שתף קטע נבחר

כוננות נכבה: ממחר היערכות ביטחונית מוגברת

על רקע הקריאות לנצל את יום הנכבה לפתיחה באינתיפאדה שלישית, החליטה המשטרה לתגבר כוחות ברחבי הארץ עוד לפני תפילות יום השישי. שוטרים יונחו לנהוג באיפוק, צה"ל יפקח עין גם על עזה. וילנאי: "ננסה לא להפעיל אש חיה"

במשטרת ישראל התקיימה היום (ה') הערכת מצב בהשתתפות המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, וקצינים בכירים, לקראת אירועי "יום הנכבה" שיתקיימו ביום ראשון הקרוב. במשטרה הוחלט על היערכות מוגברת ותגבור הכוחות ברחבי הארץ החל ממחר, אז ייערכו תפילות יום השישי בהר הבית.

 

הפלסטינים מכנים את יום המחאה מחר "יום השאגה", ולפני יום הנכבה מחרתיים הם מתכוונים לציין בשבת את "יום

התרועה", עוד קדימון ל"דבר האמיתי". אף שהערכת המודיעין המשטרתית היא שהמחאות וההפגנות לא יתפתחו להפרות סדר חריגות, שוטרים ושוטרי מג"ב יתפרסו משעות הבוקר המוקדמות במזרח ירושלים ובסמטאות העיר העתיקה, וחפ"ק יוקם בסמוך לכותל.

 

במערכת הביטחון נערכים השנה באופן מיוחד ליום הנכבה, שבו מציינים הפלסטינים את "אסונם" - הקמת מדינת ישראל, אחרי שבחודשים האחרונים הופיעו ברשתות החברתיות קריאות לצעדות המוניות לעבר גבולות ישראל ממדינות ערב ולפתיחה באינתיפאדה שלישית. בצה"ל נערכים לאפשרות שהאירועים, שיחלו כבר מחר, יגלשו לפסים אלימים וייווצר חיכוך בין פלסטינים לכוחות צה"ל ולמתנחלים.

 

השוטרים יתבקשו על-ידי מפקדיהם לגלות מתינות ואיפוק, ובמשטרה מעריכים שגם הפלסטינים אינם מתכוונים להסלים את המצב. במסגרת ההיערכות המיוחדת, המשטר תתגבר את כוחות מג"ב באזור עוטף ירושלים, במעברים ובקווי התפר.

 

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, אמר הערב בהרצאה בפני סטודנטים באוניברסיטת תל-אביב כי האיום האמיתי שעלול להוביל למהומות ביום הנכבה הוא צעדות המוניות: "ננסה לטפל בנושא מבלי להפעיל אש חיה". וילנאי אמר כי "הרשתות החברתיות הפלסטיניות מלאות בקריאות זעם נגד ישראל. אנו מניחים שהפלסטינים ינסו לעשות לנו מחאה אזרחית, כפי שלמדו מאחיהם בלוב ובמצרים".

 

החשש בעזה: פלסטינים יתקרבו לגדר

במקביל להיערכות כוחות הביטחון ביהודה ושומרון, בצה"ל נערכים לאפשרות של אירועים חריגים ברצועת עזה. בעוד שביהודה ושומרון תוגברו כוחות למקרה שתהלוכות והפגנות יגלשו לפסים אלימים, בעזה בעיקר חידדו נהלים והתמקדו בתרחישים שונים שבהם יתקרבו קבוצות של אזרחים לעבר גדר המערכת.

 

המורכבות בעזה שונה מזו שביהודה ושומרון, שכן אזור גדר המערכת אסור לתנועה. כל ניסיון להתקרב אליו נתפס כאירוע

טרור, ועל כן יצטרכו הכוחות לפעול בשיקול דעת ולבחון אם מדובר באזרחים תמימים או בניסיון של ארגוני טרור לבצע פיגועים. בכל מקרה, המטרה היא למנוע הגעה לגדר המערכת מבלי שיהיו באירועים האלה נפגעים בנפש.

 

גורמים צבאיים אמרו ל-ynet כי הן ביהודה ושומרון והן ברצועת עזה, יש סבירות גבוהה שלא יתרחשו אירועים חריגים. עם זאת, מפקדים בכירים - בעיקר מפקדי חטיבות מרחביות ומפקדי גדודים - יהיו פיזית בשטח והם אלה שייתנו את ההנחיות כיצד לפעול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום הנכבה יתלקח? "האיום האמיתי - צעדות המוניות"
צילום: AFP
מומלצים