 שעות. ראיתי שיש צווי מניעה אז באתי בכל זאת לרכבת, אבל אין רכבת".

 

זיוה ספר, שעמדה בתור לקו 370 לתל-אביב, אמרה: "זה שוק של החיים, זו בדיחה. חיילים, אנשים שרצים לעבודה ועוד ביום חמישי. אני מקווה שאגיע בזמן, אבל אני לא מאמינה". משה אגמי, שעמד אף הוא בתור לאוטובוס, כינה את השביתה "חצופה": "ראיתי שהשער סגור והיפנו אותו לתחנה המרכזית. אני אאחר עכשיו להדרכה שהייתי צריך לעשות בעבודה. זו ממש חוצפה, בלי הודעה מוקדמת. אם רוצים לעשות שביתה שיכינו את הנוסעים, יודיעו מראש וייתנו להנהלה אולטימטום. אי אפשר לעשות שביתה על גב הציבור". 

 

"נתפסנו עם המכנסיים למטה"

בתחנה המרכזית המהומה חגגה והנוסעים נלחמו כדי לתפוס מקום על האוטובוסים לתל אביב."השביתה תפסה אותנו עם המכנסיים כמעט למטה", הודה אחד הנהגים. חגית הייתה אמורה להגיע לנהריה, לקורס הכנה ללידה. "הופתעתי לראות שהרכבות מושבתות. אני לא יודעת מה לעשות". שי פרץ, נוסע שנאלץ לקחת את האוטובוס אמר, כי "אני מקווה שיהיה מקום, עם כל הלחץ הזה של החיילים".


בלי הודעה מוקדמת. תחנת רכבת ארלוזורוב בת"א סגורה (צילום: ירון ברנר)

 

נוסעים בתחנות הרכבת בחיפה שלחו מיילים אדומים למערכת ynet לפיהם התורים מתארכים ואין רכבות שפועלות במקום. גם בתחנת תל-אביב מרכז-סבידור אין רכבות הבוקר. המאבטחים הודיעו לכל הנוסעים שמגיעים לתחנה שהרכבת סגורה. דוברת רכבת ישראל, לירן גורדון, טענה בשיחה עם ynet כי "צר לנו שגם אחרי צו המניעה העובדים ממשיכים לפעול באופן שאינו מכבד ואינו לפי הנהלים. העובדים פשוט רואים את ציבור הנוסעים כשבויים שלהם, במקום כציבור לקוחות".


פורסם לראשונה 12/05/2011 07:11

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, יואב זיתון, בועז פיילר, הלל פוסק ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת הרכבת בנהריה
צילום: אבישג שאר ישוב
נוסעים מתוסכלים
צילום: בן קלמר
פרקליטי הנהלת הרכבת בדיון
צילום: בן קלמר
העובדים העצורים
מומלצים