שתף קטע נבחר

נספח צה"ל גורש מרוסיה בגלל חשד לריגול

תקרית חמורה: אלוף-משנה ואדים ליידרמן נחקר בישראל אחרי שגורש בידי גורמי הביטחון הרוסים, וטען כי התנהגותו פורשה בצורה לא נכונה. מגעים עם מוסקבה, שלא מתפשרת ודורשת מיצוי הדין. משרד הביטחון וצה"ל: הטענות משוללות יסוד

תקרית דיפלומטית חמורה בין ישראל לרוסיה: הנספח הצבאי של צה"ל ברוסיה, אלוף-משנה ואדים ליידרמן, נעצר ולאחר מכן הורחק מהמדינה בחשד לריגול. במשרד הביטחון ובצה"ל אמרו כי החשדות נבדקו ונמצאו משוללי כל יסוד.

 

הפרשה נחשפה היום (ד'), לאחר שהקצין שהורחק שב ארצה במוצאי שבת ומאז נחקר על ידי גורמי הביטחון בישראל. בחקירתו טען ליידרמן, שהיה אמור לסיים את כהונתו בעוד כחודשיים, כי הרוסים פירשו את התנהגותו בצורה לא נכונה ולטענות אין כל בסיס. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר החוץ, אביגדור ליברמן, ושר הביטחון, אהוד ברק, עודכנו במקרה.


ראש הממשלה נתניהו ונשיא רוסיה מדבדב (צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ)

 

גורמים בישראל ציינו כי הסיבה לגירוש עוד לא ברורה, ומהרוסים טרם התקבלו הסברים מפורטים. יחד עם זאת, ציין אחד מהם, ייתכן שהרוסים חשדו כי הנספח הצבאי מפעיל סוכנים בשטח רוסיה כדי לאסוף מידע רגיש.

 

בימים האחרונים מתנהלים מגעים בין גורמים בכירים במשרד החוץ בירושלים למוסקבה כדי לנסות להביא להרגעת הרוחות אולם בישראל נתקלים בתגובה בלתי מתפשרת מצד רוסיה, המבקשת למצות איתו את הדין.

 

הרחקה של נספח צבאי היא אירוע חריג, אף כי הרוסים כבר הרחיקו מארצם מספר נספחים צבאים לאורך השנים ובעבר הרחוק גם נספח אחר של צה"ל הורחק משם - אולם הנושא נשמר בדיסקרטיות.

 

לנספח הצבאי תפקיד חשוב ביותר, במיוחד במדינה כמו רוסיה. הוא אחראי לקשר עם הצבא הרוסי ומייצג את ישראל בנושאים הקשורים לאינטרסים הביטחוניים, מייצג את התעשיות הבטחוניות של ישראל במדינה המארחת ומשמש כיועץ לשגריר בנושאים הקשורים לביטחון. הרחקה של נספח צבאי היא אירוע חריג ביותר, ובישראל מתייחסים לאירוע בחומרה רבה.

 

לישראל אינטרסים ביטחוניים ומדיניים משמעותיים ברוסיה, והמאמץ העיקרי כעת מתרכז במניעת מכירה של מערכות הגנה אווירית לסוריה.

 רק בשבוע שעבר ביקר במדינה יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ שאול מופז, ונפגש עם מקבילו הרוסי.

 

"רוסיה חייבת לבחון מחדש את מדיניות מכירת אמצעי הלחימה לסוריה נוכח אי היציבות בשלטון הסורי והחשש שאמצעי הלחימה יעבור לידי חיזבאללה", אמר מופז. "הדבר מהווה בעיה משמעותית לביטחון ישראל נוכח השינויים במזרח התיכון. אני מודאג מאוד מההחלטה הרוסית להמשיך ולמכור לסוריה את מערכת ההגנה האווירית SA17, כמו גם טילי שיוט מתקדמים מדגם 'יאחונט' שמיועדים לפגוע בספינות. הדבר מציב איום ממשי על חיל האוויר וחיל הים של ישראל".

 

Read this article in English

 

השתתף בהכנת הידיעה אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ואדים ליידרמן. גורש
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
נשיא רוסיה מדבדב
צילום: AFP
מומלצים