שתף קטע נבחר

חולדאי ביטל ישיבת הזדהות נגד הזרים בדרום ת"א

חברי מועצת העיר החליטו לקיים ישיבתם סמוך לתחנה המרכזית הישנה, כדי לראות את "קריסת המערכות, הפשיעה והפחד". ברגע האחרון שלף ראש העיר חוות דעת משפטית

יכול להיות שהזדהות עם התושבים שזועקים עקב השלכות נוכחות המסתננים והפליטים הזרים בקרבם, לא בדיוק מתאימה לתדמית של ראש העיר חולדאי? אף שמועצת העיר תל-אביב החליטה בחודש שעבר לקיים באופן תקדימי את ישיבתה הבאה סמוך לתחנה המרכזית הישנה, צפויה היוזמה הסמלית להתבטל. הסיבה: חוות דעת משפטית הקובעת כי הישיבות יתקיימו רק בבניין העירייה, אלא אם ראש העיר יחליט אחרת.

 

את הישיבה הראשונה מסוגה, שהייתה אמורה להתקיים בימים הקרובים במדרחוב של נווה שאנן, יזם חבר המועצה מהליכוד וראש ועד שכונת התקווה, שלמה מסלווי. ראש העיר רון חולדאי, שהיה מהמעטים שהתנגדו להצעה, הופתע מאוד כשהיוזמה זכתה לתמיכה גורפת, לרבות מאנשי הקואליציה שלו.


הפגנה בשכונת התקווה. "אוזלת יד של הרשויות" (צילום ארכיון: ירון ברנר)

 

ברגע האחרון גיבש היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד עוזי סלמן, חוות דעת בה קבע כי "ההחלטה התקבלה בחוסר סמכות והיא בטלה מעיקרה". "סעיף 20 לתקנות קובע במפורש כי הישיבות יתקיימו במשרדי העירייה, זולת אם המועצה החליטה אחרת לפי הצעת ראש העירייה", הסביר.

 

המשמעות: מאחר שחולדאי לא יזם את ההצעה, ואף התנגד לה, לא ניתן ליישמה בפועל. "מרבית חברי המועצה כלל לא גרים בדרום העיר, ורצינו שייראו מקרוב את המצוקות והקשיים היומיים של תושבי הדרום", הסביר ל-ynet חבר המועצה מסלווי. "המטרה הייתה לעורר את אור הזרקורים לבעיה הקשה, שמחריפה ליום ליום מול אוזלת היד של הרשויות".

 

מסלווי הביע צער על אי תמיכתו של ראש העיר ביוזמה: "אני לא מבין למה חולדאי קיבל רגליים קרות. הפליטים הסודנים מגיעים בהמוניהם מדי יום לדרום תל אביב, וגורמים לקריסה של מערכות החינוך, הבריאות והרווחה, מגבירים את הפשיעה וזורעים פחד בקרב התושבים".

 

"העובדה שחולדאי הצליח להתחמק באמתלה מוזרה מאקט סמלי שכולו 'ירידה לעם' וצפייה ישירה במצוקות הקשות של תושבי האזור, מראה על אטימות וחוסר רגישות", הלין גם חבר מועצת

 העיר, יואב גולדרינג (עיר לכולנו), שאף שלח מכתב מחאה חריף בנושא ליועץ המשפטי סלמן.

 

"זו הייתה יכולה להיות הזדמנות חד פעמית להציף בעיה קשה לסדר היום בצורה הכי אפקטיבית שיש, באופן שהיה מגיע גם למקבלי ההחלטות בממשלה", הוסיף גולדרינג. לדבריו, לחוות הדעת המשפטית אין בסיס, שכן ישיבות המועצה מתקיימות במרכז ענב הסמוך לבניין העירייה ברחוב אבן גבירול, שגם לא עומד בהגדרה של משרדי העירייה.

 

מעיריית תל-אביב נמסר: "על פי החוק, מקום כינוס מועצת העיר הינו קבוע ולא ניתן לשנותו, אלא לפי הצעה של ראש העיר ובסמכותו. מאחר ומועצת העיר פועלת על פי החוק, קבע היועץ המשפטי לעירייה כי החלטת המועצה מחודש אפריל אינה חוקית ודינה להתבטל. עם זאת, לאור חשיבות הנושא, הנחה ראש העיר לקיים ישיבה של פורום מועצת העיר באזור שכונות הדרום, שמועדה ייקבע בזמן הקרוב. הישיבה תהיה פתוחה לקהל ויוזמנו אליה כל חברי מועצת העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולדאי. הופתע מהתמיכה
צילום: באדיבות עיריית תל אביב
מומלצים