שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "המורשת היהודית השפיעה, אבל מי יודע איך?"

  הבמאים האמריקאים ג'ואל ואית'ן כהן הגיעו לארץ כאורחי קרן דן דוד וקיימו מסיבת עיתונאים באוניברסיטת תל-אביב, שם דיברו בין היתר על התוכניות לעתיד ושללו את האפשרות שיצלמו סרט העוסק בישראל: "אנחנו בורים גמורים בנושא"

  "אנחנו שמחים על ההזדמנות לבקר כאן סוף סוף", הכריזו צמד הבמאים האחים ג'ואל ואית'ן כהן בפתח מסיבת העיתונאים שקיימו היום (א') באוניברסיטת תל-אביב. "אמא שלנו ניסתה לגרום לנו לבוא לפה במשך הרבה שנים, היא גם גרה כאן בעבר - אבל החיים התערבו לנו בתוכניות, והיינו מאוד עסוקים".

   

  האחים כהן, צמד הבמאים האמריקאים עטורי השבחים והתארים, הגיעו לישראל בפעם הראשונה כדי לצרף לאוסף המכובד שלהם פרס נוסף - מטעם קרן דן דוד. לרגל האירוע, קיימו השניים מסיבת עיתונאים באוניברסיטת תל-אביב, לצד שלושת זוכי הפרס האחרים לשנה זו, חוקר האבולוציה פרופ' מרקוס פלדמן, וחוקרי הגנטיקה פרופ' סינתיה קניון ופרופ' גארי רוקוון.


  האחים כהן. "לא מתכננים סרט על ישראל" (צילומים: ירון ברנר)

   

  האחים הגיבו בקצרה לסוגיית החרם התרבותי על ישראל: "אלו אנשים שמגיבים לבעיות אמיתיות בדרכים שנראות להן יעילות. אנחנו מן הסתם לא חולקים איתם את הדעה הזו, של אופן ההתמודדות עם בעיות כאלה". כשנשאלו האם מישהו פנה אליהם במטרה להפעיל עליהם לחץ לבטל את הביקור, השיב ג'ואל: "ברמת העיקרון לא, ונסתפק בתשובה הזו".

   

  בהמשך נשאלו האחים על ההשפעה של הרקע היהודי על סרטיהם, אך התקשו למצוא הסבר ברור לנושא: "מי יודע איך הרקע היהודי שלנו השפיע על העבודה שלנו. אפשר רק לשער, אי אפשר לדעת כאלה דברים. למורשת היהודית שלנו בטוח יש השפעה על ההשקפה שלנו, אבל קשה להעריך איזו השפעה בדיוק".

   

  השניים נשאלו גם לגבי האפשרות שישלבו בעתיד גיבור ישראלי או מוטיבים ישראליים ולא רק יהודים בסרטיהם, אך לעת עתה הם שללו את האפשרות. "אנחנו בורים גמורים לגבי ישראל", אמר אית'ן, ואחיו הוסיף: "אנחנו כותבים סיפורים אמריקאים. גדלנו במערב התיכון בארצות הברית, אמנם בקהילה יהודית, אבל אנחנו כותבים בעיקר ואולי רק סיפורים אמריקאים, זה מה שאנחנו מכירים. אני לא חושב שנתיימר לכתוב משהו שעוסק בישראל בלי לחוות את זה".

   

  לגבי תוכניותיהם המקצועיות לעתיד הקרוב, סיפרו השניים כי "יש לנו כמה רעיונות שאנחנו עובדים עליהם כרגע, אנחנו בעיקר כותבים, אבל סביר להניח שלא נתחיל לצלם שום דבר בעוד שנה לפחות". עם זאת, השניים סיפרו כי נשכרו לא מזמן לכתוב תסריט לגרסה המחודשת של "גמביט" משנות ה-60, שצילומיה החלו בבימויו של מייקל הופמן.


  "שמחים על ההזדמנות להגיע לישראל"

   

  רגע משעשע במיוחד נרשם כשהשניים נשאלו לגבי שמועה שצצה ברשת על כך שסרטם הבא יתמקד בחתול, וג'ואל השיב: "זה מאוד מצחיק. ובכן, יש בו חתול, אבל הוא לא ממש על חתול. מישהו מהניו יורק טיימס העביר אלינו מכתב בזמנו ששאל מדוע לא כללנו את אחת מהדמויות מהרומן 'אומץ אמיתי' בסרט. בתשובה שלנו אליו הסברנו לו שהדמות הזו היתה חתול, ולא כללנו אותה, כי סרטנו הבא כולו יעסוק בחתול. הגזמנו קצת כמובן, אבל כן יהיה שם חתול".

   

  האחים כהן נשאלו גם לגבי סרטם האחרון, "אומץ אמיתי", ועוצמות הרגש שלו שחריגות ביחס לסרטיהם הקודמים. "אנחנו לא חושבים עד כמה חמים ומרגשים הסרטים שלנו בהשוואה זה לזה", הסביר אית'ן. "התגובה שהסרט מעורר בקהל מגיע מהרומן שעיבדנו ומאוד אהבנו של צ'רלס פורטיס, אנחנו מעריכים אותו מאוד. ראינו את הגרסה הקודמת של הסרט, אבל היא לא הותירה עלינו רושם כל כך גדול, התרכזנו בעיבוד לרומן עצמו".

   

  למרות שלא הצליחו לנצח במירוץ שלהם לאוסקר עם "אומץ אמיתי", האחים כהן מקבלים השנה את הכרת קרן דן דוד על פועלם בתחום הקולנוע והחברה.

  השניים, שכבר זכו בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר ב-2008 עם "ארץ קשוחה", ידועים כיוצרים שחודרים ללב לבה של אמריקה, וחושפים את מה שרבים היו רוצים להשאיר בסתר.

   

  מאז סרטם הראשון, "רציחות פשוטות" (1984) הפכו לקול ייחודי ומקורי בקולנוע האמריקני והבינלאומי, והם נהנים מאהדת הביקורות והקהל ברחבי העולם. בין הסרטים הבולטים של האחים היהודים אפשר למנות את "בייבי אריזונה" (1987), "צומת מילר" (1990), "ברטון פינק" (1991), "פארגו" (1996), "ביג ליבובסקי" (1998), "אחי, איפה אתה?" (2001), "האיש שלא היה שם" (2002), "ארץ קשוחה" (2007),"יהודי טוב" (2009) וכאמור "אומץ אמיתי", סרטם האחרון בכיכובם של ג'ף ברידג'ס ומאט דיימון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האחים כהן. אורחים מכובדים בישראל
  צילום: Gettyimages Imagebank
  לאתר ההטבות
  מומלצים