שתף קטע נבחר

שר המשפטים המצרי: הצבא הדיח את מובארק

עבד אל-עזיז אל-ג'ונדי גרם לסערה במצרים כשאמר שהמועצה הצבאית העליונה, שירשה את מובארק, היא שכפתה עליו לפרוש. במקביל, 24 נפצעו בהפגנה מול שגרירות ישראל בקהיר

התקוממות האזרחית הייתה למעשה הפיכה צבאית? התבטאות של שר המשפטים המצרי, עבד אל-עזיז אל-ג'ונדי, מעלה שאלות בתקשורת המצרית באשר למה שבאמת הוביל להדחת מובארק והעברת השלטון במצרים לצבא.

 

 

בפגישה שקיים בשבת עם אנשי עסקים באלכסנדריה, הפתיע אל-ג'ונדי כשאמר ש"המועצה הצבאית העליונה", הגוף שקיבל את השלטון במצרים עד הבחירות שנקבעו לחודש ספטמבר, "בודד" את הנשיא, חוסני מובארק, יממה לפני שזה פרש מתפקידו, ובכך למעשה אילץ אותו להתפטר.

 

"זהו צעד שהוא היה מוכרח לעשות", הסביר אל-ג'ונדי, והוסיף כי ההוכחה הטובה ביותר לכך היא העובדה שהמועצה הצבאית העליונה התכנסה בראשותו של שר ההגנה דאז וכיום הדמות הבכירה במדינה, הפילדמרשל מוחמד חוסיין טנטאווי,  וללא מובארק, בלילה שקדם להתפטרות.

 

אל-ג'ונדי סיפר שבאותה ישיבה קבעה המועצה כי היא תומכת "בדרישות הלגיטימיות של המהפכה", בהן הדחת מובארק והגנה על המפגינים, והחליטה לסרב לפעול בכוח נגד "כל אזרח מצרי".

 

דבריו של שר המשפטים גררו כותרות רבות בכלי תקשורת מצריים, אם כי עד כה המועצה הצבאית העליונה לא הכחישה או אישרה אותם.

 

"השגריר הישראלי החוצה"

בתוך כך, גורם במשרד הבריאות המצרי מסר כי לפחות 24 מפגינים נפצעו בעימותים עם המשטרה במהלך הפגנה שנערכה אתמול מחוץ לשגרירות ישראל בקהיר לרגל "יום הנכבה" הפלסטיני.

 

זהו היום השלישי ברציפות בו נערכת הפגנה מחוץ לשגרירות.

 על פי הדיווח, מאות המפגינים קראו "השגריר החוצה" בדרישה לגרש את שגריר ישראל ולנתק את הקשרים עמה. השוטרים השתמשו בגז מדמיע ואף ירו לאוויר, ולאחר מספר שעות הצליחו לפנות את המפגינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. בודדו אותו עד שהיה חייב לפרוש?
צילום: AP
צילום: רויטרס
המונים בכיכר תחריר שבוע לאחר הדחת מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים