שתף קטע נבחר

מסתנן מסוריה הגיע לתל אביב: "זו האדמה שלי"

חסן חיג'אזי, פקיד בן 28 ממשרד החינוך הסורי, לא הסתפק במעבר הגדר. הוא קיבל תה במג'דל שמס ותפס טרמפ בדרך למרכז הארץ: "החלום שלי היה להגיע לעיר שלי, יפו"

איך הגיע פליט פלסטיני מעומק סוריה לעיר העברית הראשונה? אחד המסתננים הפלסטינים שחצו את גבול סוריה לישראל במהלך מהומות יום הנכבה, לא חזר לארצו - אלא הגיע ממג'דל שמס עד לתל-אביב. המסתנן, חסן חיג'אזי, פקיד סורי בן 28, הוסגר למשטרה באמצעות העיתונאים צבי יחזקאלי ודורון הרמן, אחרי שטייל בעיר במהלך היום.

 

"עברנו את הגבול והגענו לפאתי מג'דל שמס הכבושה", תיאר חיג'אזי לרשת "אל-ערביה" את מעבר הגדר, ממקומו בתל-אביב. "הצבא הישראלי חיכה לנו וירה עלינו כדורי גומי וגז מדמיע. הצלחנו להגיב ולזרוק עליו אבנים". הוא סיפר כי תושבי מג'דל שמס נתנו לו מים ותה: "הם התעניינו בנו, אבל פחדו שהרשויות בישראל יחקרו אותם ולכן ניסו לשכנע אותנו לחזור לסוריה". 

 

גורמים במשטרה טענו כי חיג'אזי יצא ממג'דל שמס לפני שהמשטרה הגיעה לשם, ובזמן שהשטח עדיין היה בשליטת צה"ל. לערוץ 10 סיפר חיג'אזי, שעובד במשרד החינוך הסורי, כיצד הגיע מגבול הצפון למרכז הארץ: "ראיתי פעילי שלום, אחד יהודי וכמה ערבים צרפתיים, אמרתי להם - אני רוצה לנסוע איתכם, כי החלום שלי היה להגיע ליפו, העיר שלי". הוא טען כי לא פחד מהמשטרה, וטען כי למרות ההאשמות של ארצות-הברית וישראל, ההפגנה בגבול לא היתה ניסיון של משטר אסד להסיח את הדעת מהאלימות נגד המפגינים.

 

"אנחנו ארגנו את ההפגנות בפייסבוק והמשטר בהתחלה לא הסכים על אף ששלחנו לו נציגים", אמר. "חיזבאללה הוא זה שלחץ על המשטר הסורי שיאפשר לנו להפגין". בתשובה לשאלה, האם זהו ניצחון על ישראל, ענה: "אני חושב שזה דבר סמלי, כי הניצחון האמיתי יבוא רק דרך הצבאות". 

 

כשנשאל על-ידי ynet מה הוא חושב על ישראל, רגע לפני שהוסגר, הציג חיג'אזי את תעודותיו ואמר: "זו אינה ישראל, זאת פלסטין, זאת האדמה שלי". הוא סימן "וי" לצלמים הרבים שהמתינו לו בכניסה לתחנת המשטרה ואמר: "המדינה הזו חייבת להיות לא יהודית, היא צריכה להיות גם ליהודים וגם לכל המוסלמים. אז אנחנו צריכים את הארץ הזו גדולה".

 

"אני לא רוצה לחזור לסוריה", הוסיף, "אני רוצה להישאר פה בכפר שלי, איפה שאבי וסבי נולדו, אבל סוריה היא מדינה טובה לפלסטינים ואני לא יודע מה הממשלה הישראלית יכולה לעשות איתנו. אני רוצה להישאר פה ולהביא איתי את המשפחה שלי הנה". ומה הוא חושב על הנשיא אסד, שטובח במתנגדיו? לדבריו, "הוא נשיא טוב".


חיג'אזי בתל אביב. "רוצה להישאר פה" (צילום: בן קלמר)

 

במהלך השיחה עם העיתונאים ליד תחנת המשטרה הגיעו למקום שני שוטרים שלקחו אותו

פנימה. אחד מהם פנה אליו באנגלית: "נכנסת לישראל בצורה לא חוקית, אתה לא חוקי פה ולכן אתה הולך למעצר פה בתחנה".

 

פליט פלסטיני אחר שחדר אתמול לישראל וחזר לסוריה אמר היום בשיחת טלפון עם ynet: "נמשיך במאבקנו עד שנקבל את מבוקשנו, שהוא זכות השיבה שגזלה ישראל. בפעם הבאה שנחצה את הגבול נהיה חמושים ונגיב לירי של צה"ל בלי היסוס או פחד, כי אתמול ריססו אותנו וגרמו להרג יותר משמונה צעירים שנפלו שהידים".

 

האיש ביקש להודות בשם חבריו לתושבי מג'דל שמס על הכנסת האורחים והוסיף: "נשמתי את האוויר של אדמתי, ועל ממשלת ישראל לדאוג להחזיר את מה שמגיע לנו. אם לא, היא תסבול מאלפי צעירים שמוכנים להקריב את חייהם כדי לקבל את דרישותיהם. המוות לא מפחיד אותנו". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו חסן שעלאן, אחיה ראב"ד ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיג'אזי. "לא רוצה לחזור לסוריה"
צילום: בן קלמר
נשאר בצד הדרומי של הגבול
צילום: רויטרס
מומלצים