שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: גיל יוחנן

  כל עובדי חברת חשמל תוגמלו כמצטיינים

  החגיגה נמשכת: דו"ח מבקר המדינה חושף כי חברת החשמל משלמת לכל עובדיה שכר עידוד שנועד למצטיינים, בלא מעקב ובקרה, בהיקף של מאות מיליונים לשנה. כ-100 עובדים בכירים מקבלים שכר עידוד חריג שלא אושר בדירקטוריון בהיקף של מאות אלפי שקלים לשנה

  חברת החשמל שילמה מיליארדי שקלים לעובדיה, בעיקר לבכירים שביניהם, במסגרת "שכר עידוד", בלי לקיים מעקב ראוי ולעתים שלא כדין - כך קובע דו"ח מבקר המדינה לשנת 2011.

   

  דו"ח המבקר

   

  הדו"ח קובע כי החברה משלמת שכר עידוד חריג לכ-100 עובדים בכירים בלא אישור הדירקטוריון, דבר שמהווה חריגת שכר. על פי הדו"ח, עלות החריגה היתה 355 אלף שקל בשנת 2008 ו-373 אלף שקל בשנת 2009. הדו"ח מאשים את המנכ"ל לשעבר, עמוס לסקר, באישור הטבות השכר החריגות בלא אישור הדירקטוריון.  

   

  שכר עידוד הוא פרמיה שמשלמת חברת החשמל לעובדים בתפוקות גבוהות, אך דו"ח המבקר קובע כי החברה משלמת את שכר העידוד לכל העובדים, בלא יוצא מן הכלל. המבקר מצא כי החברה הוציאה בשנת 2008 4 מיליארד שקלים, שמתוכם 370 מיליון - 9% - הוקדשו לשכר עידוד, וב-2009 - 3.6 מיליארד שקלים, מתוכם 386 מיליון - 11% בשכר עידוד.

   

  הדו"ח מצא כי "רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר אינה מקיימת מעקב סדיר על תהליך קבלתן ואישורן של ההחלטות על שיטות שכר העידוד בחברה. שכר העידוד אינו מופיע כסעיף נפרד בדו"חות שהחברה מגישה לממונה על השכר באוצר אילן לוין שלא דרש מחברת החשמל להציג אותו כסעיף נפרד כדי לתת לו גילוי נאות. דירקטוריון החברה החליט ב-2005 לקבל דיווח על שכר העידוד, אבל לא קיבל דיווח כזה מאז 2007 וגם לא עמד על קיום החלטתו".

   

  "בין החברה לארגון העובדים אין הסכמה בנוגע לקיום מנגנון הכרעה במקרה של אי הסכמה בנושא שיטות חדשות לשכר עידוד, ולכן הנהגת שיטות כאלה מתעכבת זה שנים רבות. שכר העידוד ל-3,300 מהעובדים משולם לפי שיטות שהונהגו לפני שנת 2,000 וחלקם מקבלים אותו לפי שיטות שלא עודכנו מאז 1975. החברה לא מכינה תחשיב של העלות והתועלת שצפויות לה משיטות עידוד חדשות".

   

  הדו"ח קובע כי 170 העובדים הבכירים של החברה מקבלים שכר עידוד לפי שיטת חישוב מיוחדת משלהם, שהופכת אותו לגבוה עוד יותר. כ-100 מה-170, כאמור, מקבלים שכר שלא אושר על ידי דירקטוריון החברה, אלא רק על ידי המנכ"ל לשעבר, עמוס לסקר, מה שהופך אותו לחריג. 

   

  חברת החשמל: מקבלים את ההערות

  מהנהלת החברה נמסר בתגובה: "חברת החשמל מקבלת את הערותיו של מבקר המדינה. מאז קבלת טיוטת הדוח בסוף שנת 2010, פועלת החברה ליישום ההמלצות כדי לאפשר המשך פעולה ופיקוח אפקטיבי בנוגע לתשלום שכר העידוד לעובדי החברה".

   

  "יודגש, כי העיגון הנורמטיבי לתשלום שכר העידוד בחברת החשמל נמצא בהסכם קיבוצי משנת 1957 וקבלת החלטות בכל הנוגע לתשלום שכר העידוד דורשת הסכמה בין נציגי ההנהלה וארגון העובדים. כך, בחלק מהמקרים, עודכנו שיטות שכר העידוד שהונהגו לאורך השנים. ואולם, חלק מהמקרים לא שונו, בשל התנגדות ארגון העובדים".

   

  במסגרת מדיניות החברה ליישום המלצות המבקר , התקיים ביום 24 בפברואר 2011 דיון בדירקטוריון בטיוטת דו"ח המבקר, ובמסגרתו הוחלט כי הדירקטוריון יקיים מידי שנה דיון בנוגע לתשלום שכר העידוד לעובדי החברה לשם מעקב אחר תקינות תשלום זה; כל שינוי שיחול בנוגע לתשלום שכר העידוד בחברה יובא לאישור הדירקטוריון, רשות החברות הממשלתיות והממונה על השכר במשרד האוצר; הנהלת החברה תפנה להסתדרות לקביעת מנגנון הכרעה מוסכם במקרים בהם מתגלעות מחלוקות בין ההנהלה וארגון העובדים בנוגע לתשלום שכר העידוד; ייבחן תוקפו של תשלום גורם עמידה ביעדים לקבוצה של כ-100 עובדים בכירים בחברה".

   

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עובדים מצטיינים של חברת החשמל
  צילום: חברת החשמל
  צילום: אביגיל עוזי
  יו"ר ועד עובדי חברת חשמל, מיקו צרפתי
  צילום: אביגיל עוזי
  מומלצים