שתף קטע נבחר

נתניהו לליכוד: יש הגדרות שונות למילה גושים

רה"מ כינס שרים וח"כים לפני נסיעתו לוושינגטון, וניסה לעמעם את הרמז שיוותר על יתר ההתנחלויות: "הגושים של השמאל הלאומי זה לא הגושים שלי"

ערב צאתו לארצות הברית לפגישה החשובה עם הנשיא ברק אובמה , ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לענות ללחץ מבית ולהדגיש שאינו מתכוון להציג עמדות פשרניות. אחרי שבנאומו שלשום בכנסת הזכיר רק את גושי ההתנחלויות ככאלו שיישארו בשליטת ישראל בהסכם עתידי עם הפלסטינים, היום (ד') נפגש נתניהו עם שרים וחברי כנסת מהליכוד, וטען ש"יש הגדרות שונות למילה גושים".

 

בימין זעמו על דבריו של ראש הממשלה, שהביע למעשה נכונות להסתפק בגושי ההתיישבות הגדולים במסגרת הסכם עם הפלסטינים, והיום שמעו ממנו שמטרת נאומו בכנסת - שבוע לפני הנאום המדובר בפני שני בתי הקונגרס בוושינגטון - הייתה "לגבש חזית לאומית רחבה" בנושא הגושים.


השר מיכאל איתן בדרך ללשכת נתניהו, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"יכול להיות שבכנסת זה לא עבד, אך אני חש שבעם זה הצליח", ציין נתניהו ביחס לתפיסה שהציג, והוסיף: "מה שאמרתי זה שהכל מתבסס על הדרישות: הכרה בישראל, ירושלים מאוחדת ולא תהיה שיבת פליטים".

 

חברת הכנסת ציפי חוטובלי אמרה לנתניהו: "אתה לא תוכל לבדל עצמך פוליטית אם תמשיך לדבר בשפת השמאל". היא הראתה לו מודעה של השמאל הלאומי, בה נכתב: "מדינה להם, הגושים לנו". ראש הממשלה השיב: "הגושים של השמאל הלאומי זה לא הגושים שלי".

 

לספח שטחים? נתניהו לא התייחס

"כשצובאים על הגדרות, ומחלקים מפתחות, יש צורך לחדד מחשבות", הדגיש נתניהו, וחברי כנסת העידו שהוא נשמע "כאילו שהוא מנסה לפוגג את ההתנגדות של חברי הליכוד".

 

הח"כים זאב אלקין וחוטובלי אמרו כי "יש הצדקה לסגת מהרעיון של מדינה פלסטינית לנוכח שילוב החמאס בממשלת הרשות". נתניהו הבטיח להשתמש בכל מה ששמע בפגישה בנאום בקונגרס. אלקין, אקוניס, חוטובלי, דנון ויריב לוין קראו לו לצאת בהכרזה מיידית על סיפוח ההתיישבות ביהודה ושומרון, כתגובה להכרזה חד צדדית. נתניהו לא התייחס לקריאה.

 

בנושא הפליטים אמר בפגישה השר ישראל כץ כי חשוב לדבר בארה"ב על הפליטים, אפשרות השיקום שלהם ונכונות הפלסטינים לעשות זאת. שר האוצר יובל שטייניץ דיבר על הצורך למנוע הכרזה על מדינה פלסטינית באו"ם, ונקטע על ידי ראש הממשלה שאמר לו: "שמעתי אותך מספיק בפורומים אחרים. רוצים לשמוע את החברים האחרים". לימור לבנת התייחסה לצורך לדרוש את שחרור המרגל ג'ונתן פולארד.

 

במהלך נאומו בכנסת הציג נתניהו מספר עקרונות, שלטענתו, קיימת לגביהם הסכמה רחבה. מלבד הדרישה שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת הלאום של העם יהודי וכי בעיית הפליטים תיפתר מחוץ לגבולות ישראל, ציין ראש הממשלה כי "אנחנו מסכימים שעל עמנו לשמור על גושי ההתיישבות", והוסיף כי הוא "עומד על כך שירושלים תישאר בירתה הריבונית והמאוחדת של מדינת ישראל".


ח"כ ציפי חוטובלי בדרך לפגישה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

עוד ציין נתניהו בנאום כי "שורש הסכסוך היה ונשאר הסירוב להכיר במדינה היהודית. זהו איננו סכסוך על 1967, זהו סכסוך על 1948, על עצם קיומה של מדינת ישראל. עלינו להפסיק להלקות את עצמנו ולהאשים את עצמנו, הסיבה שאין שלום היא שהפלסטינים מסרבים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

 

בינתיים, לפני שנתניהו פוגש את אובמה, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הסתפק באירוח נציגים אמריקנים - אחד מעוזריה של מזכירת המדינה קלינטון, ונציג מהקונסוליה בירושלים. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "וופא", אבו מאזן אמר להם שהוא מוכן לחדש את השיחות עם ישראל, אם היא תעמוד בהתחייבותיה במפת הדרכים ותפסיק את הבנייה בהתנחלוית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בנאום בכנסת. רק גושים?
צילום: גיל יוחנן
דני דנון. גם השתתף
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים