שתף קטע נבחר

אז קניוק, מיהו יהודי?

יורם קניוק טוען כי הוא בן הלאום היהודי, אך רוצה להירשם כ"חסר דת". מתברר שגם שועל היסטוריה ותיק כמוהו, מצליח לדבר על זהות יהודית, ובה בעת לעוות אותה: כי אין ברירה, היהדות מוגדרת על-ידי הדת

בעברי הרחוק שימשתי כמורה פרטית לבגרות באזרחות. עד היום אני זוכרת את התלמיד ההוא, באחד התיכונים הנחשבים בתל אביב, יוצר בלבול מעניין בין הלל הזקן, לזקן אחר - דוד בן גוריון. עבורו, ועבור רבים מהתלמידים, ההיסטוריה היהודית כפי שהם מכירים אותה, היא בסך הכול בת מאה שנה וקצת. כל מה שקרה לפני זה, הוא חור שחור מבחינתם. עבור אותו תלמיד, ילד אינטילגנטי להפליא, בן גוריון חי קצת לפני הלל הזקן, שהיה בעצם דמות תנכ"ית ידועה. כך נראית, למקרה שתהיתם, זהות יהודית בהדחקה.

 

כשראיתי את הצהרתו של הסופר יורם קניוק על כך שהוא מבקש להיות מוגדר "חסר דת", יחד עם נכדו הלא יהודי, ראיתי איך גם אצל שועל היסטוריה ותיק כמוהו  גלומה האפשרות המפתה לדבר על "זהות יהודית", ובה בעת לעוות אותה.

 

מוגנים משאלות

עבורנו, אזרחי ישראל, העניין של "זהות יהודית" מצוי לרוב בתרדמת עמוקה. אין לנו צורך להכניס בו חיזוקים, ביצורים או הגנות. נולדנו יהודים, אנחנו חיים במדינה יהודית, הסיכויים שנתחתן עם יהודי ונביא לעולם ילדים יהודים, הוא גדול מאוד. לכן, למה לנו לשבור את הראש בשאלות "לא בריאות" שכאלה?

 

אך בכל פעם שעולה מחדש סוגיית הזהות, אין לנו דרך לברוח ממנה. אפשר להכחיש, להדחיק ולהתעלם, אבל הבעיה, כמו שאומרים במקומותינו, לא תיעלם. האמת העצובה היא, שחיים יהודיים מחוץ לגבולותיה של מדינת ישראל הם עולם הולך ונעלם. הסיכויים לכך שיהודי לא-דתי במדינות המערב יתחתן עם לא יהודייה גבוהים מאוד. וילדיו, אם בדור הזה ואם בדור שלאחריו, ככל הנראה יאבדו כל זיקה ליהדות. ישנם כבר מיליונים "בחוץ" ועוד מאות אלפים "בדרך החוצה", על אותו בסיס. קרוב היום שבו לא יהיו בעולם קהילות יהודיות אחרות מלבד אלה האורתודוקסיות. אנחנו פה, כאמור, די מוגנים.

 

הגבולות הצפופים של הארץ הזאת, "הבית הלאומי" לבני דת העברים, צרים. בדלתה נכנסים רק יהודים, שנקראים כך הודות לשושלת המשפחתית שלהם. כן, יהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה, וגם יהדותו של קניוק נקבעה כך. ניסיונותיו לטעון כי זהו אלמנט חדש ולא מוכר, סימן לאיראניזציה של מדינת ישראל הוא מגוחך להפליא. על סמך מה אתה בן הלאום היהודי? גחמה? החלטה רגשית? לבישת בגדים בכחול-לבן? הרי על מנדט הדת קיבלנו את הארץ הזאת, ועל מנדט הדת אנחנו עלולים לאבד אותה.

 

כעם שנע ונד אלפי שנים ללא ארץ, הזהות שלנו, זכותנו לקרקע הזאת, היא על בסיס דתי נטו - ספר הספרים. האמונה שארץ ישראל היא שלנו ולא של אף אחד אחר מקורה הוא, ניחשתם נכון, אמוני להפליא. אחרת, כמו שמיטיב להתנסח רש"י בפסוק הראשון בתורה, יטענו נגדנו אומות העולם "ליסטים אתם, שכבשתם ארצות שבעה גויים". ועכשיו אפשר להוסיף גם פלסטינים.

 

לאום דתי

היהדות היא דת, או היהדות היא לאום? שואל קניוק. התשובה פשוטה: היא לאום שמוגדר כך על-ידי הדת. תוריד את ההגדרה הדתית, ותרד איתה הלאומית. או כמו שאמרו חכמנו הקדמונים, הא בהא תליא.

 

לכן "ישראלי" הוא לא תחליף למילה יהודי, או מושג המתיימר לגשר בין זהות היהודית "נוסח ההיסטוריה", לבין חידושים פרי מוחם של הוגי דעות בני המאה ה-21. אין פה, לצערו של קניוק, שום "עת חדשה" במאה שנים האחרונות, פיתוח אבולוציוני המייתר את ההגדרה יהודי. אלא ממד נוסף המקשר את זה האחרון, לאדמתו ומדינתו. ומי שלא מאמין בכך, אולי באמת מדינת ישראל - "מדינת היהודים" - היא לא בשבילו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קניוק. מה קובע את היהדות?
צילוםף עידו ארז
מומלצים