שתף קטע נבחר

יום הנכבה: עצורים במזרח י-ם, פצועים בנבי סאלח

תפילות יום השישי הסתיימו בשקט, אבל אחריהן התפתחו עימותים בין שוטרים לצעירים בסילוואן, א-טור ובאב-חוטה. יידויי אבנים גם ליד בית-לחם ורמאללה. לפחות 10 נפצעו ליד נבי סאלח

החשש מהתלקחות גדולה לקראת "יום הנכבה " התבדה - לפחות בינתיים. בהר הבית בעיר העתיקה בירושלים הסתיימו בצהריים (יום ו') התפילות בהשתתפות כ-8,000 בני אדם בשקט יחסי. גם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הגיע לפקח על הכוחות שנערכו במיוחד. בהמשך, בשכונת במזרח העיר וגם בשטחים, נרשמו כמה הפרות סדר. פעילי שמאל דיווחו כי לפחות 10 נפגעו בעימותים.

 

צה"ל פיזר כמה עשרות פלסטינים, אזרחים זרים ופעילי שמאל ישראלים, שיידו אבנים סמוך לכפר נבי-סאלח שממזרח לרמאללה. המפגינים מסרו כי יותר מעשה בני אדם נפגעו בעימותים וטענו כי כלל לא נרשמו יידויי אבנים. 

 

בסילוואן שליד לעיר העתיקה התעמתו צעירים עם כוחות משטרה שנכנסו לכפר. הם יידו אבנים, שוטרים, הגיבו  באמצעים לפיזור הפגנות. בבאב-חוטה פוזרו מיידי אבנים ושלושה נעצרו. בא-טור עצרו כוחות מג"ב ומשטרה מפגין נוסף. גם בעיסוויה הושלכו אבנים על כוחות הביטחון.


כוחות המשטרה בא-טור עצרו מפגין אחד (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ביומיים האחרונים עצרו חוקרי מפלג המיעוטים ביחידה המרכזית 13 צעירים ערבים שעל פי המשטרה התכוונו להפר את הסדר היום וביום ראשון. מעצרם הוארך עד יום שני.

 

תושב סילוואן, אבו נאסר, האשים את המשטרה באירועים. "זה בגלל שנכנסו לכפר והחליטו להגביל את גיל המתפללים (מ-45 ומעלה)". הוא הוסיף ש"הכל בגלל היהודים שהתנחלו כאן בסילוואן. המשטרה כנסת ומגנה עליהם ופוגעת בנו. אי אפשר לסבול את הכיבוש יותר ואנחנו מראים את זה לקראת יום הנכבה".


8,000 בני 45 ומעלה השתתפו בתפילות, שעברו בשקט יחסי (צילום: גיל יוחנן)

 

התפרעויות מקומיות נרשמו גם בשטחי יהודה ושומרון.

 מדובר צה"ל נמסר כי 50 פלסטינים התקהלו סמוך לאום-סלמונה, דרומית לבית לחם, ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון שהשיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות. שטח צבאי סגור הוכרז במקום. "בסך הכל נעצרו שישה פלסטינים", נמסר.

 

בגזרה אחרת, סמוך לגדר ההפרדה ממערב לרמאללה, התקיימו כרגיל הפגנות המחאה נגד הגדר. עשרות פלסטינים ואזרחים ישראלים וזרים התקהלו סמוך לכפר נעלין ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. הפגנה דומה התקיימה סמוך לכפר בילעין. לא ידוע על נפגעים. בשני המקרים השתמשו כוחות צה"ל באמצעים לפיזור הפגנות.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 13/05/2011 14:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות הביטחון בסילוואן
צילום: גיל יוחנן
ההתפרעויות בהר הזיתים
צילום: נועם מושקוביץ
היום ליד הר הבית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים