שתף קטע נבחר

שקר החן והבל הוואן סייז

איך בחורה מלאה ובחורה רזה אמורות להשתחל לשמלה באותה מידה? ובכן, מותגים ומעצבי אופנה מסויימים מתעקשים שזה אפשרי ומציעים פריטי לבוש במידת ווואן סייז . לדבריהם, מדובר בגודל אחיד שיושב טוב על כל מבנה גוף . שלחנו את כתבנו לברר אם יש אמת בפרסום והוא חזר עם מיתוס מופרך

לפני מספר חודשים שוטטנו במעלה רחוב דיזנגוף התל-אביבי ונכנסנו למספר חנויות מעצבים על מנת למצוא לקולגה שמלה יומיומית משגעת. אולם, בכל פעם כשביקשנו לראות דגם במידה לארג' - ללא ספק מידה נורמטיבית לאותה בחורה בעלת מבנה גוף רחב קיבלנו תשובה זהה והזויה מהמוכרת: "מתנצלת חמודים שלי, רוב הדגמים בחנות שלנו במידת 'וואן סייז'; מעט מאוד פריטים מגיעים בכמה מידות".

 

 

כשביקשנו לברר כיצד בחורה בעלת מבנה גוף רחב ובחורה בעלת מבנה גוף רזה אמורות להשתחל לאותה שמלה, קיבלנו הסברים שונים ומשונים שהובילו לאותה אמירה חלושה ומסכמת: "ככה זה".

 

ככה זה, שמן או רזה

כל מי שלבשה או לבש לצורך העניין שמלה, חולצה או מכנסיים שעונים להגדרה 'וואן סייז', יודעים מניסיון אישי שזה לא באמת מתאים לכו-לם. ישנם בעלי מבנה גוף רזה יותר, שפריטי הוואן סייז פשוט תלויים עליהם כעל שלד דחליל ואינם מדגישים או מחמיאים לגזרתם. בעלי מבנה גוף רחב מראש מתקשים ללבוש פריטים וואן סייז שכן ברוב המקרים הם צמודים מדי לגוף ולא ישאירו יותר מדי מקום לדמיון - או לתנועה.


כוהנות האופנה מבקרות במעוז הוואן סייז, הבסטות בשוק הכרמל (צילום: גיא קרן)

(טריני וסוזנה עושות את ישראל, ערוץ 10)

 

בעולם שלנו בו כל דבר נמדד, בין אם במחיר ובין אם במידה, מונח הוואן סייז (One Size), יוצר למעשה אשליה בקרב ציבור הצרכנים. "המקרים הבודדים שהמושג של וואן סייז עשוי לעבוד זה בגזרות ספציפיות של שמלות אובר סייז, בהן המבנה של השמלה רחוק מן הגוף", מסכם מעצב האופנה והסטייליסט גדי אלימלך.


רפוי ומחמיא, אותה הגברת בפרשנות אחרת. גדי אלימלך (צילום: עמית ישראלי) 

 

מתאים לכולם, לפעמים

"במקרה כזה, על אישה בעלת נתוני גוף מלאים, השמלה תשב בצורה רפויה ומחמיאה ועל בחורה רזה יותר, בשילוב עם חגורת מותן נכונה, השמלה תקבל פרשנות אחרת, גם היא מחמיאה. אני חושב שבחורה במידה 36 ובחורה במידה 46 לעולם לא יכולות להיכנס לאותו הבגד.

 

באופן חד משמעי -  כל הרעיון של וואן סייז מגיע מתוך מקום של עצלות ורצון לפתרון מהיר ונוח ליצרנים, משום שכדי ליצור גזרה חדשה למידה

גדולה יותר, נדרשת הרבה יותר מחשבה. בסופו של יום הדבר נתפס כשקרי בעיניי הלקוחות.

 

אני ממליץ בחום על פרק מתוך הסדרה של טריני וסוזנה, בו הוזמנו בעלי מותגים מובילים לצפות בתצוגת אופנה ובה הוצגו פריטים מהמותג שלהם שנטען כי הם וואן סייז. בתצוגה צעדו בכל פעם זו לצד זו, שתי דוגמניות בעלות מידות קיצוניות האחת מן השנייה שהולבשו בפריט זהה; המבוכה בקהל הייתה כה גדולה, כשבסופה של התצוגה בעלי המותגים הרגישו צורך לבוא ולהתנצל".

 

כל דבר במידה

אשליית הוואן סייז מסחררת את עולם האופנה ונפוצה בעיקר בבגדי עבודה, בגדים רחבים, בגדי ספורט שעשויים מבד לייקרה, שכמיות, חולצות ושמלות קשירה או מעטפה, מעילי אובר סייז שחזרו לאופנה בימים אלו וכן בגדים אתניים שלרוב תפורים במידה אחת. מעבר לייעול חווית הקנייה שפילוסופית הוואן סייז אמורה לתת לה מענה, ייצור פריטי אופנה במידה אחת שכביכול מתאימה לכולם, חוסכת עבודה ובעיקר זמן עבור היצרן.

 

בחנויות מעצבים וברשתות אופנה ניתן למצוא סריגים, טוניקות ושמלות מבדים נשפכים או נמתחים על טהרת האובר סייז, או 'גדל מידות' בעגה המקצועית. בפועל ייצור פריט כזה חוסך זמן ואנרגיה ליצרן, אך לא תמיד מתאים למי שאינו בעל מבנה גוף ממוצע.


