שתף קטע נבחר

דיווח: טכנולוגיות טילים מצ' קוריאה לאיראן דרך סין

דו"ח של האו"ם טוען להפרה של הסנקציות על פיונגיאנג, שהעבירה טכנולוגיות של טילים בליסטיים לאיראן, כביכול דרך "מדינה שכנה שלישית". דיפלומטים: זו סין

צפון-קוריאה ואיראן החליפו כנראה באופן שגרתי טכנולוגיות של טילים בליסטיים, דבר המהווה הפרה של הסנקציות הבינלאומיות. כך עולה מדו"ח סודי של האו"ם שהגיע הערב (שבת) לידי סוכנות הידיעות רויטרס.

 

בדו"ח נכתב גם כי העברת הטכנולוגיה האסורה נעשתה דרך "מדינה שלישית שכנה". לדברי כמה דיפלומטים, שביקשו להישאר בעילום שם, המדינה הזו היא סין. הדו"ח נשלח למועצת הביטחון של האו"ם על-ידי צוות מומחים של האו"ם, המפקח על יישום הסנקציות שהוטלו על פיונגיאנג אחרי שביצעה שני ניסויים גרעיניים בשנים 2006 ו-2009.


צילום אווירי של הכור הצפון-קוריאני ביונגביון (צילום: AFP)

 

הסנקציות של האו"ם כללו איסור על העברת טכנולוגיה הנוגעת לגרעין ולטילים לצפון-קוריאה וממנה, וכן אמברגו נשק. העיצומים של האו"ם כללו גם איסור על סחר עם כמה חברות צפון-קוריאניות וקריאה להקפאת נכסים של אישים צפון-קוריאנים והגבלת תנועה עליהם. "יש חשד כי פריטים הקשורים לטילים בליסטיים הועברו בין צפון-קוריאה לאיראן בטיסות רגילות של מטוסי 'איר קוריו' ו'איראן אייר'", נכתב בדו"ח.

 

כמה דיפלומטים במועצת הביטחון אמרו כי סין אינה מרוצה מהדו"ח. בעבר כבר מנעה בייג'ינג פרסום דו"חות של צוותי מומחים על צפון-קוריאה וסודן. מוקדם יותר השבוע, רוסיה ביצעה צעדים דומים כדי למנוע פרסום דו"ח דומה על איראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור האיראני בבושהר. חומרים דרך סין?
צילום: רויטרס
מומלצים