שתף קטע נבחר

מצעד "יום הנכבה" ברמאללה: "אנו כמו הצבר"

אחרי צפירה למשך 63 שניות, הפלסטינים מציינים את "האסון" בתהלוכה מכיכר מנארה. "אנו דבקים בשטח כמו הזעתר, הזית והצבר", קראו נואמים. בירושלים נפצע קל שוטר והושלכו בקבוקי תבערה על "הדסה". עימותים גם בקלנדיה

בעוד שבתל אביב נחקר חשד לפיגוע דריסה קטלני, בגדה המערבית, במזרח ירושלים ובעזה מציינים את "יום הנכבה". ברמאללה יצא בצהריים (יום א') לדרך המצעד לציון "האסון" שבהקמת מדינת ישראל, בהשתתפות אלפים שיצאו מכיכר מנארה. במקביל, בירושלים נמשכו הפרות הסדר.

 

ברחבי הגדה המערבית נשמעה בשעה 12:00 צפירה בת 63 שניות, כמספר שנות קיומה של המדינה. בכיכר מנארה ברמאללה התכנסו לציין את "יום הנכבה" אלפי אנשים, שמניפים דגלי פלסטין לצד דגלים שחורים. צעירים אחדים אף שרפו דגלי ישראל. בכיכר מתקיימות הופעות, ובכירים נשאו דברים. במקביל, ברצועת עזה מתוכננות תהלוכות מכיוון בית חאנון ומהעיר עזה, לכיוון מחסום ארז.

 

"למרות שפלסטין גזולה מזה 63 שנים, אנחנו נשארים כמו הזעתר, הזית והצבר – אנחנו נשארים ודבקים בשטח", קראה אחת הנואמים בעצרת. "אנחנו ננצח בסופו של דבר", הוסיף דובר אחר.

 

בינתיים בגדה המערבית נרשמת תנועה ערה של גורמי הביטחון, ישראלים ופלסטינים באזור המחסומים בין שטחי A לשטחים הישראליים, כדי למנוע מתהלוכות ספונטניות להגיע למעברים ולהתעמת עם חיילים. עם זאת, במחסום קלנדיה שבצפון ירושלים כבר מתגודדים מאות פלסטינים. מצה"ל נמסר כי עשרות מפגינים מיידים אבנים ומפוזרים באמצעות רימוני גז מדמיע. אין דיווחים על נפגעים.


שוטרים עוצרים חשוד בעיסוויה. נמשך ידוי האבנים (צילום: רויטרס)

 

במקביל, בעיסוויה שבמזרח ירושלים נמשך ידוי האבנים לעבר כוחות משטרה ומג"ב, שגרם לפציעת שוטר באורח קל. הוא טופל במקום ושלושה חשודים נעצרו. בנוסף, הושלכו שלושה בקבוקי תבערה לעבר השער האחורי של בית החולים הדסה הר הצופים, שהתנפצו והתלקחו. איש לא נפגע, ולא נגרם נזק. בסך הכל נעצרו בימים האחרונים כ-60 פלסטינים, על רקע האירועים לציון "יום הנכבה".

 

השר אהרונוביץ': "האירועים בשליטה"

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', סייר באותו הזמן בעיר העתיקה ובמוקדי החיכוך במזרח ירושלים וקיבל סקירה ממפקדי המשטרה על מצב האירועים. "אנחנו נמצאים בפריסה מרבית, המשטרה בכוננות גבוהה. הכוחות פרוסים בכל רחבי הארץ, בדגש על ירושלים. הכוונה היא להעביר את היום בשקט", אמר. "הערכת המצב היא שהאירועים נמצאים בשליטה".

 

השר התייחס גם לאירועים בסילוואן בסוף השבוע, במהלכם נהרג נער בן 16, ואמר: "אנחנו עדיין לא יודעים מה גרם למותו, המשפחה סירבה להעביר את הגופה לנתיחה. הם מדווחים על ירי 9 מ"מ אך אנחנו לא יודעים. האירוע הזה נמצא בחקירת משטרת ירושלים ומח"ש. כרגע יש שם עדיין ידויי אבנים".

 

מוקדם יותר נאם ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, וציין כי הפלסטינים מציינים השנה את "יום הנכבה" בתקווה גדולה להביא לקצו את הפרויקט הציוני בפלסטין. במהלך הבוקר נרשמו מספר עימותים בין פלסטינים לחיילי צה"ל ברחבי יהודה ושומרון, במסגרתם יודו אבנים והובערו צמיגים. כוחות הביטחון הגיבו ברימוני גז מדמיע, על מנת לפזרם. המוקדים המרכזיים הינם אל-ערוב, בית אומר, ביר-זית וענתא.

 

גם בסוף השבוע נרשמו רחבי מזרח ירושלים שורה הפגנות ועימותים עם כוחות הביטחון, במהלכם נעצרו 34 חשודים בהפרות סדר. פעילי שמאל מסרו כי לפחות 25 נפצעו ליד נבי סאלח. עוד שני לוחמי מג"ב נפצעו מידויי אבנים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים באזור קלנדיה, אתמול
צילום: AP
מומלצים