בדים נשפכים על טהרת האובר סייז, מתאים לכולם? (צילום: אילוסטרציה)

 

"אני ממש לא מבינה את הרעיון הזה, גם טוניקה מבד אלסטי לעולם לא תראה אותו הדבר על מידות שונות", קובעת מעצבת האופנה קרן זרקה (ANNA K). "אנשים צריכים להבין שאין דבר כזה מכנה משותף בתחום האופנה, ואין באמת דבר כזה וואן סייז כיוון שכל מידה נראית שונה ויש להתחשב בנתוני הגוף והמבנה של כל גבר אישה.

 

זה נובע בעיקר משיקול כלכלי וחסכון במשאבים, סוג של למצוא פתרון בדמות מכנה רדוד רחב יותר; לקלוע לכל מי שתיכנס לחנות, ולחסוך בעלויות ייצור. אבל זה לא באמת פרקטי וזה מאוד לא מתאים לתחום האופנה. צריך להבין שיש להתאים את גזרת הבגד והמידה שלו בדיוק מירבי למבנה וגודל הגוף".

 

כשאת מודדת

האם באמת וואן סייז לא מתאים לכל מבני הגוף? אמנם הוא לא מתאים לנשים בעלות מבנה גוף ממוצע, דהיינו נשים במידה מדיום, אך כן ניתן למצוא כיום סריגים וטוניקות המוגדרות כאובר סייז ומתאימות לנשים במידות 36-38 למשל. על נשים בטווח מידות שכזה תתקבל נפילה מעניינת של הבד על הגוף ולכן יתאים לטווח רחב של מידות.


נפילה מעניינת של בד. באום אנד פרדגרטן לקפה ביזאר (צילום: ניר יפה)

 

בסופו של דבר מידה אחת תתאפשר כשהפריט הוא אובר סייז למידה מסוימת, ואז נשים במידות דומות יכולות ללבוש אותו. תופעה מעניינת אחרת שאפשר לשים אליה לב, היא שמעצבים מסוימים כמו דורית שדה, גרשון ברם ואחרים נותנים מספור משלהם למידות כמו: 1, 2, 3, וכך יוצא שאצל מעצב מסוים מידה 1 שלך תהיה איקס, ואצל מעצב אחר מידה 1 תהיה וואי. כלומר, נוצר מצב שנשים לא מודעות למידה האמיתית שלהן ויקנו וואן סייז למרות שלמעשה לא מדובר בכזה.

 

"שימוש במידות הוואן סייז נפוץ מאד בעיקר בסריגים רכים מאחר ויש מתיחה ונפילה יפה והוא בעיקר חוסך עבודה ליצרן", מחזקות אירה גולדמן ואפרת זיו, מעצבות ברשת קום איל פו. "המידה האחת כביכול מתאפשרת כשהפריט הוא אובר סייז למידה ממוצעת ואז טווח רחב יחסית של מידות יכולות ללבוש אותו".

 

לסיכום: עשו מדידציה

על מנת לקבל את המראה בו אנחנו מעוניינים, חשוב – ואפילו קריטי - שהבגד יהיה במידה הנכונה והמתאימה למבנה הגוף שלנו. על קו הכתפיים להיות במקום הנכון, על הבגד לטשטש את מה שאנו רוצים להסתיר ולהבליט את נתוני הגוף המחמיאים. כאמור, ישנם מספר פריטי אופנה בהם הוואן סייז כן מתקבלת, בעיקר בתחום אביזרי האופנה לרבות כובעים, תיקים, כפפות, תכשיטים וכו'. המותג המקומי 'זוהרה' למשל, מציע גרביונים אלסטיים וגמישים שמתאימים לטווח מידות רחב יותר. 

 

כאמור, הדבר עשוי לעבוד גם במספר פריטי העונים להגדרה של אובר סייז. "וואן סייז הוא מונח המשמש לתאר בגד אשר תוכנן כך שיתאים לאנשים עם מידה ממוצעת", מסכמת נירית לוי, מעצבת ראשית ברשת גריפ. "הרוב טוענים שישנם פריטים מסוימים בהם התוצאה מתקבלת על הדעת, אך עדיין לא הגיוני שבחורה במידה 36 ובחורה במידה 44 ילבשו את אותו פריט.

 

אנשים גדולים מאוד או קטנים מאוד לא ירגישו בנוח בבגד כזה. גישה זו אמורה להקל על הצרכנים לתפוס משהו מהמדף ומהר, בלי הצורך במדידה ובדרך כלל מוצרי המונחים ליד הקופה הם במידה אחת: אקססוריז למיניהם, צעיפים, כפפות, כובעים וחגורות למרות שגם באביזרים מהסוג הזה קיימות מידות. אני מציעה לכל הנשים להתעקש לקבל את המידה שלהן, כי לכל אחת מגיע בגדים שיחמיאו לגזרה שלה".

 

 

עוד כתבות בלאשה

תיקים לוהטים - 4 טרנדים חמים

סטריט קוטור - הפקת אופנה

עבירות צווארון לבן - טרנד הצווארונים

 

 


 


פורסם לראשונה 31/05/2011 10:12

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טריני וסוזנה הביכו מעצבים
צילום: יוסי צבקר
צילום: פיטר לקס
בדים רכים נופלים. ואדום דה בראנץ'
צילום: פיטר לקס
טוניקה רחבה צבעונית. בוטיק זזה
צילום: דדי אליאס
נראה שונה על מבני גוף שונים. TWO2TWO
צילום: טל טרי
וואן סייז בגזרה רפויה. Copy of
צילום ניר יפה
גופיית תחרה צהובה. אובר סייז
צילום: דדי אליאס
לאשה בפייסבוק
מומלצים